Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate

Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele

Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate

Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.

Reacție fără precedent Joi, 17 mai a.c, după o campanie intensă de mobilizare pe grupurile de socializare locale, circa 30 de slobozeni au fost prezenți la dezbaterea publică obligatorie a raportului privind impactul asupra mediului pentru proiectul «Construire depozit deșeuri periculoase, Celula 2», propus a fi amplasat în Slobozia, în cadrul Depozitului Zonal deținut de Vivani Salubritate SA. Întâlnirea a durat două ore, timp în care cei prezenți au protestat public împotriva intenției formulate de firmă de a extinde capacitatea de depozitare a celulelor de deșeuri periculoase. Dezbaterea a fost mediată de către Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Acesta a declarat în cadrul întâlnirii că obiecțiile formulate de către cei prezenți vor face obiectul unui raport la care Vivani Salubritate va fi obligat să răspundă în 20 de zile, potrivit legii: «Toate aceste obiecțiuni vor fi transmise către Vivani Salubritate în vederea formulării unor soluții legale. În calitate de director al APM pot primi oameni în audiență, iar aceștia pot formula orice obiecție. Prin urmare, îi invit pe toți cei interesați să mă caute pentru a solicita și primi informați privitoare la problemele de mediu cu care se confruntă!».

Oficial, primarul Sloboziei se opune Cel mai vehement contestatar al investiției a fost primarul Adrian Mocioniu. Acesta a formulat un punct de vedere oficial pe care a insistat să-l facă public în cadrul dezbaterii. «Apreciem că la acest moment sunt foarte multe necunoscute cu privire la impactul acestei investiții asupra mediului și populației... Drept urmare, ne exprimăm poziția fermă împotriva acestui demers și nu putem susține o eventuală decizie a APM pentru emiterea acordului de mediu în vederea realizării obiectivului (...) care ar putea aduce grave deservicii cetățenilor din municipiul Slobozia, dar și localităților limitrofe acestui depozit!». Poziția publică a primarului Adrian Mocioniu rămâne însă una neverosimilă. Potrivit unor surse administrative apropiate domniei sale, miza sa este una electorală. De altfel, această miză transpare involuntar și din declarațiile făcute liber în cadrul întâlnirii. «Vreți să scot 30000 de slobozeni în stradă? Să strângem semnături?» a amenințat retoric Adrian Mocioniu reprezentanții firmei Vivani Salubritate.

Vivani merge mai departe Dezbaterea publică de joi este prima dintr-un șir de dezbateri publice obligatorii care preced construcția efectivă a unei noi celule de deșeuri periculoase în cadrul Depozitului Zonal Vivani. Reprezentanții firmei au precizat în cadrul acestei prime întâlniri că obiecțiile formulate de către toți cei prezenți vor primi răspuns în termenul legal de 20 de zile și că autoritățile nu au niciun motiv pentru a respinge solicitarea de eliberare a unui nou certificat de urbanism. «Investiția aceasta este prevăzută în planul de reorganizare al firmei. Prin urmare este legală și aprobată de către creditori! Este un plan fezabil, iar o dovadă în acest sens o reprezintă faptul că, ulterior, planul a fost aprobat și de către instanță. (...) Primăria Slobozia nu are niciun motiv să refuze reînnoirea certificatului de urbanism pentru că acesta este identic cu cel aprobat anul trecut, în luna martie... Toți cei interesați de raportul nostru îl pot consulta pe site-ul instituției sau la sediul firmei! Prin urmare, considerăm că ne-am îndeplinit toate obligațiile legale care decurg din acest demers și ne conformăm termenelor prevăzute de legislație pentru a demara această investiție!» a declarat avocatul firmei, Ioana Manea.

Ne inflamăm degeaba!
Vivani are o groapă de deșeuri periculoase la Slobozia
Dincolo de declarațiile panicarde, de confiscarea electorală a subiectului, de manipularea presei pro sau contra și de «convingerile ecologice» ale fiecărui slobozean, realitatea e una singură: Vivani Salubritate are deja o groapă de deșeuri periculoase la Slobozia. De asemenea, firma are un incinerator care poate arde aceste deșeuri periculoase. Și, ce e mai important, face toate demersurile LEGALE pentru a putea construi o nouă celulă de deșeuri periculoase!
Un an de la prima intenție Ziarul nostru a publicat primele informații privind extinderea gropii de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal  la sfârșitul anului trecut. Procedura de autorizare a fost declanșată în luna martie 2017, însă timp de mai bine de un an Vivani Salubritate SA nu a putut face dovada că respectă legislația privind protecția mediului. Din documentația depusă la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, rezultă faptul că «Celula 2 este un depozit de sine stătător și va funcționa în cadrul Depozitului Zonal». «Celula 2» va avea o suprafață de peste un hectar (10500 mp), respectiv 170 m lungime și 150 lățime, o adâncime de 3 metri și o înălțime a digului de 2,5 m. Aceasta va însemna un volum de deșeuri periculoase de 115000 mc și o capacitate de 241500 tone, la o densitate de 2,15 mc. Vivani Salubritate SA a estimat investiția la o valoare de aproximativ 5 milioane de euro.
Depozitele de deșeuri periculoase sunt legale Vivani Salubritate deține încă de la înființare un depozit de deșeuri periculoase. În luna aprilie a anului 2018, firma și-a reînnoit autorizația de mediu pentru acest depozit care are o capacitate de 10500 mp și «o capacitate disponibilă de depozitare deșeuri periculoase de 20000 mc, 40000 tone, la o densitate medie=2t/mc». Prin urmare, firma depozitează legal aceste deșeuri de aproape 10 ani. Iar atunci când incineratorul nu este defect sau nu explodează (n.red.: așa cum s-a întâmplat în 2012) aceste deșeuri sunt arse. Legal! Iar această realitate demonstrează că un depozit de deșeuri periculoase nu reprezintă un pericol iminent pentru populație, dacă cel care-l operează respectă procedurile de tratare și eliminare finală a deșeurilor. Ba, dimpotrivă, administrat corect, el produce mai puține pagube mediului. În plus, existența lui poate genera locuri de muncă, taxe și impozite suplimentare la nivelul județului, condiții stricte de supraveghere, depozitare și neutralizare a deșeurilor, etc. În aceste condiții, adevărata problemă nu o reprezintă intenția de a construi o nouă celulă, ci contextul legal și socio-economic în care este ea promovată.
Vivani este o firmă toxică Potrivit informațiilor publice existente, prima problemă cu care se confruntă Vivani Salubritate în acest moment e aceea că se află în insolvență. Practic, tot grupul de firme din cadrul căruia face parte societatea se îndreaptă către faliment. Numai în cazul SC Vivani Salubritate se vehiculează o cifră a datoriilor de 12,5 milioane de euro și un număr de 77 de creditori, inclusiv salariații. O a doua problemă majoră o reprezintă lipsa unui certificat de urbanism valid pentru continuarea procedurilor de autorizare din partea APM Ialomița. Certificatul a fost emis (tot sub semnătura primarului Adrian Mocioniu!) în luna martie a anului 2017 și a expirat după un an. Legal, Primăria Slobozia nu poate refuza justificat emiterea unui nou certificat de urbanism. A treia problemă o reprezintă faptul că Vivani Salubritate nu deține licență de funcționare eliberată de ANRSC. Și, în sfârșit (dar nu în ultimul rând), Vivani deține o poziție de monopol pe piața deșeurilor menajere din Ialomița prin Depozitul Zonal. Reamintim că, din acestă poziție, Vivani Salubritate a impus, în numai 2 ani, dublarea tarifelor de depozitare, ajungându-se în acest moment la 99,92 lei per tonă!

29 Mai 2018, 11:05 (2934 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul
«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»
Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase
Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Comentariile cititorilor:


Agricultorul:
(5 August 2018, 22:15)
Vorbim de teren agricol, clasa de fertilitate I sau II care se transforma in groapa de gunoi !

Definitie: Deșeurile gestionate pot fi atât solide, cât și lichide sau gazoase, precum și cu diverse proprietăți (de exemplu radioactive) !

Certificat de urbanism:
- S.C. VIVANI SALUBRITATE S.A. nr. 21743 din 2018-06-08
SLOBOZIA CONSTRUIRE DEPOZIT DESEURI PERICULOASE CELULA 2 TARLAUA 327/4, PARCELA 11


Ionel:
(2 Iunie 2018, 08:06)
@Vali - nu e vorba de depozitul de gunoi menajer, ci pentru DESEURI PERICULOASE. Se aduc din toata Europa si se incinereaza la noi, reziduurile urmand a fi depozitate in noua celula care se doreste a fi construita. Deci, DESEURI PERICULOASE.
cetatean:
(1 Iunie 2018, 23:23)
Si cu mirosul insuportabil de la fabrica de mancare pt caini,de la ciulnita nu se poate face nimic.miroare ca politica,a hoit
Vali:
(31 Mai 2018, 23:17)
Ionel, dacă se închide depozitul de la Slobozia unde ducem gunoiul? La Constanța sa plătim de 5 ori mai mult ca acum? Sau poate are mata mare loc în gradina.
plătitor de taxe:
(31 Mai 2018, 11:18)
ATENȚIE!   Sindromul Sinești, s-a mutat la Slobozia. În cimitirul Bora, sunt șmecheri care vănd budonul de 10 litrii cu apă de la pompă cu 2,50 lei. Defapt, în cimitir sunt pompe pentru apă, de unde doritorii își procură apă de mai stropec florile plantete pe morminte etc. ȘMECHERII au luat rozeta pompelor respective și pândesc doritorii de apă. Ai pompă, dar nu ai cu ce-i da drumul la apă. PE ACESTĂ CALE, FAC APEL LA ORGANELE DE CONTROL, POLIȚIE, PRIMARIE, șă ia atitudine și să estompeze acestă tâlharie.
eu:
(30 Mai 2018, 10:24)
Mai ziaristule, tu stii ca niste firme care au fost in insolventa si au trecut in reorganizare, conform hotaririi instantei pe baza unor programe serioase de reorganizare, se indreapta spre faliment? Ce -ar fi sa platesti tu niste daune de imagine si sa te apuci de citit lg. 85/2006.
Ionel:
(29 Mai 2018, 17:18)
Noul depozit de deseuri periculoase trebuie oprit! Slobozia NU trebuie sa devina CERNOBIL!