Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți

Directorul Maftei SRL

Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți

Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie modică. Directorul Gică Maftei susține că totul este «legal și în folosul elevilor».

Afacere de familie în curtea SAM
Reabilitat în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene, SAM Fierbinți a fost finalizat abia după ce autoritățile locale s-au împrumutat 11,1 milioane de lei, grevând bugetul local pentru o perioadă de 15 ani... Chiar și așa, investiția se află pentru 5 ani în perioada de monitorizare, în caz contrar existând riscul returnării  celor 1,7 milioane de lei, valoarea inițială a proiectului. În acest context, decizia directorului Gică Maftei, consilier județean PSD, devine inexplicabilă. El a închiriat în luna martie a anului 2018, uneia dintre fiicele sale, unul dintre corpurile de clădire reabilitate, la o valoare modică. Contractul, încheiat între «Liceul Tehnologic cu sediul social în Fierbinți Târg» și «ADDA Moda SRL» a intrat în vigoare pe 12 martie, însă nu a fost înregistrat nici până la acest moment. Potrivit contractului, ADDA Moda SRL ocupă o suprafață de 70 mp de imobil în stare «foarte bună» la prețul modic de 100 de euro lunar, adică 1,42 euro pe mp. Pentru legalizarea acestei tranzacții, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care ADDA Moda SRL permite elevilor din cadrul SAM Fierbinți să facă practică în atelier. Atelierul este funcțional, el având la acest moment 8 angajați și 28 de mașini de cusut. Decizia lui Gică Maftei a fost legitimată de către Consiliul de Administrație al SAM, care a aprobat prin vot închirierea unuia dintre atelierele școlii. Nu este prima dată când Maftei Gică procedează de această manieră, susțin surse din interiorul unității de învățământ. Anterior, el a închiriat unei alte fiice de-ale sale, un chioșc alimentar pentru care se plătește chirie «doar în zilele în care acesta este deschis». Și exemplele pot continua, căci Gică Maftei este director cu vechime în câmpul muncii, el deținând conducerea SAM de peste 15 ani!

Maftei se jură că e «sabotat»
Gică Maftei recunoaște senin situația și susține că are acoperire legală pentru toate deciziile. «Da, am închiriat acest spațiu fiicei mele! Dar el nu este în corpurile de clădire reabilitate... Contractul este legal, a fost aprobat în cadrul Consiliului de Administrație. Chiar mă bucur că ați sunat! Pe această cale vreau să fac un apel către toți cei interesați de eventuale parteneriate cu liceul... Noi avem nevoie de firme care să fie dispuse să susțină activitatea practică a elevilor. (...) Cealaltă fată a mea plătește și ea chiria, nu e nimic ilegal! Știți ce cred eu?! Cred că am fost sabotat!». Naivitatea binevoitoare a directorul Gică Maftei, reală sau nu, nu-l scutește de consecințele faptelor sale. Prima dintre ele o reprezintă «corecțiile financiare» din partea ADR Sud Muntenia, care are obligația de a monitoriza investiția timp de 5 ani. Directorul Liviu Mușat explică situația. «Nu am știut, acum aflu... Dacă este așa, există riscul apariției unor corecții financiare! Vom trimite acolo o echipă de control care să facă verificări!» a declarat acesta pentru ziarul nostru. Mai mult decât atât, confirmă surse oficiale din cadrul ADR Sud Muntenia, în toamna anului 2017 instituția a blocat o solicitare a Primăriei Fierbinți de a caza în internatul SAM Fierbinți angajații unei firme private. Primarul orașului, Dobrică Pârvu, își amintește momentul, dar evită să ofere explicații: «Da, îmi amintesc că ne-am dorit să cazăm acolo angajații unei firme de prospecțiuni... Ni s-a spus că nu se poate schimba destinația clădirilor! Domnul Maftei a fost atunci cu noi. Despre situația de acum nu știu ce să vă spun... Singura mea teamă e ca nu cumva să returnăm cele 1,7 milioane de lei din fondurile europene, fiindcă Primăria Fierbinți este beneficiara investiției!».

Inspectoratul Școlar tace și nu face nimic La nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița situația este cunoscută dinainte de demiterea Luminiței Barcari, Contactată telefonic, aceasta a declarat: «Am primit și noi sesizarea că, într-o instituție școlară, își desfășoară activitatea o croitorie... Din păcate, nu am avut timpul fizic pentru a face un control amănunțit la fața locului. Oricum, este o situație inadmisibilă!». Noul inspector general,  Manuela Zainea, pupilă a PSD Ialomița în această funcție, nu a putut fi contactată până la închiderea ediției pentru un punct de vedere oficial. Vom reveni cu amănunte!

15 Mai 2018, 10:15 (2230 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Controlul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia confirmă ilegalitățile de la SAM Fierbinți

Comentariile cititorilor:


niku:
(18 Mai 2018, 21:32)
Da curentul pentru atelier si chioscurile familiei cine il plateste?Scoala.Folosul elevilor pe draku.Le i-a bani la fraieri.ii indoaapa cu gogosi si dulciuri de mana a zecea.Si sint DOUA chioscuri nu unul.DOUA!Tigari se vand la bucata! Elevilor!Da e in folosul lor asa zice si ii merge foarte bine.
Cristian:
(16 Mai 2018, 12:58)
LAS FIERBINȚI e bine plasat acolo, în orașul Fierbinți! Miezul cretinismului ialomițean! Păi, dacă Știați demult că e groasă, de ce ați tăcut?!?
LICEUL SRL:
(15 Mai 2018, 22:20)
o ilegalitate marca fam.Maftei despre care stie toata lumea, dintotdeauna, ca practica ilegalitati, abuzuri, luări de mita, santaj asupra copiilor care invata la Grupul Scolar Fierbinti (sau cum ii mai zice). Toata lumea ...de la cap la coada al judetului, însă aduce beneficii in campania electorala si e intangibil. Consoarta-tzatza Lelia Maftei are acelasi profil de parvenit, însă mult mai agresiva decat sotul. Maftei a distrus invatamantul in Fierbinti si el cu consoarta sunt cel mai mare rau al Fierbintiului
Gogu :
(15 Mai 2018, 13:44)
Mi se pare corect sa rezolve situatia doamna Zainea. Daca ea a aprobat functionarea unui coafor la palatul copiilor de ce nu si o croitorie la SAM Fierbinți?
DAC:
(15 Mai 2018, 12:30)
Vă așteptați la vreo părere din partea veteranei Barcari?! Implicare, rezolvare? Asta a ars gazul de pomană pe la IȘJ! Revino, madam, pentru binele școlii ialomițene! Ai politică și în carii...
relu:
(15 Mai 2018, 12:19)
Gardul din fata croitoriei cind il faci Gica Maftei/ Ce ai facut in doua mandate de consilier judetean pentru Fierbinti,NIMIC.