Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Execuție ratată la PNL Slobozia

Liberalismul municipal în derivă

Execuție ratată la PNL Slobozia

Vineri, 18 mai 2018, PNL Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe care a avut drept scop excluderea consilierului local Avram George. Excluderea, anunțată public de către secretarul general al PNL, Dragoș Soare, s-a amânat din lipsă de cvorum. «PNL s-a confruntat cu multe situații de acest gen. Votul organizației e suveran...» a declarat acesta ulterior ședinței.

Din Soare n-au rămas decât dinții Vineri, 18 mai a.c., în cadrul unei conferințe de presă, secretarul general al PNL Ialomița, Dragoș Soare, a anunțat iminenta excludere a consilierului local George Avram din cadrul PNL Slobozia: «Aici nu e dictatură... Dar e normal să propunem excluderea lui! E valabil pentru toți consilierii locali. Și e valabil și pentru mine, într-o situație similară!». Reamintim că George Avram a făcut imprudența de a vota împreună cu majoritatea consilierilor PSD «după cum i-a dictat conștiința» pentru majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor menajere la Slobozia. Decizia lui a fost considerată drept «derapaj periculos» și a fost sancționată public. «Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local trebuie să înțeleagă că se află în Opoziție! Din punctul meu de vedere, e o trădare și trebuie sancționată ca atare. Ce încredere mai poți avea într-un om pe care conștiința îl îndeamnă să voteze alături de PSD un proiect atât de controversat?» a declarat Dragoș Soare referitor la această situație. În pofida declarațiilor publice și a lobby-ului activ, excluderea lui George Avram nu a fost posibilă. Potrivit statutului, excluderea unui membru se face cu jumătate plus unul din numărul de membri. Vineri, 18 mai a.c., la apelul lansat de către Dragoș Soare au răspuns prezent doar 90 din cei 200 de membri, motiv pentru care ședința s-a amânat pentru miercuri, 23 mai 2018.

Soluția à la Caragiale Înfrângerea lui Dragoș Soare reamintește de vremurile când Marius Hoinaru, unul dintre «miniștrii de rezervă» ai PNL la Agricultură, agita «bâta» politicii liberale pe sub nasul democrat al Mariei Petre. La momentul respectiv, Marius Hoinaru nu pricepea de ce Alianța PNL-PD trebuie să susțină, din nou, candidatura Mariei Petre la Primăria Sloboziei, în condițiile în care liberalii își doreau promovarea unor forțe proaspete. Ulterior, Marius Hoinaru a îngropat «bâta» războiului politic... Și, din câte vă amintiți, Maria Petre a candidat, încă o dată, la funcția de primar al Sloboziei. După un timp, Dragoș Soare se pare că a găsit aceeași «bâtă» a politicii liberale. Acum o redescoperă și îi reconsideră calitățile... Este posibil, totuși, ca Dragoș Soare să răspundă chemării liderului Orban, care îndemna la aplicarea «bâtei» în politică. Doar că «bâta» lui Orban viza social-democrați, nicidecum membrii propriului partid. Pe de altă parte, războiul fratricid declanșat de Dragoș Soare are un scop clar: epurarea filialei de elementele reacționare infiltrate de către PSD. Numai că, într-un județ ca Ialomița, într-un oraș ca Slobozia, unde toată lumea cunoaște pe toată lumea, există riscul ca epurarea să fie atât de masivă încât la PNL să nu mai rămână nici măcar semințele liberalismului. Așa că noi sugerăm, ca variantă de compromis, adoptarea ca slogan a ditirambelor nemuritorului Farfuridi, după care, de altfel, filiala a funcționat timp de 28 de ani: «Să se revizuiască, primim... Dar să nu se schimbe nimic!».

«Oprește furtul lor. Sunt banii tăi de pensie!»
În altă ordine de idei, Dragoș Soare a anunțat public declanșarea în Ialomița a campaniei inițiate de PNL la nivel național «Oprește furtul lor. Sunt banii tăi de pensie!». Campania de informare are scopul declarat de a-i avertiza pe cetățeni cu privire la modul în care guvernarea PSD-ALDE gestionează banii din Pilonul II de pensii. Campania se va desfășura până la sfârșitul lunii iunie și va consta în conferințe de presă și distribuirea a două milioane de pliante. 3000 de voluntari vor discuta cu cetățenii pentru a-i informa în legătură cu situația de la acest moment «Ne simțim acum ca pe vremea bunicilor noștri, când comuniștii veneau și rechiziționau animalele din bătătură. (...) Dacă pot face asta, pot face orice! Ne pot lua și casele, și terenurile... orice! Numai pentru că, așa cum au spus ei, pot face asta. (...) Dacă în 15-20 de ani, conform simulărilor confirmate de INS, sistemul public de pensii se va prăbuși, singura soluție rămâne acest Pilon II. Dacă și acest colac de salvare dispare, noi, cei care mai avem 20-25-30 de ani până la pensie, suntem condamnați. Datoria noastră ca partid politic este să informăm populația. Pârghiile pe care le are un partid sunt limitate, dar împreună cu populația civilă putem pune o presiune fantastică pentru ca aceste abuzuri să se oprească!» a declarat Dragoș Soare.

22 Mai 2018, 17:05 (3884 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia
«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020

Comentariile cititorilor:


Vlad:
(31 Mai 2018, 14:22)
In sedinta CJ din 30 mai Dragos Soare , Gigi Manea , Doina Vasilescu consilieri Pnl au votat cu Psd-ul proiectul lui Moraru de preluare cladiri si terenuri in Amara ??? Doar Fuerea s-a opus? Se vor da singuri afara sau isi vor depune demisia ? Sunt prea lasi ei au voie pentru ca pot ! Fatarnicie si nesimtire !
gigel:
(27 Mai 2018, 20:48)
In loc sa fie injurat Avram, care a tradat, e injurat Soare! Bai vere, toti sunt de la pesede in tara asta? Sau toate coentariile sunt ale lui Avram? In locul lui n-as mai iesi pe strada de rusine...
Costică:
(24 Mai 2018, 14:08)
Nenea Soare e ca un soare. Va și apune, dacă nu chiar este apus! Mai sunt mulți SOARE în Slobozia? Vicleni, pe interes personal.
unul:
(24 Mai 2018, 10:44)
@ Urmasul.  Sunt tare curios sa vad cum se va reinventa PNL-ul. Acest lucru se va realiza doar daca in partid vor fi atrasi oameni cu caractere impecabile, nu ca marea majoritate a celor de acum. Pentru a castiga alegerile va trebui sa faca aliante. Cu Cine? Cu PSD-ul? Cei de la ALDE vor reveni in PNL? 
Politica, politica toti se muta precum bate vantul. Din punctul meu de vedere trebuie sa ne schimbam noi, sa rezistam la presiuni, sa nu plecam capul dar asta nu se va intampla niciodata.
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(24 Mai 2018, 07:12)
Dl. Soare este singurul liberal autentic din ialomița. În jurul său se va forma echipa care va câștiga alegerile din 2020. Nu înțeleg de ce oare oameni cu valente ridicate ca ale dl. Soare nu sunt promovați mai bine. PNL va fi mare cand Soare răsare!
Sorina:
(23 Mai 2018, 12:45)
Cine e Avam asta? Cum arata, de unde a aparut, ce a facut pentru oras?
gradinita:
(23 Mai 2018, 08:11)
Nenea Soare, daca ai demnitate si coloana vertebrala dreapta DA-TI DEMISIA ! oricum ceea ce faci e frectie la un picior de lemn, nicidecum opozitie sau actiuni benefice pentru populatia care iti plateste salariile. Dar se pare ca e bine al dreaq la ciolan, chiar si la un capat ceva mai saracacios. Ce scarba imi e de indivizi ca tine care fac de ochii lumii valuri iar in spate se pupa cu adversarii politici si fac afaceri impreuna (daca nu crezi priveste la anteriorul sef liberal al judetului..........) !
unul:
(23 Mai 2018, 07:36)
Credeti ca doar aceasta persoana este acoperit PSD in curtea PNL? Va inselati. Sunt multi care au facut campanii electorale pentru PSD si se cred mari liberali. Pana acum nu v-ai dat seama ca de fapt este un singur partid care conduce? Aici se vede cat am putut, noi  oamenii sa decadem, nu mai avem principii.Pentru a supravietui in aceasta lume suntem in stare de orice, chiar de a insela asteptarile celor care ne-au votat pentru a ajunge senatori, deputati etc.

gigel:
(22 Mai 2018, 23:06)
Daca nu pot exclude o cartita pesedista ca Avram, inseamna ca numarul pesedistilor din PNL este mai mare decat numarul penelistilor. E foarte grav! Si ne miram ca nu avem Opozitie.