Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Școala de oină de la Miloșești

Școala de oină de la Miloșești

Oina este sportul național al României. În Ialomița însă, acest sport este pe cale de dispariție. Mai precis, a fost... De câțiva ani încoace, aproape cu mâinile goale, doi profesori au decis să reînvie o tradiție unică în zonă. Iar elevii școlii, receptivi la inițiativă, au transformat visul profesorilor în realitate. Acum, comuna Miloșești are o echipă de oină fete care, după numai un sezon de campionat, a ocupat un lăudabil loc III la campionatul regional de oină desfășurată în Argeș, la Mioveni!

O tradiție care refuză să moară Miloșești este singurul sat din Ialomița unde oina este un sport de masă. Corect ar fi să spunem că a fost, dar directorul școlii, Virgil Cipu, ne contrazice: «Eu joc de când mă știu. Și îmi amintesc că atunci când eram mic, toată lumea juca. Nu aveai loc de adulți, așa de mulți eram! Și toți jucau în fiecare zi, de toamna până primăvara târziu...». Jocul practicat la Miloșești este o oină simplificată, cu mai puține reguli. Copiii îi spun «înnoita» sau «mocăneasca» și îl joacă cu mingea de tenis de câmp. Mai bine spus, l-au jucat, căci acum lucrurile sunt pe cale să se schimbe. Cu ajutorul profesorului de Sport Nicolae Popescu, pensionar rămas la datorie, Virgil Cipu a relansat tradiția. «Prin 2012 se pierduse de tot tradiția... Dar am reușit să salvăm jocul! Nu doar pentru că e o tradiție locală, ci pentru că este un joc complex, care solicită calități motrice deosebite și viziune. Fotbal poate să joace toată lumea...» pledează el cauza jocului de oină. Nu e doar o pledoarie pro domo. Pentru a reînvia jocul de oină, Virgil Cipu a cerut Inspectoratului Școlar Județean Ialomița sprijin financiar și instituțional. În locul lor, a primit responsabilități. «Mi s-a spus că sunt responsabilul oficial pentru asta... Am trimis adrese tuturor directorilor de școală, am dat telefoane! Singurul care a răspuns a fost colegul meu de la Sălcioara, Marian Baboi. El a fost profesor aici și a înțeles despre ce vorbesc...». Zbaterile celor doi directori de școală nu au fost zadarnice. Acum elevii celor două școli au devenit rivali. Și visează la ziua când vor juca într-un campionat local autentic, în care să demonstreze că nu degeaba se spune că părinții și bunicii lor au adus sportul ăsta în Ialomița!

Vise de dascăli Profesorul Nicolae Popescu își explică tradiția practicării jocului de oină la Miloșești prin faptul că «satul ăsta a venit de la munte și s-a așezat aici. De-aici și numele, mocăneasca...». Îl găsim pe stadion, alături de cele 8 fete care au salvat onoarea băieților obținând locul III la Regionala de anul acesta. Nicolae Popescu știe însă că mai e mult până departe: «Joacă cu ambiție și dragoste de joc! Dar mai au de muncă, iar noi mai avem de tras... La băieți, echipa nu are destui băieți! La fete sunt, dar nu e echipament... Am primit niște mingii, dar nu avem de unde cumpăra bâte! Apoi, pentru toate trebuie bani... Bani de echipament, bani de deplasări, bani să cumpărăm mingii noi. Apoi mai avem nevoie de un teren adecvat, special pentru oină. Până acum nu avem decât promisiuni!». Fetele nu știu de toate acestea și, la urma urmei, nici nu e grija lor. Vor doar să joace oină! Așa cum au jucat la Mioveni. Așa cum povestește fără să se lase rugat, directorul școlii, Virgil Cipu: «Am fost la meciul ăla. Am stat pe bancă, unde jocul e mult mai intens. Un timp am rezistat... La un moment dat însă, tensiunea a fost așa de mare, că am uitat de tot. Am aruncat strategie, am aruncat și dosarul fetelor... Și la un moment dat m-am trezit strigând: „-Dă-i, dă-i, dă-i!“ Și a dat! Iar mingea aia care a atins adversara ne-a adus locul III!». În așteptarea viitoarelor victorii, directorul școlii din Miloșești vizează la un teren sintetic pentru jocul de oină. Are în curtea școlii spațiul potrivit, are și sprijinul primarului... Numai bani să fie! Iar până la banii pentru teren, bani de echipamente, de mingii, de deplasări în centre de oină cu tradiție, precum cel de la Călărași, care dă an de an campionii României...

Ultimul bastion al jocului de oină Stadionul e năpădit de bălării și înghesuit între casele oamenilor. Dar așa e ultimul bastion al jocului de oină din Ialomița. Iar cele 8 fete care se antrenează pe teren, ultimii lui soldați. Îl apără cu o minge de oină primită cadou la Regională și 4 bâte vechi, tăiate la 80 de centimetri, lungimea standard pentru copii, din niște bâte de oină vechi de peste 30 de ani... Au vârste cuprinse între 11 și 14 ani și se schimbă într-un vestiar vandalizat, transformat în WC public. Dar nu ar renunța niciodată la visul care le-a fost insuflat... Și, dacă le întrebi, îți spun în cor că într-o zi vor fi cea mai tare echipă de oină a României. Jocul e complicat, regulile sunt stricte, mingea e grea, bâta e și ea la fel... Adriana Novac are 13 ani și e precum argintul viu: «Joc oină de 3 săptămâni, dar e cel mai bun joc pe care l-am jucat vreodată! Am jucat și la Sălcioara, și la Argeș. Îmi place, nu mai vreau să fac altceva!». Maria Urse e cea mai tânără jucătoare, 11 ani, și e atât de iute că pare de neatins: «Joc de un an și am învățat cum să mă feresc. E mai tare ca la „rațele și vânătorii“. Îmi place mult de tot!». Alexandra Necula are 14 ani și a fost titular în jocul de baraj de la Mioveni. Vorbește ca din cărțile de școală și deja știe că într-o bună zi va ajunge doctor: «E un joc care ne dezvoltă armonios și ne învață cum să fim o echipă...». Lângă ea își așteaptă rândul la interviu eroina partidei de la Mioveni, Nicoleta Gaftea. În mâna ei a stat mingea victoriei... O rugăm să își amintească momentul: «Îmi tremurau mâinile, că știam că trebuie să ating adversara. Și am atins-o pentru că am vrut ca echipa mea să meargă mai departe...».

12 Mai 2018, 14:20 (2568 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cosmin Draghici:
(15 Mai 2018, 10:54)
Important e ca acesti copii fac sport, rezultatele sunt secundare. Oina, ca orice sport de echipa, ajuta la dezvoltarea fizica si psihica a jucatorilor. In plus e sportul nostru national. Felicitari tuturor!!!
Cornel:
(13 Mai 2018, 10:55)
Noita nu înnoita...si au jucat oina cu Salcioara, nu la Salcioara...
Vasile zeca:
(13 Mai 2018, 10:43)
Am să fac si un print la ceea ce am scris, in cazul in care se sterge... Interesant articolul, doar ca să faci atata tam-tam pt nimic este destul de ridicol! S-au calificat la Mioveni, Milosesti si Salcioara, pai daca doar ele au concurat! Sunteti culmea, e ca si cum ai alerga singur si ai iesi pe locul 2 :))) si la Mioveni au luat locul 3 din 5 si 4 din 5 :))) ce realizare...ce ziaristi:)))) nu aveai alte subiecte Măline Mamăă!? Si pozele alea facute cand te-ai dus tu acolo:)))