Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei

Primăria Slobozia, bună de plată

Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei

În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.

An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de evenimente». Cu alte cuvinte, la această ediție a Sărbătorilor nu va participa niciun comerciant local. Firma care a semnat contractul cu Primăria Slobozia se numește Forward Music Agency SRL și se obligă să asigure scena cu artiștii aferenți, spectacolul de artificii din seara de sâmbătă, 19 mai, precum și două ecrane de 6X4 m, rezistente la ploaie și fumul înnecător al grătarelor de mici. Locația este cea tradițională de-acum, pe terenul viran din vecinătatea Bazinului de Înot. În timpii morți, ca în fiecare an, primarul Adrian Mocioniu va depune coroane de flori la Cimitirul Eroilor, va decerna titlul de «Cetățean de onoare» profesorului Nicolae Papacu și va înmâna titlul de «Miss Slobozia»...

Circ să fie, că de posmagi suntem sătui O absență notabilă din peisajul Sărbătorilor va fi anul acesta Festivalul «Floare de pe Bărăgan». În compensație, firma Forward Music Agency SRL a lansat o ofertă diversificată, pentru toate gusturile muzicale ale slobozenilor. Astfel, vineri, 18 mai a.c., nemuritoarea Irina Loghin va concerta alături de trupa Nemuritorii. A doua zi, sâmbătă, slobozenii sunt așteptați să-i aplaude pe băieții de la BUG Mafia, ajunși acum,  la vârsta senectuții artistice, să se prostitueze pe bani publici prin târgurile de provincie. Următoarea vedetă pe lista invitaților de «marcă» este Lidia Buble. Aceasta e abonată la evenimentele locale finanțate de către primarul Adrian Mocioniu și are un public fidel. Nota de plată pentru concertele acestei săptămâni de Sărbători se ridică, cu tot cu TVA, la aproape 30 mii de euro. Restul de mărunțiș, vreo 5000 de euro cu totul, vor fi împărțiți pentru olimpicii școlilor din oraș, masa de 50 de lei a cuplurilor care serbează «Nunta de Aur» și pentru masa în regim de «meniul zilei» pentru Ansamblul Colegiului Național «Dinu Lipatti». Restul, ca în fiecare an, e deja istorie!

16 Mai 2018, 16:35 (3469 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»

Comentariile cititorilor:


EU:
(18 Mai 2018, 12:20)
@dac. Vlad Săpălingă este deja cetățean, nu știu dacă “de onoare”! Urmează consoarta! Râvna ce-a râvnit, pohta ce-a pohtit...draga de ea!
Man man man...:
(17 Mai 2018, 22:39)
@Marius, asta este gandirea majoritatii locuitorilor Sloboziei "apa lui ionascu, groapa lui stoica, incompetenta lui mocioniu", majoritatea dau vina pe om (primar) ci nu pe partidul pe care l au avut sau il au in comun si care nenoroceste orasul asta de atatia ani.
DAC:
(17 Mai 2018, 22:20)
Unde drc l-ați găsit mă edililor pe Cetățeanu Turmentat de onoare? A fost meditator al lui Mocioniu sau prieten de breaslă doar cu părinții lui? Chiar l-ați căutat mult! Mai bine Vlad Săpălingă, el mai scoate oase din pământ și vorbe de duh pe gură! E bufon cu vechime. Dar, Papacu Nicolae? În afară de meditații pe rupte, un concurs prăfuit cu aranjamente și mari cheltuieli, ce a făcut ca ,,cetățean de onoare”? De fapt, la așa oraș, așa cetățean de ONOARE!
Olimpia:
(17 Mai 2018, 18:12)
O mare distracție! Bucuria nebunilor! Măcar un cetățean de onoare să fi găsit! Restul, țopârlănie!
Fonfescu:
(17 Mai 2018, 15:40)
Papacu N. este onorat! Dovadă clară de lipsă discriminare!! Oricine, oricum, oriunde..,,!
Protecția auditoriului:
(17 Mai 2018, 15:19)
Cetățeanu ,,de onoare” din 2018 să nu zică ceva la microfon! Protecție audio! Să nu aveți pretenția de a-l și înțelege.
Onoarea cui?:
(17 Mai 2018, 15:15)
Prof. Nicolae Papacu “cetățean de onoare”? Oroare, eroare, zloaie! Chiar n-ați găsit pe altul mai merituos?! ...Numai să nu țină vreun speech, că e mai greu de priceput decât Mocioniu....!
Protecția cetățeanului:
(17 Mai 2018, 14:23)
30.000 € pentru un bâlci ieftin în timp ce s-au tăiat 15% din veniturile angajaților DGASPC Ialomița, adică vreo 700 de oameni. Dacă mai adunăm încă vreo 700 (membrii familiilor acestora) ajungem la cel puțin 1400 de voturi împotriva lui Moraru și a PSD la alegerile viitoare.
Mary:
(17 Mai 2018, 12:49)
 @Marius, nu știu câți ani ai, dar după cum gândești esti tânăr. Cum "astfel de evenimente bucură slobozeanul"??!! Marius, înseamnă că nu te uiți la televizor. Când spui eveniment, cred că te referi la ce se face în Cluj, Constanța, Timișoara, etc. Când te referi la Slobozia, mă duc cu gândul la o mare țigănie, ca de fiecare dată. Ai perfectă dreptate că nu ai unde să te duci să îți petreci timpul liber, dar nu trebuie să ne mulțumim cu firimituri, în condițiile in care cei care organizează acestă țigănie își petrec concediile in străinătate sau se duc să mănânce o înghețată la mall în București. Suntem pasivi la toate prostiile lor pe care  ni le bagă pe gât, așa de consum la grămadă ca oile. Dacă nu mă înșel, anul trecut nu au mai fost artificii, fiind pastrate de revelionul trecut, ocazie cu care veșnicul ofilit primar, a rostit câteva vorbe, motiv să mai fie huiduit încă odată. Dcă ești student, urcă în tren, că este gratis si dă o fugă până la mare. Distracție plăcută!!
Bidon:
(17 Mai 2018, 12:26)
Care distracție plăcută?! Ca la slobozeni rudimentari! Fum, țigănie, mizerie...Își arată iar adevărata față! Bâlci pentru Bora!
marius:
(17 Mai 2018, 09:28)
Am citit cu mare placere si am aprobat articolele in care se critica administratia din Slobozia, pe motive de incompetenta, hotie, etc.Dar....haideti sa fim realisti.Astfel de evenimente bucura slobozeanul, al carui principal mod de umplere a timpului liber este sa se plimba pe matei basarab.nu avem un mall, teatrul si filmul sunt prezente cand si cand, spectacole-mai deloc....entertainmentul este aproape 0.
Ca e vorba de 30.000 euro, de 40.000 euro, ca sunt invitati niste "obosti"-gen bug mafia sau lidia buble, cred ca sunt detalii.
sunt scarbit de  ionascu ptr apa lui, de stoica ptr groapa lui, de aroganta si incompetenta lui mocioniu, dar consider ca nu ar trebui sa fim carcotasi la orice se misca in oras...
distractie placuta SLOBOZENI si la multi ani SLOBOZIA!