Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

«mâine»

Din câte ați observat, fie că aveți o problemă de rezolvat sau o banală adresă de ridicat de la oricare dintre instituții, «mâine» este răspunsul favorit al funcționarului. Invariabil, de fiecare dată apare acest «mâine» drept soluție salvatoare în orice împrejurare sau pentru orice problemă. «Mâine» este calea de remediere, soluția salvatoare pentru orice... Ai de primit un răspuns de la primărie, într-o problemă funciară, cadastrală, de taxe și impozite sau orice altă dilemă, îți apare răspunsul prompt: «mâine!». Ai de rezolvat o problemă de sănătate, care necesită investigații sau diagnostic, inflexibil primești acest «mâine» pe post de remediu. De asemenea, orice problemuță la oricare dintre instituții primește aceeași soluție izbăvitoare: «mâine!». Rezolvarea de «mâine» a devenit virală, de parcă «azi» sau «poimâine» au dispărut din vocabularul administrativ. Grav este că «mâine» s-a transformat în panaceu, gurile administrative rostind cuvântul cu atâta emfază încât chiar par, la rându-le, convinse de importanța rezolvării de «mâine». Mergi să întrebi despre lucrări, despre binele comunității, despre concursuri, despre orice și primești același răspuns, «mâine» rezolvând toate neclaritățile întâmpinate «azi». De fapt, în spatele acelui «mâine» se ascund temeri, se ascund substituiri frauduloase, se ascund erori și câte și mai câte. Pentru ce să se asume «azi» când poate fi evitat până «mâine» un ceva ce, cu siguranță, nu poate fi rezolvat? Adică, interesant este când «mâine» se transformă repetitiv într-un nou «mâine», chestiuni arzătoare fiind împinse spre rezolvare la Sfântul Așteaptă. Ialomița acelui «mâine» ce va remedia situații sau va găsi soluții a devenit o etichetă, indiferent de oamenii ce conjunctural ocupă demnități ori sunt simpli funcționari. Banalitatea lui «mâine» a cuprins întregul sistem ce pare conceput a lucra doar «mâine». «Ieri» și «azi» nu au fost și nu sunt găsite răspunsuri și soluții, dar «mâine»... Toate se rezolvă! Absolut tot! Căci de «mâine» se produce declicul între acele două mecanisme: probleme și remedii. Partea cu adevărat caraghioasă este când acel «mâine» pică într-o zi liberă sau nelucrătoare, nemaiaducând în discuție chiar mai multe zile libere sau nelucrătoare...

13 Mai 2018, 10:20 (2314 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
oamenii partidului
«investiții»
plata de Apoi

Comentariile cititorilor:


Veronica:
(15 Mai 2018, 06:23)
Fost barbugiu de Barbulesti si Moldoveni amu mare edil.Amu un esec un chin si dezastru pentru noi.Din ce bani si-0 fii ridicat viloiul din ce bani a cumparat la Bucuresti pta.Alba Iulia ap.si altele. Din pensia cofetaresei de la C.A.P. Buna asta cu maine este a lui Tenel de la pdlu
@Antii Burghezie:
(14 Mai 2018, 09:17)
Antii, CU TOATA BOCANCII, COPII LOR, TUU TEPES etc... Dupa ce termini cu bugetarii astia corupti, intra cu "toata bocancii"si peste aia de macelaresc limba romana...
Antii Burghezie:
(14 Mai 2018, 02:12)
URGENT INTRAT CU TOATA BOCANCII PESTE BUGETARI CORUPTI! ARESTATI MAI BINE DE 80% DINTRE EI. JUDECATI IN REGIM DE URGENTA SI UN NOU CANAL;STUF;OCNA;SIGHET;TORTURATI EI FAMILIILE LOR SI COPII LOR. CONFISCAT AVERILE. SAU IN CEL MAI NOROCOS CAZ MACELARITI SI DATI LA CAINI. CUM DRACU O PANARAMA DE BARBUGIU ORI O TUTA CARE ERA SI ESTE PROASTA SATULUI SI A TOT BUCURESTIULUI SA AJUNGA SA LUCREZE INTR-O PRIMARIE SI SA MANANCE DIN BANII MEI.OAMENII ONESTI SI DESTEPTI NU POT OCUPA POSTURI IN PRIMARII DIN CAUZA BAGABOANTELOR ANGAJATE PE PILE BANI CUMETRII SI RELATII. MAINE ZICI MAI JURNALISTULE. AI ATINS UN ADEVARAT SUBIECT SENSIBIL ***** BRAVO CELUI CE A SCRIS ARTICOLUL! UNDE ESTI TUU TEPES GHEORGHIU DEJ ANA PAUKER VISINESCULE.
Vecina:
(13 Mai 2018, 20:50)
La puscarie cu ei incepand chiar de maine ca sau smecherit toate umplutele cu sarmale
cofetaria:
(13 Mai 2018, 20:47)
Tare bine ai evidentiat @Crex24 inlalta de 140 m. persoana cu dimesiuni de miss snagov cand lua masa in genunchi 90 60 90 de cand este consiliera personala a taurasului comunal ex. cancer al femeilor sterpe sa facut de 160 120 180 si intodeauna excitata de cand este in functie. Pacat de curier saracul consilier local. Asta este tot maine baiatul bun pacat de fata dar ce sa faci spalata e ca noua si daca o da cu lamaie este gata zmochina maine. Am auzit ca se va schimba legea functionarilor publici sa vedem atunci raspunsuri maine diplomatice cu inclinari perverse. Singurul lucru care il detest este acela ca prin accei bani care ii dau la impozite dau de mancare si ingras hotiti azi nu maine. Adevarat Crx24. Nu stiu cum si cine a dat-o in primire Vali de este condamnata la 1 an de puscarie cu suspendare pentru fals intelectual.Maine este in fiecare zii in primarie.
O solutie:
(13 Mai 2018, 17:45)
Ar fi ca intr-o maine,candva, sa platim taxele si impozitele..
Crx24:
(13 Mai 2018, 15:36)
Dridu primarie fapt cotidian al duduiei R.M. atot scolita pe la Biotera, secretar personal in solutionare probleme cetatenilor petitionari platitori de taxe si impozite la bugetul local. Cert este ca duduia R.M.uita ca din banii nostri isi primeste leafa, buna deloc neglijabila pntru munca in zadar depusa in primarie. Duduie si din banii mei iti satisfaci poftele iti tii odrasla la scoala,si din banii mei te imbraci si iti cumperi ruj de buze nu din spagile veterinarului postar consilier. Maine ar trebui sa mananci,maine ar trebuii sa-ti iei salariul,maine ar trebuii sai dai de mancare puradeilor si tot asa. Astia cu maine sau astia de faceti rau numai ca asa vreti voi poate poate va venii o zii cand veti plange in pumni sand un cur la marginea patului din celula puscariei. Maine sa fiti luati din pat toti astia cu maine
Mirsavie ordinara:
(13 Mai 2018, 13:24)
Maine inseamna la sfantul asteapta ori primesti raspunsuri care sunt total pe langa cererile formulate de solicitant. Mai mult daca pui intrebari sau esti insistent in a primii un raspuns esti acuzat de hartuiala. Asa se intampla cand cate o duduie care din femeia buna la toate care facea cafeaua primea corespondenta, munca de registratura in primarie ajunge peste noapte,mare ofiter de stare civila. Exista primarie in judet unde pentru primar nu exista nici macar maine. Primar care nu raspunde solicitarilor,cererilor cetatenilor platitori de taxe la bugetul local. Ce poti face decat sa deschizi actiune in instanta care dureaza luni de zile. Exista primar in judet care da raspunsuri oficiale mincinoase neconforme cu realitatea. Exista primar care informeaza prefectul si il intoxica cu falsuri tot ca sa se induca in eroare autoritatile.Astia sunt functionarii publici din judet care inca se cred de neatins sprijiniti de politie si procurori corupti.p
Ginta latina:
(13 Mai 2018, 12:22)
Cras do, non hodie: sic nego cotidie.

https://ro.wikiquote.org/wiki/Proverbe_latine