Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»

Omul președintelui Moraru și-a dat în petic

Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»

Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.

Comportament abuziv la DSP Ialomița
Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea a devenit director al instituției în urmă cu un an, după ce fostul șef, Dan Noel, a fost demis prin ordin al ministrului Sănătății. Încă de la instalarea sa în funcție, angajații DSP Ialomița au reclamat comportamentul abuziv pe care directorul îl are față de ei. Oamenii au spus în repetate rânduri faptul că s-au săturat să fie jigniți de director, chiar și în timpul protestelor pe care le-au organizat recent în curtea instituției. Ziarul Independent a intrat în posesia unei înregistrări audio în care directorul Gabriel Modrea adresează cuvinte grele unei angajate. Redăm în rândurile de mai jos dialogul:

Gabriel Modrea: -Am înțeles că ți-am spus: «du-te și spune-i grasei să facă plata...»?
angajată DSP: -Da, domnu' director, să dea drumul la hârtii!
Gabriel Modrea: - Care hârtii?  Eu nu pronunț «hârtii»… Cuvântul  «hârtii» nu fac parte din vocabularul meu… Probabil din al tău! Oricum tu nu știi nimic mai departe de hârtie, în capabilitatea ta… Cum îți permiți să vii să spui asemenea... Asemenea enormități? Ție nu ți-e rușine, un pic, așa?...
angajată DSP: Da’ de ce aș fi inventat așa ceva?
Gabriel Modrea: …Nu știu, probabil că nu ești întreagă la cap! Eu așa cred! Din punctul meu de vedere, eu consider că oricum ai o problemă cu capul tu… Eu consider că nu ești întreagă la cap, măi, fato! Tu ai mai fost și la Poliție și ai mai spus… Ce ai spus la Poliție legat de mine?
angajată DSP: Eu nu am spus…
Gabriel Modrea: Nu ai spus? Că-l chem pe polițist acu', aci…
angajată DSP: Puteți să-l chemați!
Gabriel Modrea: Uite-o… Fii atent cât de obraznică e!
angajată DSP: Puteți să-l chemați… Eu știu că nu am fost la Poliție!
Gabriel Modrea: Mă… Tu ești de-o obrăznicieeee cruntă… Măi, fâțo! Deci (către altcineva), asta e mare lepră dar face figuri din astea, știi… Pe ideea că e mătușă-sa sau… (către angajata pe care o ceartă) Ce ți-e mă aia care e primăriță acolo?… E mare sculă… Uite, aci mă doare pe mine de primărița ta, da?! Ție îți demonstrez că tu ești o incapabilă... Ca salariat! Nu ești bună de nimic! Ai fost tolerată aici până acum… Ce anume ai vorbit, de ce n-ai venit să-mi spui mie? Ce anume te deranja pe tine? Că te pun la muncă?!
angajată DSP: Nu, domnu’ director …
Gabriel Modrea: Dar ce anume atunci? Ce ți-am făcut eu? Te-am pus să-mi faci mie ceva? Să-mi faci pantofii mie?
angajată DSP: Nu, domnu’ director …
Gabriel Modrea: …Atunci ce?
angajată DSP: M-ați jignit și pe mine la fel cum ați jignit-o și pe colega mea!
Gabriel Modrea: Adică cu ce te-am jignit pe tine, măi? Incapabilo! Ia să vedem!
angajată DSP: M-ați făcut și analfabetă!?
Gabriel Modrea: Asta ești!
angajată DSP: Mulțumesc…
Gabriel Modrea:  Rezultă din actele tale!
angajată DSP: Mulțumesc…
Gabriel Modrea: Nu fi obraznică, mă! Ești, oricum, proastă din naștere! Cu atât mai mult, ai făcut și carte și degeaba ai făcut! Nu s-a lipit nimic de tine! Acumularea ta e zero… E zero, măi, fato!
angajată DSP:  Eu nu am făcut decât ce mi-ați spus dumneavoastră: «du-te și spune-i lu’ grasa aia să dea drumul la plată!»...
Mai multe detalii referitor la acest scandal citiți în paginile ziarului Independent de miercuri, 16 mai 2018.

14 Mai 2018, 15:20 (16048 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița
Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat
Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


Ziarist-Ești un dobitoc!:
(15 Mai 2018, 08:16)
Ești un dobitoc! Tu nici nu visai sa fii Director si cum te-ai vazut ! - mare sef te apucara cinstea si corectitudinea dind in clocot nevoie mare ,- imputi sume colosale unora care nici in somn nu au numarat aceste sume , ca de tu consideri ca au gresit . - dar tu ma magarule batrin ce esti tu cind iti emiti imputarea sumelor de bani cheltuiti din banul public in interes personal vezi  - telefoanele - cafetiera de 1200 lei  - canapeaua 4000 - televizorul 14000,  stampilele personalizate - cursele facute cu auto de la D S P  in interes personal la Breaza sa ii arati ibovnicei averea ca de ......  numai voi ginditi aici la DSP  Ialomita,
-Domnule Presedinte Moraru stim ca ati avut o interventie sa aplanati starea de spirit dar se pare ca a esuat -  individul Modrea Gabriel la sosirea in unitate de la dumneavoastra , a afirmat cu subiect si predicat cal doare-n de Moraru aici eu dictez numai eu gindesc ceilalti se vor supune mie nu va convine A F A R A  , - in conditiile in care si la noi ducem lipsa de personal  gen sef LOGISTICA , MEDICI, LABORANTI ASISTENTI  ETC
(...)
Gabi:
(15 Mai 2018, 07:09)
Don Tit-o las-o mai usor cu laudele la @Marin. De la salariul de vanzator de "eogenii" la salariul de 215 milioane e ca dupa consumul de etnobotanice. Si sfatuieste-l sa nu-l mai apere pe modrea. Te sun azi ca sa trecem pe la "el" sa-i spunem de ce.
Pac Man:
(15 Mai 2018, 07:05)
Desigur:marlanul de birou.Dar zice al dracu exact cum trebuie metoda angajarii tinerei in institutie:cu pile"primarita".Asa ca ies la iveala grozaviile binecunoscute insa mai putin dovedite din institutiile de stat.Normal,directorul numit politic iar sleahta de putori angajate pe recomandari!Fara cuvinte! "de ce n ai venit sa imi spui mie?"Lui,chiar EL,fauritorul,autotputernicul,platitorul! Sa radem?Plangem?" Grasa"o sa innebuneasca si aia,ca n'o fi o terchea-berchea!E pila lu'alalalt! Va suna la modrea:" pai bine ma gabi,o faci p'aia grasa? E fata lu'bengoasa aia..,vrei sa se supere?Sti ca de mica are si aia ceva.Cine sa o angajeze?S-a gandit ma-sa ca la tine nu e rau.Suna si zi ca ti pare rau,ca ne ia ta su la zabrele". Generatii cu oameni de ca*at!
Gigel Frone:
(14 Mai 2018, 23:56)
Hai sictir piticanie nenorocita!esti atat de proasta ca ti trebuie permis categoria B sa conduci caruciorul de la Kaufland!
Maria:
(14 Mai 2018, 23:23)
Si inca nu ati auzit nimic, acest om mai are un pic si ne bate, spune că ne calcă cu masina pe strada, ca ne omoară, ne este frica sa nu ne otraveasca cu ceva, suntem mai rau ca muncitoarele din italia pe care le închideau si le exploatau italieni, suntem disperati! Nu avem voie să vorbim între noi.
Don Tito:
(14 Mai 2018, 23:13)
BRAVO, @marin!! Mi-ai luat vorbele din gură! Bine le-ai zis! Asistentele, șpăgarele care dorm pe ele, iar noaptea sforăie!
Don Tito:
(14 Mai 2018, 23:09)
@dottore! Mai ușor cu ironia! Să vină incompetentele de la spital cu înregistrări? Să se filmeze cu sonor, întâi pe ele însele! Și cele de la UPU! Să vedem dacă merită ,,muștruluirea’’....Merită aruncate direct afară, dar au pile! Nu confundați fermitatea cu ciobănismul! Exemplul îl dă șeful! Dacă el este porc, subalternii nu s obligați să i adulmece fecalele!!! Condiția este ca subalternii să nu fie reptile târâtoare.
Marin:
(14 Mai 2018, 22:56)
Dottore si ce ar putea sa spuna asistentele???ca le cearta DNA IANCU CA dorm in loc sa aiba grija de pacienti??sa spuna ca dr te trimit la privat pt o ecografie care este inclusa in fisa de internare pt o zi???marea dna Iancu de la spital le cearta pe drept.de cand e ea le ie frică si de umbră lor.BRAVO DNA IANCU CA A MAI LINISTIT ASISTENTELE CARE LUAU MITĂ MAI MARE CA DR.SE TIE DOAR CA LA SPITAL FACEAU BANI SI PAZNICII
dottore:
(14 Mai 2018, 21:59)
Eu as vrea sa fac un apel public catre oamenii din institutiile publice pe care sefii ii prigonesc. Sariti cu filmulete si inregistrari audio...Aviz pentru angajatele mustruluite de marea duamna Iancu de la spital...:D
...:
(14 Mai 2018, 21:50)
Atata timp cat il sprijina Presidente,degeaba va agitati!Va ramane in functie ca asa vrea partidul.Este normal sa ramana,in mainile lui stau buletinele la apa si nu numai.Si,daca isi insulta subordonatii, ce?Moraru nu o face?
Iancu:
(14 Mai 2018, 19:53)
Pai daca nu luati legatura cu televiziunile nationale nu scapati de lepre!!! Ca atunci PSD ii schimba, decat sa piarda votul atitor angajati mai bine sacrifica o javra!!!
EU:
(14 Mai 2018, 19:09)
Citiți vă rog, DIRECTORUL FRÂNCU, SPAIMA CODULUI ETIC, Independent, 15 Iunie 2012... MODREA acesta e pui mic, frâncu e balenă cu vechime, în mârlănie și nu e veterinar, e profesor la liceu...“de elitî”!
MODREA, sunt mulți!:
(14 Mai 2018, 18:46)
Sunt foarte mulți șefi care jignesc ca mârlanii! A fost și un director de la CNMV, prof. de fizică meditator de elită, care a fost înregistrat jignind în plin CP. Acum jignește elevii în continuare că la el nu există niciun coleg care să sufle adevărul! O felicit pe această subalternă de la DSP pt. verticalitate!