Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»

Omul președintelui Moraru și-a dat în petic

Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»

Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.

Comportament abuziv la DSP Ialomița
Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea a devenit director al instituției în urmă cu un an, după ce fostul șef, Dan Noel, a fost demis prin ordin al ministrului Sănătății. Încă de la instalarea sa în funcție, angajații DSP Ialomița au reclamat comportamentul abuziv pe care directorul îl are față de ei. Oamenii au spus în repetate rânduri faptul că s-au săturat să fie jigniți de director, chiar și în timpul protestelor pe care le-au organizat recent în curtea instituției. Ziarul Independent a intrat în posesia unei înregistrări audio în care directorul Gabriel Modrea adresează cuvinte grele unei angajate. Redăm în rândurile de mai jos dialogul:

Gabriel Modrea: -Am înțeles că ți-am spus: «du-te și spune-i grasei să facă plata...»?
angajată DSP: -Da, domnu' director, să dea drumul la hârtii!
Gabriel Modrea: - Care hârtii?  Eu nu pronunț «hârtii»… Cuvântul  «hârtii» nu fac parte din vocabularul meu… Probabil din al tău! Oricum tu nu știi nimic mai departe de hârtie, în capabilitatea ta… Cum îți permiți să vii să spui asemenea... Asemenea enormități? Ție nu ți-e rușine, un pic, așa?...
angajată DSP: Da’ de ce aș fi inventat așa ceva?
Gabriel Modrea: …Nu știu, probabil că nu ești întreagă la cap! Eu așa cred! Din punctul meu de vedere, eu consider că oricum ai o problemă cu capul tu… Eu consider că nu ești întreagă la cap, măi, fato! Tu ai mai fost și la Poliție și ai mai spus… Ce ai spus la Poliție legat de mine?
angajată DSP: Eu nu am spus…
Gabriel Modrea: Nu ai spus? Că-l chem pe polițist acu', aci…
angajată DSP: Puteți să-l chemați!
Gabriel Modrea: Uite-o… Fii atent cât de obraznică e!
angajată DSP: Puteți să-l chemați… Eu știu că nu am fost la Poliție!
Gabriel Modrea: Mă… Tu ești de-o obrăznicieeee cruntă… Măi, fâțo! Deci (către altcineva), asta e mare lepră dar face figuri din astea, știi… Pe ideea că e mătușă-sa sau… (către angajata pe care o ceartă) Ce ți-e mă aia care e primăriță acolo?… E mare sculă… Uite, aci mă doare pe mine de primărița ta, da?! Ție îți demonstrez că tu ești o incapabilă... Ca salariat! Nu ești bună de nimic! Ai fost tolerată aici până acum… Ce anume ai vorbit, de ce n-ai venit să-mi spui mie? Ce anume te deranja pe tine? Că te pun la muncă?!
angajată DSP: Nu, domnu’ director …
Gabriel Modrea: Dar ce anume atunci? Ce ți-am făcut eu? Te-am pus să-mi faci mie ceva? Să-mi faci pantofii mie?
angajată DSP: Nu, domnu’ director …
Gabriel Modrea: …Atunci ce?
angajată DSP: M-ați jignit și pe mine la fel cum ați jignit-o și pe colega mea!
Gabriel Modrea: Adică cu ce te-am jignit pe tine, măi? Incapabilo! Ia să vedem!
angajată DSP: M-ați făcut și analfabetă!?
Gabriel Modrea: Asta ești!
angajată DSP: Mulțumesc…
Gabriel Modrea:  Rezultă din actele tale!
angajată DSP: Mulțumesc…
Gabriel Modrea: Nu fi obraznică, mă! Ești, oricum, proastă din naștere! Cu atât mai mult, ai făcut și carte și degeaba ai făcut! Nu s-a lipit nimic de tine! Acumularea ta e zero… E zero, măi, fato!
angajată DSP:  Eu nu am făcut decât ce mi-ați spus dumneavoastră: «du-te și spune-i lu’ grasa aia să dea drumul la plată!»...
Mai multe detalii referitor la acest scandal citiți în paginile ziarului Independent de miercuri, 16 mai 2018.

14 Mai 2018, 15:20 (15821 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița
Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat
Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


Tineru cocosel:
(20 Mai 2018, 07:49)
Da de la spital de ce nu dati inregistrarile cu tinara domnita?
Cetatean:
(19 Mai 2018, 11:11)
Astias frumcea P S D , marca NEACSU MARIAN si. MORARU VICTOR ,ei sa se spele pe ca si sai dea bani inapoi martalogului cu care a cotizat sa fie Director _ le recomand sa mai sufle si in iaurt cind ia o astfel de decizie.ca pe afarai vopsit gardu _...... e posibil bai oameni buni sa ajungi la virsta asta si sa te comporti as ,ai par alb in cap si degeaba , esti un fraer bai Modrea o ti langa din prostie in prostie hai sictir _ in locul tau m ias cere scuze fata de colegi care teau prit cu drag in rindurile lor si tu ca un firfizon ce esti redus mintal teai facut de cacat . D E M I S I A F R A E R E C A S UNT A P E T U L B U RI
mar:
(17 Mai 2018, 21:03)
unde dracului ii gasiti, ma nene. PSD, Indrazneste sa crezi!  Sa ajungeti unde va e locul. 
Maria:
(17 Mai 2018, 07:11)
Si politia animalelor se sesizează când maltratezi animalele, la noi la DSP, nu se sesizează nimeni. Poate se sesizează când o fi o bătaie între noi și directori, acești directori care au salarii de peste 10000 lei net trebuie să ne pună pe noi sa le spălăm pantofii si c.rul.
Manda:
(17 Mai 2018, 07:08)
Lasati tinarul cocosel in pace. Iar se supara si se apuca de munca pina la 4 dimineata. Ca munceste pentru toti d-acolo.
Valentina:
(17 Mai 2018, 04:14)
Vali ! Din comentariul tau am inteles ca singele apa nu se face !
Usor Manipulatilor:
(16 Mai 2018, 23:26)
Va deranjeaza vocabularul? Ce sa ti povestesc , dar ca pupaza din tei care habar n are sa vorbeste si ocupa locul unui om pregatit si competent in cadrul unei institutii publice pe un salariu colosal, in timp ce altii nu si gasesc de munca , afara cu toti incompetentii sensibili si izmeniti .
@vali:
(16 Mai 2018, 16:42)
Vali draga, de ce crezi tu ca ar trebui sanctionati toti salariatii? Cumva  ocupi vre-un post de director sau de sef ? Nimeni nu se angajeaza singur...tot sefii sau directorii sunt de vina ca isi aduc oamenii slab pregatiti, ii angajeaza pe pile, cunostinte , relatii si apoi  ..se plang ca nu stiu sa faca mare lucru....DAR  situatia asta nu este peste tot, orice padure are si uscaturi..ACUM VORBIM despre alt subiect..COMPORTAMENTUL TOTAL NEPOTRIVIT al acestiu director..pus   in functie pe criterii POLITICE... In ziua de azi, in orasul nostru prea multi directori sunt pusi  astfel de jupanul Moraru...Acest director ar trebui sa-si dea demisia singur.. sau sa se retraga cat mai curand din functie...dar INTERESELE sunt mari...Oameni buni, nu mai acceptati sa fiti jigniti, terorizati de astfel de  sefi..politruci...inregistrati  si cu ei in presa ! Poate asa s-or invata  minte..Dupa ce ca au salarii nesimtite se mai poarta  nepermis de urat cu personalul ...Stiu cazuri concrete cand directorul pus politic in functie este muuuult mai slab profesional decat majoritatea angajatilor...asa ca...
Giconda:
(16 Mai 2018, 12:49)
Da este exact vocabularul lui moraru care il aplica in continuare. De la primaria amara au zis bine ca am scapat de acest individ. Acum acest animal face acelasi lucru la consiliu, cu angajatj. Ce putem spune de acest individ? Ca este un animal si ca face exact ce face moraru.......! 
vali:
(15 Mai 2018, 23:12)
Ar trebui sanctionati toti salariatii astia care freaca menta pe 3000 lei net. In loc sa munceasca si sa invete stau doar cu telefoanele in mana. astia sunt functionarii pe care ii platim noi. se angajeaza toti prostii la stat.  Sunt convins ca directorul are dreptate.
Cetatean...:
(15 Mai 2018, 18:55)
Bai fraților ați adormit voi va complaceti cu aștia doi de la D S P a am uitat sunt câțiva dintre voi care aț-i primit unele favoruri - aveți unele relații speciale cu directorul - împărțiți spaga cu ei punindu-le viza C F P , - sau ceva mai substanțial fiind cunoscut ca un bun manager șantajist - va înregistrează cu reportofonul cu stilul mai nou și luat și pix de filmat e bun tipul de angajat la filat ca de tot e vizitat de acel ofițer de la SRI o data pe luna după ora 15 30 la serviciu unde are loc intinlirea pentru a varsă gusa ca degeaba nu vin aștia de la SRI,-? Ca doar no fi pe invers omu, Colaborarea cu SRI - pentr-u a furniza date și informații despre colegi și de ce nu despre politicieni vezi d-l Presedinte Moraru și alții ca e bun de așa ceva - a demonstrat cind la turnat pe dir. Noel Dan
Din experiență...:
(15 Mai 2018, 11:54)
Dați în gât pe toți dobitocii de directori, foști sau actuali! Subalternii nu sunt sclavi, iar funcția e trecătoare (numai la Barcari Luminița, învățământ, a fost pe viață!). Să fii director e o întâmplare, să fii OM e lucru mare....
Mary:
(15 Mai 2018, 11:40)
 Outside!!!    Javrele nu au ce căuta în funcții de conducere!!! Sunt mulți ca el. O să revin.
Nina:
(15 Mai 2018, 09:50)
@ziarist ești un dobitoc! Da cu ziaristul ce-ai avut?? Ziaristule, care este, tu ce-ai înțeles din acel com.???
Ioana:
(15 Mai 2018, 09:10)
Situatia este si mai grava la Directia Agricola Ialomita.
Tinuta strans in brate, Paula Lefter a instaurat dictatura.
Angajatilor le e frica sa vorbeasca, dar numai suporta umilinta.
Poate cineva, o sa-i asculte si pe ei.