Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luați cu salvarea de la școală din cauza drogurilor pe care le-ar fi consumat

Se întâmplă la Slobozia

Luați cu salvarea de la școală din cauza drogurilor pe care le-ar fi consumat

O adolescentă de 16 ani și un adolescent de 17 ani, elevi ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, au ajuns la spital după ce li s-a făcut rău la școală. În urma analizelor s-a constatat că cei doi ar fi consumat substanțe interzise, de genul etnobotanicelor. În  acest caz a fost deschisă o anchetă penală.

Transferați de urgență la București
Din primele informații se pare că cei doi adolescenți ar fi participat la o activitate de prevenire dedicată «Zilei Internaționale de Luptă Împotriva Fumatului» și li s-ar fi făcut rău în timpul acestei manifestări. Prima care a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia este adolescenta de 16 ani. Fata prezenta dureri de cap și amețeli. Câteva minute mai târziu, la același spital, a fost adus și adolescentul de 17 ani, care prezenta simptome similare cu ale fetei. În urma analizelor preliminarii efectuate la Slobozia s-a constatat că cei doi erau într-o stare de sevraj, generată de consumul de substanțe interzise de tipul etnobotanicelor. În ambele cazuri, medicii din Slobozia au dispus transferul către Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București, unde se află și în prezent. Potrivit protocolului, imediat după aflarea rezultatelor analizelor, specialiștii Spitalului Slobozia au sesizat Poliția. Surse judiciare au confirmat în exclusivitate pentru Independent faptul că în acest caz a fost deschisă o anchetă penală, de către organele judiciare abilitate.

1 Iunie 2018, 10:05 (31938 vizualizări - 140 comentarii)

Citiți și:
EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia
«L'amour du théâtre» la Slobozia
Slobozia: Colegiul Național «Mihai Viteazul», locul 97 într-un top național al liceelor

Comentariile cititorilor:


Pedagog:
(11 Iunie 2018, 10:56)
Se droghează oriunde nu numai prin scoli. Trebie găsită rețeaua. Părinții celor de la CNMV sa spună ce știu.
2013-2017:
(10 Iunie 2018, 13:25)
Elevii de gimnaziu care mai vin la CNMV sunt încă în Inerția trecutului acestei școli. Se vor dumiri în timp, după ce, din păcate, prea multe generații, ca oile, se vor duce la vale, după măgar....Trebuia acest incident ca să mai apară adevăratele MERITE CNMV.
Monica:
(10 Iunie 2018, 10:23)
E bine. Dogații CNMV au revenit la locul crimei nestingheriți. Fac ce-au învățat tot acolo, prin spatele grajdurilor! Vine vacanța, vor schimba locul? Unii, poate, alții vor veni tot aici, din obișnuință. Închidem ochii, aplaudăm sau facem și noi educație pentru sănătate?!
independenta:
(10 Iunie 2018, 02:02)
comentatorului din 7 iunie: eu am împărțit elevii în două categorii, nu m-am gândit că acolo există și o a treia categorie de copii- cei care se simt motivați de rezultatele colegilor și de istoria liceului iar renumele acestuia îi determină să încerce să devina mai buni decât sunt..Cât despre faza cu scaunul, dacă te scuz dispare gluma iar eu am considerat-o bună. Citeam și reciteam revoltată și indignată, îmi făceam și refăceam raspunsul iar când ajungeam la sf. ma bufnea râsul.
independenta:
(10 Iunie 2018, 01:59)
@pt șacali: "școli pt genii ca ea", "răspunde un olimpic, al vostru", "își răspunde singură" "părerea unui olimpic, îl știi cumva?". Incoernet, penibil și nici măcar amuzant. Ai niște idei total opuse și nici măcar ideea mea n-ai prins-o. Așa ai înțeles tu, că sunt nemulțumită că nu s-a inventat încă școala "pt genii ca mn"? Și ia hotărăște-te, eu am comentat cu 2 nume sau nu? Ori e olimpic "de-al nostru", adică eu am scris toate 100 comentariile, ori comentez doar sub un nume și te revoltă că nu cunosc olimpicul ăla? Cum să nu-l cunosc dacă "îmi răspund singură"? De fapt eu am scris toate comentariile alea semnate cu olimpic/olimpică. Așa îmi place mie, măcar pe un site să joc rolul de olimpică. Sau olimpic, depinde cum mă simt. Mai puțin OLIMPIC LA CNMV. Ăla ești tu, dar probabil ți-a dictat cineva rândurile alea, acolo ești prea coerent. Și chiar apreciez în mare parte ce-ai scris, mai puțin ideea că nu sunteți o adunătură de aroganți. Ai demonstrat-o cu al doilea comentariu.
Pt șacali :
(9 Iunie 2018, 23:53)
@fumatoare si @ absolvent2017( esti sigur....???? Sau altfel, ce fel de absolvent esti , la seral cumva?) V-ați întors de la miting? V-a plăcut la București? Este ca e mai mișto aici, in provans? Avețimai sus o alta părere a unui olimpic , de data asta nu va convine..., data trecută a fost bun ce-a zis un alt olimpic, al vostru......, frustrați, neinstruiti si penibili mai sunteți, agaricilor! Citeam ce scrie o simandicoasa care se screme sa inducă ideea ca ar trebui scoli pentru genii ca ea si scoli pentru restul, care promovează discriminare si separare si ura si dupa ce-si raspunde singura suspina tandru, am am vrut sa aud, părerea unui olimpic, il știi cumva???? Oameni buni, sa ne întoarcem la ale noastre, sa ne vedem fiecare de necazurile noastre, viata e scurta chiar si pentru olimpici! Sa te apuci sa scrii ca boul/vaca si sa jignești copii, profesori........, mizerabil! In sfârșit, asta e! Poate ar fi bine sa se reintroducă matricola aia cu echerul si compasul, altceva fata de trei trandafiri, nu? Forza LMF!!!!!
Fumătoare:
(9 Iunie 2018, 22:51)
@olimpic... ești penibil! Dacă tăceai, “olimpic” rămâneai, pe panou prăfuit.
Absolvent 2017:
(9 Iunie 2018, 22:45)
@olimpic la CNMV. ,,sper că am lămurit situația”! Cine te crezi? Ce situație ai lămurit? Că peste tot sunt lichele? Ai descoperit roata, vai de viitorul tău! Nu ești prost, dar mai ai timp. Problema pe care n-ai tu cum să o înțelegi este: când lichelele se-nmulțesc peste tot, nu mai clasificăm școlile ,, de elită” și restul. Măcar le zicem la toate ȘCOLI ROMÂNEȘTI și atât!!!!
OLIMPIC LA CNMV :
(9 Iunie 2018, 20:33)
Deși am știut ce se întâmplă pe acest site la secțiunea "comentarii", m-am abținut și totuși, dat fiind ca mulți cer părerea unui olimpic m-am simțit obligat sa v-o dau. Consider cu tărie ca ceea ce se întâmplă aici și acum este o pierdere nedorita de timp sub doua raporturi: situația în sine și mâncătoria care încearcă sa sublinieze ceva ce este evident. În primul rand,nu interesa pe nimeni calitatea serviciilor educaționale oferite de CNMV dar o sa va pun la curent cu adevărul, sunt cazuri și cazuri. Sunt cadre didactice care își fac meseria așa cum trebuie dar îi strica modul în care se comporta așa cum sunt și cadre super prietenoase, cu care ai ce vorbi dar te fac sa realizezi ca te descurci mai bine singur. Nu e cazul sa generalizam, dar cred ca putem admite toți un lucru, e ceva ce se întâmplă peste tot. În al doilea rand, este un fapt Bine cunoscut acela ca elevii din CNMV sunt cei mai bine pregătiți în timpul examenelor. Nu mereu, intr-adevar. Totuși, sa spunem ca CNMV este o adunătură de puști aroganți este patetic, ca sa nu mai spun ca liceul nu poate oricum sa schimbe modul în care cineva acționează. Fiecare are temperamentul lui. Totodată, elevii în cauza nu au fost transportați la București. A doua zi s-au înghesuit, alături de "spuma CNMV-ului" la veșnicul loc de fumat din spatele și lateralul cantinei. Ideea concluzivă este că nimeni nu cunoaște perfecțiunea și ca în general, e bine ca fiecare sa își vadă lungul nasului pentru ca nu exista pădure fără uscăciuni. Sper ca am lămurit situația.
Gabriela:
(9 Iunie 2018, 06:40)
Nu mai acoperiți cu laude și false merite o școală care lucrează cu câțiva elevi mai răsăriți! Cadrele poame care sunt pe acolo cred că se poate trage chiulul: elevii sunt buni și învață singuri. De aceea nu fac decât meditații ca lumea. La clasă se odihnesc. Unde-i LMF ul de altădată cu Istrate Ioana cu tot? Ce de note de 3,2, câte urlete, răcnete, jigniri, corigenți! Nici chiar așa, dar nici nesimțirea de-acum!
Comentatorul din 7 iunie:
(8 Iunie 2018, 14:20)
@Independenta In primul rând vreau( insist...!) sa ma scuz fata de tine pentru ,, gluma” cu scaunul, acum nu mi se mai pare deloc amuzanta, dimpotrivă.... Si eu am avut colegi olimpici si asta nu înseamnă ca eram si eu mai deștept dar cred ca învățam mai mult pentru ca notele se obțineau mai greu dupa ce ieșeai la tabla la Dna Istrate spre exemplu, dupa câte-o ,,olimpiada internațională “ d-asta..... Nu sunt absolut deloc in măsura sa judec eu cât a scăzut calitativ procesul de învățământ dar din câte stiu, pentru elevii liceului vorbesc procentul de promovabilitate la bac, procentul de admiși la facultate si de ce nu, numărul de olimpici....! Sigur, sunt si multe uscături, peste tot si dintotdeauna au fost! M-am revoltat atunci cand am văzut ca sunt jigniți la oala toți elevii...., nu mi s-a părut deloc corect! Aroganți, nearoganti, olimpici, mediocri sau darlani, sunt elevii unui liceu cu o frumoasa tradiție! Pe vremea mea erau tablouri pe holuri cu absolvenții....., nu cred ca era ceva rău! Era emoționant sa-ți descoperi părinții, neamurile, vecinii, erai mândru si motivat chiar daca nu recunoșteai asta! Mai departe....., cu profesori( unii, probabil) angajați pe pile fara competente, ei da, asta este p crima si un motiv bun pentru cei care critica!
independenta:
(8 Iunie 2018, 13:04)
@ comentatorului din data de 7 iunie: ai perfectă dreptate în prima parte a comentariului. Însă..nu mi-am dorit să atac liceul. Nu liceul în sine e subiectul, putea fi oricare alt liceu. Eu doar am semnalat faptul că e nedrept față de copiii DE ELITĂ din LMF ca toți ceilalți să se considere automat foarte buni, doar pt că alții în jurul lor au rezultate. Am vrut părerea unui olimpic și m-am bucurat când a răspuns, pt că citind comentariile mi-am dat seama că toți elevii care au comentat, ironizând zidari sau alți elevi din alte licee, au așa..o aroganță nejustificată. Sunt doar niște elevi mediocri, un copil de elită nu ironizează o meserie, indiferent care ar fi aceasta. Îi apreciez tare mult pe cei care reușesc să facă performanță în sistemul ăsta de învățământ care e în liberă cădere și tocmai din aprecierea asta vine revolta față de elevii de acolo care-și arogă meritele olimpicilor doar pt că împart aceeași clădire cu ei! Nici eu nu-mi doresc să mă războiesc cu cineva deși inițial am avut impulsul să comentez mai acid, însă mi s-a părut f bună gluma cu scaunul în cap:))
independenta:
(8 Iunie 2018, 12:57)
@George: am terminat alt liceu, în..perioda de rostogolire a LMF-ului, cum o numești. Ne întâlneam în pauze și îi vedeam aroganți, priveau cu superioritate alți elevi, doar pt că ei bifasera LMF pe o fișă de înscriere, iar ceilalți nu. Aveam medie mai mare decat multi dintre ei. Citind cele 100 comentarii mi-am dat seama că și după atâția ani au rămas cu aceeași mentalitate: suntem cei buni, căci noi suntem la LMF! Amuzant cum se consideră cu toții ca fiind cei mai buni, doar pt că liceul lor e plin de diplome. Diplomele altora, nu ale lor. Dar ce importanță are? Ei toți sunt "cei mai buni"
Fostă elevă:
(8 Iunie 2018, 06:35)
INDEPENDENT, cum se simt elevii care au dat in vileag una din “calitățile” acestui liceu? Cine face anchetă? Dacă este una internă, vax, nici usturoi n-au mâncat, nici gura nu le miroase! Se scot singuri serafimi din “anchetă”, cu automustrare orală. Vezi art. SCANDAL CU ELEVI BĂTUȚI LA CNMV SLOBOZIA.
Marius:
(7 Iunie 2018, 21:44)
@comentatorul....Nu se lovește degeaba in acest liceu, se dezvăluie ceea ce se dorea a nu se ști. Nu e bine, e deja căzut. Bineînțeles că intră in mersul național, pe oate palierele. Dar, măcar să fie deschiși ochii celor care aleargă cu limba scoasă după CNMV. Mai sunt și alte licee, nu-i faceți statuie din aur, când i se potrivește mai degrabă...cartonul.