Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful DSP Ialomița, verificat de Corpul de Control al Ministerului Sănătății

Șeful DSP Ialomița, verificat de Corpul de Control al Ministerului Sănătății

Comportamentul abuziv pe care îl are la serviciu directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea, a intrat în atenția Ministerului Sănătății. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a realizat o investigație amănunțită la sediul DSP Ialomița, vizată fiind activitatea lui Gabriel Modrea din ultimul timp. La rândul lor, reprezentanții Prefecturii Ialomița au făcut publice o serie de deficiențe pe care le-au descoperit cu privire la maniera deficitară cu care Modrea conduce Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-o ediție anterioară, ziarul nostru a făcut publică o înregistrare audio în care Gabriel Modrea jignește o angajată, pe care o numește «incapabilă», «proastă din naștere» și «fâță».

O săptămână de control Angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au reclamat în repetate rânduri comportamentul abuziv pe care Gabriel Modrea, directorul instituției, îl are față de aceștia. Oamenii au organizat un protest spontan în curtea instituției în care l-au acuzat public pe șeful lor de faptul că le vorbește urât și îi jignește fără motiv. Toate aceste reclamații au făcut obiectul unui Memoriu pe care cei aproximativ 60 de angajați ai DSP Ialomița l-au semnat și l-au înaintat Ministerului Sănătății. În respectivul document oficial, care are peste 10 pagini, oamenii și-au arătat profunda nemulțumire față de actuala conducere a DSP Ialomița. Ca reacție la documentul transmis, reprezentanții Ministerului Sănătății au dispus un control amănunțit la sediul Direcției de Sănătate Ialomița. Preț de o săptămână, Corpul de Control al instituției a verificat toate punctele care se regăsesc în respectivul Memoriu. Deocamdată, oficialii Ministerul Sănătății nu au făcut publice rezultatele acestei verificări, urmând să le furnizeze opiniei publice în cel mai scurt timp. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la aceste verificări, Gabriel Modrea nu a răspuns. De asemenea, nici la birou acesta nu a putut fi găsit, secretara Direcției de Sănătate Publică precizând că se află în foarte multe ședințe și că nu poate fi întrerupt din activitățile sale.

Deficiențe constatate de Prefectura Ialomița Până când oficialii Corpului de Control al Ministerului Sănătății vor analiza toate datele pe care le-au cules în urma verificării făcute la Direcția de Sănătate Publică Ialomița, Prefectura Ialomița a dat publicității rezultatele unui alt control efectuat la aceeași instituție. Reprezentanții Prefecturii Ialomița reclamă, de asemenea, managementul deficitar al lui Gabriel Modrea. În urma acestui control, s-a descoperit faptul că șeful DSP Ialomița refuza să dea curs sesizărilor venite din partea cetățenilor, declinând competența instituției sale către alte entități publice, precum primăriile de pe raza cărora petenții își aveau domiciliul. «La nivelul Direcției de Sănătate Publică Ialomița au fost înregistrate 123 de petiții. Există cazuri în care a fost declinată competența de soluționare primăriilor, în condițiile în care acestea nu au competență de constatare/sancționare a încălcărilor dispozițiilor Ordinului Ministerului Sănătății Nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației. (...) Sunt cazuri în care s-a constatat încălcarea unor prevederi ale Ordinului Ministerului Sănătății Nr. 119/2014, dar nu au fost dispuse măsuri și nici nu au fost aplicate sancțiuni, deși norma legală stabilea acest fapt...» se arată în Raportul Prefecturii Ialomița.

Angajatele, jignite de director
Ziarul nostru a publicat într-o ediție anterioară o înregistrare audio în care Gabriel Modrea poartă un dialog aprins cu una dintre angajatele instituției pe care o jignește, folosind apelative precum «incapabilă», «proastă» și «fâță».
Gabriel Modrea: Adică cu ce te-am jignit pe tine, măi? Incapabilo! Ia să vedem!
angajată DSP: M-ați făcut și analfabetă!?
Gabriel Modrea: Asta ești!
angajată DSP: Mulțumesc...
Gabriel Modrea: Rezultă din actele tale!
angajată DSP: Mulțumesc...
Gabriel Modrea: Nu fi obraznică, mă! Ești, oricum, proastă din naștere! Cu atât mai mult, ai făcut și carte și degeaba ai făcut! Nu s-a lipit nimic de tine! Acumularea ta e zero... E zero, măi, fato!
angajată DSP:  Eu nu am făcut decât ce mi-ați spus dumneavoastră: «du-te și spune-i lu’ grasa aia să dea drumul la plată!»...

4 Iunie 2018, 07:50 (3225 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița
Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat
Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


Mara:
(16 Iunie 2018, 16:31)
Cel mai important este ca foști salariați vin dupa banii furați de directoarea economica in anul 2013 si 2014, POLIȚIA, voi nu va sesizati?
Ion:
(16 Iunie 2018, 16:26)
Modrea se lăfăie la munte si iubi cară dosare din birou si din arhiva acasa, de când a fost corpul de control întruna cară acte in portbagajul mașinii sale, tot timpul e cu sacosele cu dosare, duce si aduce.
Ziarist -Ești un dobitoc!:
(15 Iunie 2018, 08:40)
Hei desteptarea , Modrea se lafae la Munte la cursuri platite de D S P , sa poata omul sa mediteze sasi pregateasca aparare nu aer curat liniste etc ca de cind va intra in suturi la ancheta sa fie omu lucid sa poa sa se apere de acuzele aduse. Sa verificati cit a costat cursul si pentru ce compartiment a fost achizitionat. Sa vedeti surprize surprize
Ghyri:
(14 Iunie 2018, 23:33)
Javra fomista e pe ultima suta de functie si in loc sa trimita e cei ce trebuie sa se specializeze prin cursuri se duce el ca de si asa nu l prinde luna viitoare asa ca de de ce sa nu profite nu dar nici o grija o sa avem grija sa i le imputam ca aceste cursuri sunt pentru salariati care lucreaza in a cest domeniu nu el care profita si isi decoteaza ultimul banut cheltuit fie el si pe hirtie igienica cu care e stergela gura.
Un cetatean onest:
(14 Iunie 2018, 10:50)
Pai mai domnilor cum sal demita d l. MMORARU pe handicapatul asta mintal , voi nu vedeti ca cin se aseamana se aduna aici e perfect valabil,daca d l Moraru ar fi un individ cinstit corect si ar tine la faima P S D ului , sar sesiza si iar retrage srijinul politic destituind ul si asa ar mai fi vazut de noi cetateni de rind ca un tip ce respecta democratia si valorile ei capatind astfel increderea cetatenilor in dumnealui. In caz contrar cred ca si uni simpatizanti ai P S D. Vor claca si il va sanctiona de fiecare data .
Ion:
(5 Iunie 2018, 22:51)
Ce dracu sa conduca asta, el nu s a ridicat mai sus de lopata, până acum un am si jumatate asta nu avea loc de munca, s a milogit de Dan noel sa l angajeze si cum s a văzut angajat s a cuplat cu hoata si s au gandit ei ca fac o echipă bună sa manevreze banul public, mai nou acum a interzis angajaților sa intre cu telefonul în biroul lui, mai rau ca la pușcărie. De ce sa interzici sa se intre cu telefonul daca nu ai nimic de ascuns, daca tu ca director te porti cu angajați civilizat conform conductei funcționarului public, ca angajați aia nu sunt slugi la boier cu se crede el. Scrieti pe usi si pe gard PUSCARIEEE
Maria:
(4 Iunie 2018, 18:39)
Pai cind sa fie oaren decit Marcu de la dgaspc care vrea sa mearga insinte dar se pare ca moraru ii sapa groaoa sau msi precis si a dapat o el singut...... Rusine 
Mary:
(4 Iunie 2018, 13:57)
Javrele care nu știu să lucreze cu oamenii, nu au ce căuta în fruntea lor. 
@maria?:
(4 Iunie 2018, 13:39)
@maria, cine este Marcu? Marcu de la protecția copilului?! Parcă are vreo 80 de ani și 50 pe funcție, dacă-i ăla!
Maria:
(4 Iunie 2018, 11:15)
Acelasi nesimtire exista si in CJI dar de frica lui Moraru si a preafericitei sale concubine Larisa nu vorbeste nimeni.Ba chiar daca nu asculti ordinele acestui mizerabil esti ars. Exemplul este domnul Marcu minunatul care a trebuit sa isi ceara scuze fata de domnul presedinte, ca a trebuit sa intervina pentru angajati lui, ba chiar nu se va mai duce in viata lui cu asemenea discutii............... Cred ca a/ti gresit domnule Marcu sunteti un om fara principii ca vi/lea luat Moraru pe toate............Mai bine mergeti la pensie ca oricum pentru angajatii nu  sunteti in stare sa faceti ceva...........Orgoliul dumneavoastra unde este ? Stiu l/ati pierdut pe drum......................... 
Ion:
(4 Iunie 2018, 09:00)
Jegosul asta infect se lauda ca nu se va întâmpla nimic, din contra va face ce doreste el impreuna cu iubita lui D. in aceasta institutie, atâta timp cât are pile.