Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ionașcu+Pericli=LOVE(LE)

PMP Ialomița se dezintegrează

Ionașcu+Pericli=LOVE(LE)

După nici 4 luni de la preluarea mandatului de președinte al PMP Ialomița, Nicu Pericli e pe cale să pună lacătul pe ușa sediului. Senatorul Ionașcu s-a retras în munții Parlamentului României, filiala a luat-o la vale către firimiturile promise de alte partide, iar Pericli a ajuns să se lupte de unul singur cu visul de a ajunge primar al Sloboziei...

O filială-fantomă PMP Ialomița are, oficial, acoperire județeană. În realitate însă, umbrela filialei abia acoperă sediile de partid de prin orașe și cam o duzină dintre localitățile rurale ale județului. Ultimul eveniment care a adus filiala în atenția opiniei publice a fost Conferința Județeană a PMP din luna februarie 2018. Atunci, cum-necum, Nicu Pericli a adus pe scena Casei de Cultură Municipale din Slobozia 300 de oameni pentru a-i demonstra președintelui Eugen Tomac că există și merită funcția de președinte. În cele 4 luni scurse de la acel moment, Nicu Pericli a reușit performanța de a dezintegra, literalmente, filiala pe care o conduce. Filialele locale au intrat în hibernare, reduta PMP din Consiliul Local Slobozia a fost cucerită de PSD după eliminarea lui Radu Paros, iar Nicu Pericli face figurație politică în așteptarea rezilierii contractului dintre Nick Touring și Primăria Slobozia. Senatorul Gabi Ionașcu a atras, indirect, atenția asupra situației într-un interviu acordat ziarului nostru: «Jocul meu politic e simplu: am vrut întotdeauna ca oamenii să facă diferența între mine și cei care îmi vor scaunul sau discipolii mei. Asta a fost tactica mea!» declara el în martie 2018.

Bani contra imagine În pofida realității, coabitarea dintre Nicu Pericli și Gabi Ionașcu continuă. Conform unor surse interne, cei doi au ajuns la o înțelegere comună. Concret, Nicu Pericli i-a promis «senatorului lui Dumnezeu» că nu-l va deranja în următorii 2 ani și că îi va finanța campania electorală pentru obținerea unui nou mandat de parlamentar. În schimbul serviciilor financiare, Gabi Ionașcu îi va preda lui Nicu Pericli, cu arme și bagaje, cei 2500 de alegători din Slobozia care încă mai oftează după el. Trocul are girul PSD, direct interesat de disiparea voturilor «de dreapta» ale slobozenilor către cât mai mulți candidați. În schimbul acestei figurații politice, Nicu Pericli ar putea primi anul viitor, după ce administrația Mocioniu ratează «absorbția» fondurilor europene pentru serviciul public de transport, o prelungire de contract pentru Nick Touring. Și uite-așa timpul trece, afacerile merg, iar Nicu Pericli poate poza liniștit în «cavalerul fără pată și fără de prihană» al Opoziției. Cât despre PNL, posibila alternativă la guvernarea PSD la Slobozia, acesta este atât de ocupat acum cu epurarea «elementelor reacționare» din cadrul Consiliului Local Slobozia, încât suntem convinși că va rata și alegerile din 2020...

15 Mai 2018, 13:35 (2678 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Nimeni nu-l cumpără pe «senatorul lui Dumnezeu»!
Senatorul Ionașcu se reinventează politic
Gabi Ionașcu vrea să se întoarcă la Primăria Slobozia

Comentariile cititorilor:


Ptr Mary:
(19 Mai 2018, 10:28)
Mary nu ai inteles aluzia?!?! Daca il aresta DNA-ul cand trebuia in problema cu apa, nu mai avea cum sa ajunga senator. Asa ca Cristudor de la DNA la vremea aia la scapat si asa a ramas in politica aceasta creatura mustacioasa.
Mary:
(18 Mai 2018, 11:20)
@Ptr.Mary, nu DNA, l-a făcut senator, PROȘTII l-au făcut!!! 
Mărin:
(16 Mai 2018, 15:40)
@mary, prea vă puneți mari speranțe in DNA! Există in Slobozia așa ceva?
Ptr votanti:
(16 Mai 2018, 15:21)
Ionascu in Slobozia ar trebui sa i-a voturi doar de la cei care nu au treaba sa consume apa de la robinet.
Ptr. Mary:
(16 Mai 2018, 15:18)
Ai dreptate Mary, ce bine l-a facut DNA pe Ionascu..... l-a facut senator. Vezi comentariul lui Vlad!!!!!
Mary:
(16 Mai 2018, 14:03)
Tusea și junghiul. Numai DNA, vă face bine.
Solutie:
(16 Mai 2018, 09:10)
Astia doi ar merita plimbati de dimineata pana seara in zilele insorite, inchisi in una din troacele de transport in comun de la Nck Touring,  avand la indemana doar cateva sticle cu apa de la chiuveta..
Vlad:
(16 Mai 2018, 07:01)
Ionascu este liber datorita terenului dat de Primarie (Ionascu primar), procurorului Cristudor, unde si-a facut casa fiul lui. Ca daca nu dadea nu scapa de “Nea Bebe”.
...:
(15 Mai 2018, 23:17)
Nu mai furati atat mai ganditi-va si la cei saraci !
gogu:
(15 Mai 2018, 22:32)
Diferenta dintre Ionascu si ceilalti?00000 A umilit slobozenii cu apa .Cine il poate ierta?????la puscarie!!!!
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(15 Mai 2018, 19:47)
Cine mai sunt si ăștia? Uoameni fără căpătâi!
Nicolae:
(15 Mai 2018, 14:19)
Doamne, te crucesti de tupeul unora! Ionascu reprezinta nesimtirea intruchipata, Pericli - smecherul de cartier. Astia sunt politicieni?!!! Ionascule, dupa cat rau ai facut acestui oras, cum nu te rusinezi, sa fii multumit ca esti liber. Tot nu ai de ajuns? Mai vrei? Cat mai vrei?!!!