Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gardul lui Zamfir a fost dărâmat

Premieră la Slobozia

Gardul lui Zamfir a fost dărâmat

Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.

Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“».

Floarea care nu aduce primăvara
Decizia primarului Adrian Mocioniu de a dărâma gardul ridicat ilegal este una salutară. Din păcate, nu este suficient. Reamintim că, imediat după instalare, în august 2016, acesta declara că «vremea construcțiilor ilegale» a trecut și că va impune respectarea legii. El a cerut chiar și un raport funcționarilor din subordine, raport făcut public în februarie 2017. Pe lista făcută publică atunci, figurează Autogara «NANA» (devenită acum motel), construcțiile din Piața Gării, cele din Bazarul Municipal, construcțiile de pe strada George Folescu, nr. 1, Aleea Garofiței, lot 2, strada Prunului, nr. 72B, din Slobozia Nouă, strada Viilor, nr. 56... Și exemplele pot continua! Prin urmare, așteptăm cu interes continuarea acestui proces... Altfel, domnule primar, știți cum e cu lumea... Numai pământul îi astupă gura!

30 Mai 2018, 08:10 (4203 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Investiție de 8,7 milioane de lei, blocată în contestații
Juristul Vasile Zamfir, dovedit vinovat
Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Comentariile cititorilor:


N.Tudorel:
(31 Mai 2018, 11:52)
De intrarea în legalitate a dl zamfir nu discut,dar pe acea strada (ulita comunală) nu sunt aduse utilitătile de bază (gen canalizare,gaze,asfalt,internet....)deși primăria a obligat deținători de locuri de casă concesionate sa își termine casele în 2 ani de la darea în folosință.Acei oameni și familile lor trec printrun calvar zi de zi,iar primăria se limitează dor la ÎNCASAREA taxelor.Știe primarul că pe timp de ploaie nici taxi nu vine pe acele strazi? stie ca  un copil nu merge la scoala daa parinți lui nu îl pot duce cu masina,știe ca toti locuitori din zona sunt contribuabili onesti ,cu servicii bune care aduc bani la buget.......dar ce scriu,vorbesc degeaba.

S-a spart gheata!:
(31 Mai 2018, 10:51)
Da. S-a spart gheata. Este un inceput, totusi...Hai Mocioniule ca se poate!!! Ti-e frica de PERICLI? Arde-l tu acum cu Legea in mana si nu astepta momentele fierbinti ale Campaniei Electorale...
cetatean:
(30 Mai 2018, 11:03)
Oare cand isi va respecta promisiunile dom primar si in legatura cu demararea lucrarilor de amenajare a drumurilor in cartierul Tineretului si mai ales de finalizare a canalizarii. Sa nu ne spuna din nou ca nu tine de dumnealui ci de Firma d.lui Negoita, pentru ca contractul este bilateral. Cat despre gardul cu pricina, pacat de munca, insa se vede ca "cine nu munceste nu greseste"!