Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Europarlamentarul Norica Nicolai supervizează activitatea ALDE Ialomița

Europarlamentarul Norica Nicolai supervizează activitatea ALDE Ialomița

Organizația ALDE Ialomița a fost vizitată la sfârșitul săptămânii precedente de europarlamentarul Norica Nicolai. Membru în cadrul structurii centrale a ALDE, aceasta a precizat că prin vizita sa intenționează să realizeze o radiografie a Organizației ALDE Ialomița, pentru a o repoziționa pe scena politicii județene. De asemenea, europarlamentarul român a făcut și câteva declarații referitoare la modul în care se observă România de la Bruxelles.

Planuri mărețe pentru ALDE Ialomița
Aflată la momentul de față într-un con de umbră, Organizația ALDE Ialomița încearcă să-și reconsolideze poziția pe scena politicii județene. În urmă cu o săptămână, la invitația lui Ionel Gae, președintele Organizației, europarlamentarul Norica Nicolai a venit la Slobozia pentru a se întâlni cu reprezentanții ALDE din județul Ialomița. «Ne bucurăm foarte mult de faptul că o avem pe doamna Norica Nicolai alături de noi și că a răspuns invitației pe care noi i-am adresat-o!» a declarat Ionel Gae, președintele ALDE Ialomița. În timpul vizitei oficiale, Norica Nicolai a susținut și o conferință de presă, în cadrul căreia a explicat planurile pe care le are în legătură cu decizia de consolidare a Organizației județene din Ialomița a formațiunii politice din care face parte. «Am venit astăzi aici pentru a găsi împreună cu dumneavoastră soluții pentru a întări organizația în județul Ialomița. Principala măsură care, după părerea mea, trebuie aplicată vizează realizarea unor sondaje de opinie pentru a observa în mod concret felul în care Organizația se poziționează în județul Ialomița. Cred și sunt convinsă că Organizația ALDE Ialomița este puternică!» a declarat europarlamentarul Norica Nicolai.

Vești de la Bruxelles
Pe lângă preocuparea față de interesele Organizației ALDE Ialomița, europarlamentarul a supus atenției și câteva aspecte ce țin de evoluția Uniunii Europene. Aceasta a precizat faptul că Uniunea Europeană este la momentul de față afectată de mai mulți factori, cei mai importanți dintre ei fiind existența partidelor populiste de Extremă Dreaptă, dar și impactul Brexit-ului asupra tuturor statelor membre. În privința ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană, europarlamentarul Norica Nicolai a explicat faptul că se poartă foarte multe negocieri cu oficialii de la Londra astfel încât efectele Brexit-ului să fie minime. Totuși, eforturile diplomatice sunt umbrite pe alocuri de poziția intransigentă pe care o are Marea Britanie. «Marea Britanie își dorește în continuare să participe la piața unică și să aibă beneficii economice, dar în același timp ne impune condiționalități care sunt foarte sensibile și care țin de libera circulație a cetățenilor europeni în Marea Britanie. Am reușit până la momentul de față să obținem câteva beneficii pentru cetățenii care au drept de ședere legal în Marea Britanie, dar negocierile continuă...» a mai spus europarlamentarul Norica Nicolai, în timpul vizitei sale pe care a întreprins-o la Slobozia.

16 Mai 2018, 14:15 (1956 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ionel Gae vrea să dubleze numărul de aleși locali în 2020
Ionel Gae are vilă la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Constatare:
(18 Mai 2018, 18:35)
Un pic cam obosita d-na Norica. Adevarul e ca, dupa ce faci toata saptamana shoping pe la Bruxelles(si incasezi 7 mii de euro salariu de europarlamentar), sa vii in prafuita noastra Slobozie e mai degraba o corvoada ce-ti lasa doar o acreala-n gura..
curiosul:
(18 Mai 2018, 02:01)
poate va invata doamna Norica  cum se voteaza legile in lipsa ,sau sa va invete cum se poate vota cu nepoatele etc etc