Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

(H)andbalul (C)ade-n (M)ediocritate

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj-HCM Slobozia 22-20 (11-10)

(H)andbalul (C)ade-n (M)ediocritate

Lekic, Cvijic sau Radunovic sunt jucătoare de talie mondială care vor evolua din sezonul viitor în Liga Națională. Din păcate nu le vom vedea și la Slobozia pentru că sâmbătă, 12 mai 2018, la Cluj, HCM Slobozia a pierdut și și-a semnat condamnarea la munca de jos a ligii secunde. În vara trecută, în loc să se încerce formarea unui lot competitiv, s-a bătut pasul pe loc cu trecerea de la CSM Unirea Slobozia la HCM, proiect care s-a dovedit un fiasco. Prin noua identitate sportivă s-a dorit atragerea finanțării din partea Consiliului Județean, deși era arhicunoscută fobia președintelui Victor Moraru față de sportul de performanță. S-a mers un sezon întreg exclusiv pe combativitatea și tinerețea lui Nicoale Goidea, președinte al HCM, lipsit de experiență în acest sport, fără a fi atrași în conducere oamenii de handbal din oraș. Din lista de achiziții o singură jucătoare a confirmat pe deplin așteptările: Yaroslava Burlachenko. În ciuda vastei sale experiențe, antrenorul Gheorghe Covaciu s-a dovedit temător în momente grele ale jocului, evitând să-și asume riscuri, care s-ar fi putut dovedi benefice în economia partidelor și chiar a campionatului. De asemenea, s-a stat prea mult cu ochii pe ce ar putea face adversarele, pierzând din vedere ce ar fi fost capabilă să facă echipa noastră. În ciuda numeroaselor accidentări grave, pentru care trebuie găsită o explicație mai plauzibilă decât ghinionul, din acest campionat trebuia să ieșim mai sus de locul 13. Orice fel de scuze, iertat să ne fie, nu-și au rostul...

Studentele, mai atente în atac Meciul de la Cluj a început bine pentru jucătoarele noastre care, per ansamblu, au avut o evoluție superioară celei din jocul cu Slatina. S-a mers umăr la umăr pe toată durata partidei, jucătoarele lui Gheorghe Covaciu fiind în dese rânduri stăpânele tabelei și ratând multe posibilități de a se desprinde decisiv. La pauză a fost 11-10 pentru ardelence, grație celor 8 intervenții, dar și ieșirilor inspirate ale Mădălinei Ion. În partea secundă, Clujul a punctat, mai ales prin trioul de la 9 metri, Senocico-Petruș-Puiu, iar Slobozia a continuat să-și irosească șansele. HCM Slobozia a pierdut cu 22-20 și astfel a încheiat socotelile cu Liga. Pentru echipa noastră au marcat: Toma-4 goluri, Burlachenko-4, Enescu-4, Chernova-3, Mitrache-2, Jlezi-2, Pătuleanu-1. Urmeză ultimul meci din acest sezon, unul doar de palmares, cu HC Zalău. Sala «Andreea Nica» va fi gazda trupei lui Gheorghe Tadici, joi 17 mai 2018, de la orele 16,00. Despre ce va fi apoi mai avem timp să vorbim.

16 Mai 2018, 12:25 (1769 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Start în sezonul jocurilor amicale
Vestitoarele promovării
Antrenamente la foc continuu
Punct și de la capăt
Doar o minune le mai salvează

Comentariile cititorilor:


Pt nestiutori:
(20 Mai 2018, 09:16)
Nu mai băgați echipa de fotbal in aceeași oala cu cea de handbal. Voi habar nu aveți ca mulți dintre acei băieți au salarii de 500-1000 de lei,iar de prime nici nu poate fii vorba. In contextul acesta eu cred ca locul 3 obținut in acest sezon este unul mai mult decât onorabil. PS:In ultimii doi ani de zile au existat mai mulți tineri fotbaliști ce nu depășeau 22 de ani care s-au lăsat de fotbal preferând sa se ducă la munca.
Pentru ham,ham:
(18 Mai 2018, 18:52)
Tot cu salamu.......tot cu salamu!
Nu latru singur....:
(18 Mai 2018, 11:01)
Un capăt de articol dintr-un ziar de sport....., cred ca Romania începe sa se dezmeticeasca, banii lăsați la Discreția primarilor sunt pur si simplu cheltuiți anapoda! Complet anapoda! In detrimentul adevăratelor probleme, se finanțează cluburi falimentare numai si numai in scop electoral! ,,România își pierde mințile: 36% din cheltuielile localității Chiajna în primele trei luni ale lui 2018 s-au dus la clubul sportiv din localitate! Concordia a primit de 7 ori mai mulți bani decât educația | “ PS Cluburile csm si hcm nu înseamnă sport de masa, sportivi sunt plătiți regește fata de performanțele realizate si mai ales fata de salariile majorității cetățenilor! Nu sunt împotriva finanțării sportului dar hai sa fim serioși, sa nu plătim înzecit impostura! Eu daca am 50lei in buzunar imi iau salam de vara chiar daca imi ploua dupa salam de Sibiu ca imi mai trebuie si pâine si sare si muștar......
PTR reporter:
(17 Mai 2018, 22:29)
Dacă ar dispărea finanțarea de către primarii și consilii locale ar dispărea tot sportul de masa....majoritatea sunt susținute de către acestea...probabil tu ai stat mai mult inafara țării dacă vezi lucrurile așa...la noi privatul se bagă sa dea finantarea numai atunci când poate avea un beneficiu.
@ptr reporter:
(17 Mai 2018, 17:14)
Cât timp echipele astea vor fi ale primăriei, managementul va fi la fel de ineficient ca al oricărei direcții :funcții acordate pe pile, bugete mari-realizări ieftine,durere-n fund de banii nostri alocați si cheltuiți fara discernământ, zero viziune, zero profesionalism, zero criterii de performanța, gargara cât cuprinde, ochii pe ciordeală si jmecherie! Cluburile sunt administrate dupa aceleași principii si metode ca si cimitirul! Este cel puțin o găselnița la echipa de fotbal..., ca sa poată activa de la liga treia in sus, cluburile de fotbal nu pot avea ca membri consiliile locale sau județene ori alte structuri ale administrației de stat gen ministere etc....., adică in trei sau patru cuvinte, dupa caz, trebuie sa fie private!!!!! Bun, atunci ar fi foarte interesant sa știm si noi cine sunt ,, întreprinzătorii” din consiliul de administrație al fc csm unirea pentru ca nu ar da primarul milioane pe mâna orișicui, nu?????
Părere :
(17 Mai 2018, 10:29)
N-a zis nimeni ca nu vrea sport in Slobozia doar ca trebuie sa ne întindem cu cheltuielile cât ne tine plapuma iar banii, mulți putini, sa fie cheltuiți chibzuit! Exact ca intr-o familie, nu tai de la mâncare, caldura, îmbrăcăminte, educația copiilor ca sa-ți iei o mașina pentru care n-ai bani de benzina! Cu buget decent, cu management profesionist , cu atragerea de sponsori, eventual in parteneriat public privat si in colaborare strânsă cu CSS....., cam asa văd eu sportul in Slobozia! Este inuman sa arunci cu banii cand situația economică este dezastruoasa, cand majoritatea populației active lucrează in administrație, cand din puținul lor Slobozenii plătesc taxe si in loc sa fie acești bani folosiți eficient pentru îmbunătățirea calității vieții, se duc in salariile unor personaje dubioase, salarii mai mari decât ale amărâților care contribuie la buget!
PTR reporter:
(17 Mai 2018, 08:45)
Eu unul vreau sport in județul nostru nu știu ce vrei tu....doar ca vreau ca lucrurile sa fie făcute cu mai mare profesionalism nu doar așa sa zicem ca avem sport( la handbal de 4 ani suntem printre codașele seriei iar la fotbal de 3 ani vb de promovare ) probabil ca și oamenii care sunt acolo nu sunt chiar așa capabili pentru performante mai mari!!!!!!!!
Dl reporter:
(16 Mai 2018, 22:10)
Cand o sa aveți dumneavoastra timp, interesați-va si de buget, de milioanele aruncate pe geam ca sa aibă alde goidea milionaru serviciu bine plătit ...... Rusine tuturor celor care girează acest jaf! Noi nu avem trotuare, străzi asfaltate, canalizare, parcuri cu locuri de joaca, nu se face dezisenctie, nu se face deratizare, nu se termina Șantierul din centru, nu se rezolva problemele din cartierul gării noi, nu exista serviciu de salubrizare si poliție comunitară in Slobozia noua, in Bora nu mai vorbesc, nu se face nimic cu Intersecțiile de la ieșirea spre constanta si de pe pod...doar vrăjeli si minciuni, Ba ca groapa se face cu bani europeni( sanchi), Ba planul de mobilitate urbana( alta vrăjeala de cateva zeci de mii de euro), Ba ca se achiziționează autobuze electrice( de la librărie, poate, pentru creșe) si tot asa....si in timpul asta milioane de euro se arunca in sacul fara fund numit hcm si csm, fotbal si handbal de antiperformanța!!!! Iar alde prepelita si cu goidea se scărpina pe burta si numără corocleii nostri din taxe si impozite! Rusine sa va fie inconștienților si incompetenților! Sa veniți sa va dam votul cu ranga-n bot peste doi ani, golanilor! Daca opoziția ,la fel de corupta si de incompetenta ca si puterea din consiliul local ,nu este in stare sa oprească sau sa denunțe macar acest jaf la care clar ca este părtașa, speranța este la dl Moraru sa facă ceva, la Amara nu cred ca a tocat banii contribuabililor cu mercenarii din sport!
Cristi:
(16 Mai 2018, 20:27)
Retrogradarea se datorează și alegerilor FRH. Cine a votat invers acum simte!!!