Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Antena 1 Slobozia a primit ordin de evacuare

O dată vede nașul televiziunea finului

Antena 1 Slobozia a primit ordin de evacuare

Televiziunea de la butoniera Președintelui Moraru a primit ordin de evacuare. Conducerea firmei Antena 1 Media SRL mai are două săptămâni la dispoziție pentru a identifica un nou sediu. Conform unor surse credibile, administratorul Mariana Jantea face eforturi pentru a rezolva amiabil problema. «Vom face o conferință de presă!» a răspuns aceasta la întrebarea «Quo vadis?» zâmbindu-ne galeș. O scutim de efort, fiindcă am găsit pe Facebook fotografia alăturată...

Mai jos nu se poate
La începutul anului în curs, finul Președintelui Moraru, Vasile Bratu, prelua de la matusalemicul Nae Ionescu postul local de televiziune Antena 1. Preluarea se făcea după o secetă financiară de 3 ani, în care Antena 1 înregistrase pierderi, în pofida infuziilor anuale de fonduri publice. Cu sediul în clădirea Direcției Județene pentru Agricultură Ialomița, închiriat la suma modică de 4 euro/mp încă de pe vremea primei pensii a lui «nea Nae», televiziunea a fost restartată. În numai 4 luni, noul administrator, Mariana Jantea, a reușit să  transforme Antena 1 dintr-un tractir administrativ într-un lupanar de bâlci rural. Nu insistăm, că am văzut că tot județul râde ținându-se cu mâinile de burtă! Deși nemulțumit de prestația angajaților finului, Victor Moraru a prelungit contractul de finanțare al «televiziunii» până în luna aprilie 2018... De asemenea, același Președinte este dispus să semneze în numele Consiliului Județean Ialomița un nou contract, la valoarea modică de 33600 de lei anual, pentru «emisiuni în direct cu participarea președintelui, a vicepreședinților, a consilierilor județeni și a altor funcționari din cadrul Consiliului Județean». Iar între timp, Președintele se jură că nu fură în conferințele de presă pe care le susține: «Resping categoric această idee a unui trust sau ca eu să am legături cu acționariatul acestui trust!».

Televiziunea nu-i ca fotbalul
În pofida acestor eforturi care se adaugă presiunilor exercitate asupra primarilor PSD de a încheia contracte similare pentru «apariții TV» la prețuri care oscilează între 900 și 4500 de lei, televiziunea finului Bratu se scufundă. Surse credibile confirmă faptul că de la preluare, firma nu a mai plătit chiria către Direcția Județeană pentru Agricultură Ialomița, fapt care a determinat conducerea instituției să ceară executarea silită și evacuarea sediului închiriat. Ordinul a fost primit la jumătatea lunii mai și devine scadent în jurul datei de 15 iunie! Din păcate însă, pe piață valoarea chiriilor este de 3 ori mai mare, iar finul nu este dispus să plătească nici măcar salariile. În aceste condiții, administratorul Mariana Jantea s-a văzut nevoită să apeleze la nurii politici pentru a convinge că este solvabilă. Fotografia alăturată este doar una dintre dovezile pe care matroana Antenei 1 le prezintă public. Dar mai sunt și altele, evident... Întrebată de către reporterii ziarului nostru «Încotro?», Mariana Jantea a răspuns galeș: «Vom face o conferință de presă!». Din fericire, fotografia pe care am decis să o publicăm o scutește de acest efort supraomenesc. Iar peste două săptămâni, credem noi, nu va mai conta...

4 Iunie 2018, 11:05 (6736 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


NU SE POATE :
(6 Iunie 2018, 22:23)
nu se poate ..cine o sa il mai filmeze pe dl.Moraru jucand fotbal de 1 iunie  pe terenul de sport al scolii Amara ? Cine o sa mai admire echipa de fotbal a primariei , politiei ..jucand  cu echipa scolii? Nu se poate ..sa vaduvim judetul de asa imagini ..genii si personalitati ..??????????
amara:
(6 Iunie 2018, 18:37)
Frumos. Azi la Antena se plantau floricele.
Parca am mai vazut asa ceva pe la morminte.
un fidel ANTENA 1:
(4 Iunie 2018, 19:28)
Am avut de prezentat un caz si am apelat la Antena 1 prin G.C. un reporter de nota 10 i-am prezentat cazul a fost de acord dar cand a propus d-lui director Ionescu care cenzura emisiunile acesta nu a fost de acord iar dl G. mi-a trimis mesaj ca nu mai poate realiza emisiunea intrucat au aparut probleme care-l depasesc el a vrut sa ma ajute sa facem public cazul care era destul de important pe plan local la vremea respectiva dar nu s-a putut ......Chiar daca e democratie cenzura e cenzura inca se mai poarta .
amara:
(4 Iunie 2018, 16:27)
Blonde, brunete, satene , variatie sa fie . Ca ne plictisim. Na
Mary:
(4 Iunie 2018, 13:48)
  Nu toate muștele fac miere!!!    În nemernicia lui, Ionescu Nicolae, a părăsit primul vaporul care se scufunda încet și sigur, debusolat și fără echipaj calificat, echipaj cum a fost odată capabil să țină piept profesionalismului emanat de la centru, în ciuda faptului că echipamentul tehnic concura, la un moment dat cu caii de lemn ai agriculturii de nișă.