Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimarul Urziceniului, Liviu Cazan a fost reținut pentru 24 de ore!

Din nou în atenția anchetatorilor

Viceprimarul Urziceniului, Liviu Cazan a fost reținut pentru 24 de ore!

UPDATE Liviu Cazan, sub control judiciar pentru 60 de zile

Surse judiciare au confirmat în exclusivitate pentru Independent faptul că procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală pe numele lui Liviu Cazan, viceprimarul municipiului Urziceni. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore într-un dosar penal deschis la Slobozia și în care procurorii au reținut infracțiuni de natură economică, dar și fapte de abuz în serviciu, fals în înscrisuri sub semnătură privată sau delapidare.

Ancheta este în curs Din primele informații, se pare că faptele reținute în cazul lui Liviu Cazan ar viza o serie de tranzacții suspecte cu material lemnos, sustras din pădurile de pe raza județului Ialomița. În același dosar penal mai apar alți patru suspecți, toți reținuți alături de el și plasați în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Infracțiunile de care aceștia s-ar face vinovați ar fi evaziune fiscală, delapidare, spălare de bani, fals în înscrisuri sub semnătură privată și abuz în serviciu. Deocamdată, cercetările sunt abia la început, organele judiciare urmând să dispună măsurile legale care se impun. Nu este însă prima dată când Liviu Cazan are probleme cu legea penală. În mai 2017 acesta a fost trimis în judecată de procurorii DNA Constanța într-un dosar privind fapte de abuz în serviciu, pe care Cazan le-ar fi comis atunci când s-a aflat în fruntea Autorității Navale Române. Să adăugăm că în acest dosar ar fi fost reținut și șeful Ocolului Silvic Slobozia, Bogdan Nicolae.

UPDATE Magistrații Tribunalului Ialomița s-au pronunțat marți, 5 iunie a.c., cu privire la propunerea de arestare preventivă făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița față de numiții Cazan Liviu, Stanciu Constantin și Nicolae Bogdan. Instanța a decis ca respectivii să fie cercetați în libertate, sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Măsura nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel București.

4 Iunie 2018, 17:25 (18079 vizualizări - 56 comentarii)

Citiți și:
Viceprimarul municipiului Urziceni, Liviu Cazan, trimis în judecată de DNA Constanța
Marius Stan este «Cetățean de Onoare» al municipiului Urziceni

Comentariile cititorilor:


Poetul ratacit:
(8 Aprilie 2020, 19:19)
Upppsss....a explodat Suditiul
Merinescu:
(23 Februarie 2020, 19:11)
Va rog nu mai pierdeți timpul cu postatul , știu f bine ce am de făcut Le+am dat tema la băieți, aștept rezultate Vea garantez că o să se rezolve
Danut:
(23 Februarie 2020, 18:55)
Cică checiu cu bogdanel e la muntele Athos...pe bune
Garda:
(23 Februarie 2020, 18:52)
Ce ne așteptăm să găsim la slobozia?!, Un dezastru, ne e frica de acum. De la șmecherii la parchete, la stocurile nemișcate ale lui marinel... Și aia groasa cu suditii, pontaje multe, pădure ioca...îl căutăm pe Cătălin baciu ne spună , că are multe pe suflet Cătăline știm că ai fost executat, spune și tu ceva...acu că ăștia nu mai e.
Lupii tineri:
(23 Februarie 2020, 18:45)
Piticu tace și face... Tu Pinocchio lasă demisia... Crezi că noul director te place?...
finnochio:
(23 Februarie 2020, 18:42)
Sunteți plini de ura. Sef că el nu mai găsiți... O să vedeți
Lupii tineri:
(23 Februarie 2020, 18:40)
S-a tras linie, speram că lucrurile intra pe făgaș normal, daca garda face ce trebuie la os slobozia însemna că democrația a învins Chiciu a luat-o pe la spate, bogdanel la beci, piticu tace și face...bravo lui!
Agentus:
(27 Februarie 2019, 22:21)
Aurele, Aurele te vaeti ca o fetita, cand a fost bine era bine?
JUSTICE:
(27 Februarie 2019, 21:33)
Da, e un amanunt de retinut, dar sa nu pierdem idea principala- dl Marinescu o mai avea vila aia din spatele directiei slobozia, cadou de la Tatoi??? Se zice ca pentru niste scoateri de padure din fond...
angajat DSI Ialomita:
(27 Februarie 2019, 19:00)
Cred ca vor fi luati la intrebari:  alunecosul Nita Nicusor, copil de suflet al dlui Ciuperca si Tatoi, care a
emis autorizatie de exploatare in fals pe SC  GENUA CENTER, adm. Bunghez A, fara a exista temei legal, contract de vanzare - cumparare / prestari servicii explaotari forestiere ML, cat si renumiții șpagari Pop V si Ceobanu F, de la ITRSV, care au efectuat un control de exploatare la acest parchet de salcam, proprietatea lui Stanciu si Bogdan si au intocmit, tot in fals, o amenda plus confiscare lemn, fara ca ing. Bunghez A sa  semneze amenda si bineinteles ca nu a fost achitata.
Rog alte persoane care detin informatii pe aceasta tema, sa-si dea cu parerea, sau nu aveti curaj? Obligatoriu toti trei trebuiau anchetati si trimisi in instanta.
GFB:
(27 Februarie 2019, 18:57)
Vizionari multe, articol de succes, comentarii interesante...rezultate - nula...
JUSTICE:
(26 Februarie 2019, 22:58)
astia au toate probele si degeaba
era smecher Portocala ca le facea di burta
DNY:
(26 Februarie 2019, 22:49)
apelati cu incredere la voluntari
DNY:
(26 Februarie 2019, 22:47)
Domnisoara Ligia, va rugam... aveti toate probele... ce e aia delapidare??? aia e din mers...de ochii lumii...
Capetele de acuzare adevarate - furt calificat, abuz in serviciu, grup infractional organizat, vanzare - cumparare de influenta etc , mai stim si noi ... Haideti ca se poate...Vointa sa fie..cat sa fi impartit si astia???
DNY:
(26 Februarie 2019, 22:40)
Domnisoara Ligia , va rugam, delapidare  e praf in ochi... capetele adevarate - furt calificat , abuz in serviciu, grup infractional organizat etc ... stiti mai bine ... dati-le drumu... lumea stie si asteapta dreptate...
Multumim anticipat