Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nepăsarea autorităților locale afectează Conacul Bolomey din Cosâmbești

Nepăsarea autorităților locale afectează Conacul Bolomey din Cosâmbești

Dacă timpul încă mai are răbdare cu Conacul Bolomey, altfel stă situația în ceea ce privește administrația locală din Cosâmbești, comună pe raza căreia se află imobilul. Monumentul istoric dezafectat este pe cale să se dărâme din cauza infiltrațiilor în sol a apei provenite de la stația de apă. Investiția a suferit o serie de defecțiuni. Cetățenii care stau în zonă reclamă la rândul lor faptul că locuințele lor sunt afectate din cauza problemelor generate de stația de apă. De asemenea, oamenii sunt deranjați și de mirosul greu pe care îl emană animalele lăsate să pască nestingherit pe spațiul verde din spatele conacului. Deși autoritățile locale cunosc situația destul de bine, măsurile întârzie să apară...

Iazurile din spatele Conacului Cu o istorie de mai bine de un secol, Conacul Bolomey este una dintre cele mai impozante, din punct de vedere arhitectonic, case boierești din județul Ialomița. Deși autoritățile au încercat să repare în repetate rânduri clădirea dezafectată, toate demersurile s-au transformat în eșec. Președintele Victor Moraru a fost ultimul care a promis reabilitarea clădirii cu bani europeni, însă de aproape 2 ani nu se mai știe nimic de proiectul pe care l-a anunțat de nenumărate ori la televiziunile obscure de partid. Revenind în prezent, siguranța Conacului este acum amenințată de apa care, în loc să fie distribuită corespunzător în rețea, se infiltrează în sol din cauza unor defecțiuni tehnice ale stației de apă. Angajații stației spun că situația este cunoscută la nivelul Primăriei Cosâmbești, dar că mai durează până când se vor face reparațiile necesare. «Problema este cu faptul că noi nu știm consumul populației. Când este mai mare, când este mai mic! Într-adevăr, apa intră în sol și mai răbufnește la suprafață...» se scuză angajații stației de apă din Cosâmbești. Iar acest aspect se poate observa cu ochiul liber. Din loc în loc, în zona din spatele Conacului, din cauza apei provenită de la stația defectă s-au format adevărate iazuri, unde animalele pasc nestingherite. Infiltrațiile din sol afectează și siguranța caselor din vecinătatea Conacului Bolomey. Localnicii reclamă faptul că riscul ca imobilele să se prăbușească din cauza apei este destul de mare. Pereții caselor sunt uzi, iar în interior s-a format igrasie. «Eu stau aici de peste 20 de ani, dar niciodată nu mi-a fost frică de faptul că o să cadă casa pe mine. Până să facă stația de apă era liniște, acum... Trebuie să rezolve problema asta o dată și o dată pentru că nu mai putem sta așa!» declară proprietarul unei case afectate de infiltrațiile apei în sol.

Animalele pasc nestingherite O altă problemă constatată în zona Conacului Bolomey este cea a animalelor care pasc nestingherite în spațiul verde din spatele obiectivului turistic. Administrația locală a fost înștiințată prin mai multe plângeri depuse de către localnici, în care oamenii reclamă faptul că nu pot să mai suporte mirosul greu emanat de la țarcurile amenajate de stăpânii respectivelor animale. De menționat este faptul că în aceeași zonă se află și un loc de joacă pentru copii, pe care cei mici nu îl pot folosi pentru că le este frică de animale. «Eu am venit aici de la Bacău, pentru că mi se părea mai liniște... Dar nu poți să stai de miros! Te scoate afară din curte. Am fost la Primărie și am depus o sesizare. Am făcut-o acum două săptămâni...» spune Ion Frunză, un localnic din Cosâmbești. Mai mult, situația naște și o serie de dispute juridice având în vedere terenul unde sunt păscute animalele. Se pare că suprafața nu are regim de islaz comunal, motiv pentru care pășunatul în zonă ar trebui interzis. În ciuda celor două săptămâni trecute de la depunerea sesizării și până în prezent, măsurile luate de autoritățile locale întârzie să apară. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la problemele pe care le întâmpină localnicii comunității pe care o administrează, edilul Bogdan Popescu nu a răspuns la telefon...

Locul petrecerilor extravagante
Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost ridicat în primii ani ai secolului XX și cumpărat în anul 1932 de boierul Bolomey, de origine elvețiană. Legendele spun că moșierul Bolomey era un mare iubitor al luxului, iar locuința pe care a ridicat-o la Cosâmbești era în realitate locul unde se desfășurau cele mai extravagante petreceri din acei ani. Reprezentanți de seamă ai protipendadei bucureștene din perioada interbelică au trecut, măcar o dată, pragul casei lui Bolomey, pentru a lua parte la petrecerile încărcate de lux, neobișnuite prin părțile noastre în vremurile acelea.

10 Mai 2018, 17:10 (2235 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Demersuri pentru reabilitarea Conacului Bolomey

Comentariile cititorilor:


Jan:
(11 Mai 2018, 13:05)
Lăsați boii, vacile, oile să pască! Ne trebuie conac, o ruină! Propun să devină grajd, fără discriminare de specie...
marius:
(11 Mai 2018, 12:04)
Se cunoaste nepasarea primarului bogdan, sigur ca va fi reales in functie daca va imparti 2-3 galeti si va saluta lumea prin sat..in mandatul sau, investitiile au fost minime si concentrate doar pe satul cosambesti.aaaa, a facut, mai exact a inceput si in gimbasani lucrari de canalizare ape pluviale.Bineinteles ca au ramas santurile neterminate si pline de gunoi menajer.
esti mare, bogdane!poate peste 2 ani te bagi la primaria slobozia, si apoi cine stie, poate pica un post de senator/deputat ceva....
Mary:
(11 Mai 2018, 12:02)
@Luta, sunt de acord cu tine. Pentru toate aceste măgării, cineva trebuie să plătească. Nimeni nu se sesizează. Dece?! Pentru că cei care trebuie să-i urmărească penal, sunt tot ai lor și sunt mulți.
Luta:
(11 Mai 2018, 11:22)
In fata prefecturii au fost... plantati 35 specii de brazi, mii de trandafiri, doi copaci de magnolie,fantana arteziana,tot ce trebuia pentru OZONIFICAREA centrului de oras.Bani grei s-au aruncat pe apa.Pentru ce?pentru betoane de prost gust,mult praf si strazi ciuruite ,strambe ,pline de gropi sau tractoare cu remorci?
Nelutu:
(11 Mai 2018, 10:23)
Interesant articol.O sa ma duc si eu sa vad interesantele animale care pasc in iazuri!