Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

miting pentru ce?

Inițial, Liviu Dragnea, împreună cu sfătuitorul de taină Marian Neacșu, printre altele și președinte al PSD Ialomița, au decis emanarea unei proclamații de înfierare a statului paralel. A fost momentul când, pentru prima oară, s-a discutat despre posibilitatea organizării unui miting de amploare al social-democraților împotriva statului paralel. Sau deep state, cum îi place deputatului Pop să spună... Întrucât suna fantasmagoric, acest apel la luptă împotriva statului paralel s-a transformat ulterior într-o chemare la luptă pentru apărarea valorilor familiei tradiționale, o altă găselniță promovată de trompetele PSD. Chiar se vorbea și despre un referendum în acest sens, de parcă atât Liviu Dragnea, cât și Marian Neacșu, aveau nevoie de o legitimizare a propriilor relații personale prin vot popular. Mai departe, apelul la miting a suferit o nouă transformare. Dintr-odată, atacurile împotriva primului ministru, Vasilica-Viorica Dăncilă, au devenit fundamentul noii chemări la luptă pentru social-democrați. Era vorba despre organizarea unui miting de amploare pentru susținerea premierului și a Guvernului PSD, Vasilica-Viorica Dăncilă și ai săi miniștri suferind de-atâtea atacuri și tânjind după suportul partidului aflat, culmea!, la guvernare. Mitingul de susținere al Vasilicii-Viorica Dăncilă era la un pas de a fi înfăptuit, social-democrații întâmpinând însă reale probleme de logistică. Adică, spre exemplu, s-a luat în considerare problema transportului celor câteva sute de mii de susținători PSD la București, până și Liviu Dragnea&Marian Neacșu înțelegând că nu există atâtea mijloace de transport pentru aducerea în Capitală a simpatizanților social-democrați. Cu toate acestea, la acest sfârșit de săptămână, manifestația publică a PSD se va înfăptui. Revelația lui Dragnea a transformat, din nou, mitingul, de această dată militanții PSD urmând să reclame abuzurile împotriva statului de drept și, senzațional!, să clameze apărarea justiției. Mai departe, filialele PSD au trecut la identificarea soluțiilor de transport pentru zecile de mii de participanți la miting, garnituri de tren, autobuze sau autoturisme fiind puse la bătaie pentru îndeplinirea obiectivului. Vor fi momente înălțătoare, istorice de-a dreptul, când social-democrații cu piepturile dezgolite vor aclama justiția, pe grupe, grupuri și detașamente din fiecare județ al patriei. Va fi fabulos să urmărim chipurile din mulțimea social-democraților și scandările acestora. Vom fi părtașii unor evenimente istorice irepetabile.

7 Iunie 2018, 08:10 (4517 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
oamenii partidului
«investiții»
plata de Apoi

Comentariile cititorilor:


anul Douazeci Douazeci:
(12 Iunie 2018, 21:04)
ar fi bine sa stim si noi cine sunt cei care au fost la miting din Ialomita
In patru labe din 5:
(11 Iunie 2018, 20:47)
Vai , ce rusine!!!!! Duamna firea huiduită ca ultima vaca nenorocita la serbarea care trebuia sa fie doar a Simonei! Ba nenorociților, luați labele de pe halep, continuați labele in ritmul vostru!
Neacsu, soarele nostru:
(11 Iunie 2018, 19:15)
Bai, manca-v-as gura, l-ati  vazut pe lacheul care-i duce gunoiul lui drac-nea cum i-a prezentat delegatia ialomiteana la congres aluia? Sa mor daca nu parea ca inghitit secera! Si ciocanul dar de ala nu se indura sa-l inghita din prima!
Simpatizant inactiv:
(11 Iunie 2018, 17:19)
Nimic despre mitingul împotriva la toate abuzurile???? Fratii nostri care au participat de bunăvoie si nesiliți de nimeni s-au întors cu bine de la București? De la noi sunt cei care făceau specula cu apa gratis sau ai nostri doar au cumpărat? Echipa de fotbal din colelia s-a întors întreaga sau au venit mai mulți ???
Nicu:
(11 Iunie 2018, 16:59)
Unii bugetari au salarii umflate rău, neacoperite prin muncă și răspundere! Asta, apropo de salarii tăiate. Cred că va urma din nou ,,iarăși” o tăiere. Inevitabil, după jaful din ultimul an.
@mmmmmmm:
(11 Iunie 2018, 09:08)
Esti amuzant rau: :"cand Boc taia salarii." Pai Boc taia salarii la bugetarii umflati ca numar  de guvernul Tariceanu, cel care a vandut Bancoex pe 3 miliarde de euro si nu se stie unde s-a dus suma asta.  Daca Boc nu taia salariile bugetarilor fara numar, azi eram precum grecii: pensii la jumate din cat erau in 2008 si datoria Romaniei  crescuta la cateva sute de miliarde de euro. Boc a planificat returnarea banilor taiati, iar economia tarii si-a revenit dupa criza din 2009. Nimeni dintre bugetari n-a ramas cu banii nereturnati. Problema e ca anul trecut 2017, anul in care economia tarii "duduia" si eram primii in UE la crestere economica, psd-ul a imprumutat 12 miliarde de euro. Exact cat a imprumutat Boc de la FMI in anul de criza 2009. Asta arata adevarata "crestere" mult laudata de actuala putere. Investitii zero, pomeni cat incape pt amarasteni si asistatii sociali, salarii si pensii de lux pt alesii neamului (din imprumuturi externe,) plus lupta pt acapararea justitiei pt a scapa de puscarie, ei, penalii din fruntea tarii. Asta este preocuparea psd-alde.
mmmmmmmmmmmmmmmm:
(10 Iunie 2018, 20:21)
Asa se intampla cand Boc taia salarii si Udrea fura, nimeni nu comenta. Acum astia au mai dat cv inapoi si voi cei din opozitie vreti sa va mai creada poporul ,OAMENI DE RAND ca sunt penali si ca Kovesi i-si face datoria cand Udrea sta bine mersi, ca Iohanis a furat o casa si apoi a pierdut-o.

Kamikaze:
(10 Iunie 2018, 14:28)
S-a aflat contra cui au protestat psd-istii: contra-cost!..
Cat ne costa...?:
(8 Iunie 2018, 20:51)
De cateva zile functionarii administratiilor locale si centrale din tara(dominate de PSD) nu-si mai fac datoria pt care au fost alesi si pt care sunt platiti, in schimb se lupta sa mobilizeze la disperare cati mai multi "simpatizanti" : ba cu vorba buna, ba cu amenintarea, ba cu rugaminti si promisiuni,ba cu santajul ..
Cat ne costa mitingul PSD?:
(8 Iunie 2018, 20:43)
Mii de masini, microbuze ,autobuze, soferi, benzina, motorina, mancare, bautura, stegulete, pancarte, lanterne,26 de panouri electronice uriase care transmit in direct  evenimentul in piata Victoriei, toalete ecologice, mobilizarea jandarmilor, elicoptere ale politiei, salvari ale SMURD tinute aproape, devierea circulatiei locuitorilor capitalei etc, etc..
Cetatean:
(8 Iunie 2018, 18:31)
Bravo PSD. Domnul Moraru trb.ajutat.trb.mers cu toții.la salvarea României. Oameni de treabă.bv.voi sunteți salvarea țării. Justiția trebuie distrusa că e nedreaptă. Fără justiție, dreptatea sa o facă adevărații români. PSD.psd.fala noastră și mândria. Bine, oamenii din PSD. Care promovează oameni cu origine intelectuala sănătoasă. Înainte cu prostii la conducere că e democratie
Presa straina:
(8 Iunie 2018, 17:50)
In Romania, majoritatea  la putere isi aduna membri si simpatizantii impotriva magistratilor(FP)..
Meeting de vara:
(7 Iunie 2018, 19:17)
bine ca serbarea asta cimpeneasca de-i spune PSD-ul miting de protest impotriva abuzurilor (?) este in zi de week-end si de la ora 20:00! logistica organizatorilor trebuie sa fie snur, nu de alta - le vin din provans citeva mii, poate jde mii de vezici pline, eventual si citeva sute de burti flatulente :)

la naiba, excursie pe timp de vara cu atita popor nu a mai fost de la mineriada din '90, dar erau alte vremuri! mai o Universitate, mai un sediu de partid istoric de opozitie, mai un rond de flori - minerii se pishau unde le venea!

ei, acum alte vremi! in  ditamai buricul tirgului la Piata Victoriei, un' sa-i duci pe stimabili la buda? la muzee - sint inchise la ora aia! la metrou - prea putine locuri de usurare! unica solutie de tip "stejar, extrema urgenta!" ramine tot parcul Kiseleff! 

daca mitingul era organizat in Piata Constitutiei, alte posibilitati aveau stimabilii! parcurile Unirii si Izvor - la doi pasi, comandantii de detasamente si unitati tactice puteau fi recompensati cu un shushu mic la parlament  si tot asa, numai oportunitati! 

PS - sambata se anunta o zi senina, cu maxime in Bucuresti de 30 gr C - o sa se bea multa apa :)
Sondaj psd:
(7 Iunie 2018, 17:21)
Un sondaj de opinie in electoratul psd cu privire la miting: 34% cred ca e vorba de un miting anticapitalism si antiimperealism; 46% cred ca e vorba de nunta lui Dragnea; 22% cred ca e pt intoarcerea lui Ceausescu din Cuba; 28% sunt bucurosi ca isi viziteaza gratis rudele din capitala..
teleormania:
(7 Iunie 2018, 15:37)
La mitingul din fata guvernului,Viorica Dancila va purta o pancarta cu sloganul :"Esi afara javra ordinara!"..