Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Elicopterul lui Fiodor

Elicopterul lui Fiodor

Slobozia n-a mai văzut dezinsecție aeriană de vreo 10 ani. Cine apropie pensia, își amintește ploaia aia măruntă și rea la gust în care se scăldau copiii pe maidane. De-atunci încoace, slobozenii s-au obișnuit cu țânțarii. Cu țânțarii și tulumbele de fum... Anul ăsta însă, noul director al DADP a cumpărat 500 de litri de Aqua K-Othrine de la Bayer. Tehnologie de ultimă oră «extrem de prietenoasă cu mediul»... Iar în locul avioanelor, a folosit un elicopter vechi de 43 de ani!

La elicoper, birjar! La elicopter!
Elicopterul e alimentat pe maidanul ăla din stânga Parcului Industrial, lângă groapa de gunoi pe care Primăria a uitat să o închidă. Nu-i bai, că oamenii trebuie să arunce și ei gunoiul undeva... Și-apoi, ce mare lucru aruncă, că animale nu prea mai sunt... Pe elicopter îl conduce un basarabean pe care-l cheamă Fiodor Ostapenko. În română poți să-l strigi Tudor, că răspunde... Fiodor are 65 de ani și e mai mare de ani decât elicopterul. Elicopterul e unul utilitar. Pe el scrie YR-CTK și a fost fabricat în 1974. Înăuntru nu sunt decât două locuri și miroase a «prafuri». Adică 3 litri de Aqua K-Othrine la 600 de litri de apă! Aqua K-Othrine e ultima tehnologie de la Bayer, un «mix unic de molecule de alcooli și polimeri, care formează o peliculă protectoare în jurul picăturii de substanță de lucru». Dar de mirosit tot miroase... Pe Fiodor nu îl deranjează, face asta de când a ieșit la pensie. Înainte a lucrat pe avioane de linie... Iar când a dat Air Moldova faliment, s-a orientat către avioane utilitare. În Basarabia mai puțin, că e sărăcie... Dar aici, în România, încă mai merge! Când decolează, elicopterul rămâne cu ușile întredeschise, să intre aerul. Fiodor zâmbește profesional și apoi își vede de treabă. Noi nu vedem nimic, că avem ochii încleștați de frică. Fiodor ne îndeamnă să facem fotografii, că de-aia ne-am urcat lângă el... De sus, orașul e verde și frumos. «Groapa lui Stoica» e mică de-o palmă și nu mai pare așa deranjantă, pe terenul sintetic de la Stadion copiii joacă fotbal ca-n reclame, soarele scaldă blocurile într-o lumină diafană care edulcorează zidurile descărnate și murdare... Doar în marginea asta de dincoace de barieră se văd grămezile de deșeuri de la firma aia care colectează peturile în locul lui Polaris. Dar cine mai are timp și de ea, orașul are alte priorități. Tânțarii, de exemplu...

Mecanicul lui Fiodor
Zborul cu elicopterul durează puțin, că elicopterul nu poate ridica mai mult de o tonă. Ne explică mecanicul Sergiu Parfenie. Și el e moldovean, a venit să-l ajute pe Fiodor Ostapenko. «Avem noroc că bate oleacă vântul, altfel nu se ridica... E bătrân, dar merge brici! În fiecare an îl verificăm, ca pe mașini. Și, dacă iese bine, mai primește un an de zbor...». Sergiu Parfenie are 60 de ani și e printre ultimii de felul lui. A absolvit în 1977 și a reparat elicoptere până în 2000. Apoi a reparat avioane. «Vreo 12 tipuri de avioane, nici eu nu mai știu... Și de pasageri, și de-astea utilitare... Dar nu mai vine nimeni din urmă! S-a deschis o școală de aviație pentru pregătirea piloților, la noi, în Moldova, dar pentru mecanici nu s-a înghesuit nimeni. Am ieșit eu la pensie, s-a închis și școala... Eu am învățat acasă, am învățat și în Austria.... Dar pe an ce trece e tot mai puțin de lucru, de-aia nu mai sunt oameni. La Chirana stau pe dreapta două elicoptere și trei avioane... Dintr-însele doar un avion zboară! A zburat și un elicopter dintr-ăsta, modificat, la semănat de orez, că acum așa se face, cu elicopterul...». Povestește cu plăcere despre elicopterele utilitare pe care le repară, despre greutățile meseriei, despre pensia pe care o ia, despre salariul restant de la compania «Frăția» care l-a angajat să-l ajute pe Fiodor. «Pe mine nu mă obligă nimeni și nu vin pentru bani... Am venit pentru Fiodor, că m-a rugat patronul... A zis că îmi plătește banii din urmă, numai să lucreze oleacă! De 3 ani îmi tot plătește și nu mai termină. Dar ne-am înțeles, că oameni suntem...». Sergiu e sincer îngrijorat că nici în România nu mai e de lucru pentru elicopterul lui Fiodor. Numără zborurile de săptămâna asta. Unul aici, pentru ziua de mâine, încă unul la Brăila. Și pe urmă nu se știe, că sezonul e pe sfârșite...

Fiodor zboară, DADP plătește, nimeni nu garantează Fiodor e plătit la ora de zbor. Nu zboară, nu primește bani! O oră de zbor costă DADP 3 mii de lei... Directorul Valeriu Roșca spune că e ieftin. «Firma are o bază la Ciochina, dar e din Botoșani. Inițial am găsit la Craiova și la Pitești avioane utilitare. Îmi cereau pe ora de transport 6 mii de lei! Dădeam jumătate din bani numai pe transport... Nu mi-a convenit, jumătate din bani îi plăteam doar pe transport... Așa, plătesc doar cât e elicopterul în aer!». DADP a cumpărat zboruri de 130 mii de lei. De banii ăștia, elicopterul lui Fiodor se va întoarce la sfârșitul lunii iunie o dată, în iulie o dată... Și în septembrie dacă e cazul. Dacă nu, nu plătim! «Efectele nu se vor vedea anul asta. Dacă dăm cu biocid în fiecare an, în 2-3 ani vom vedea diferența. Important e că am început și că avem bani pentru dezinsecție...». Pe lângă biocidul din elicopterul lui Fiodor, DADP folosește și insecticid pentru tratamentul la sol. Tratamentul la sol îl asigură cu angajații proprii, că e mai ieftin. Iar la toamnă, Valeriu Roșca vrea să intre și în subsolurile blocurilor din oraș. Deocamdată nu știe cum, că subsolurile nu sunt spații publice. Sunt proprietate privată. Dar Primăria caută soluții. Le caută de 28 de ani! «De țânțari nu putem scăpa... Nimeni nu poate! Miza noastră este să reducem anul ăsta numărul lor. Să putem sta liniștiți la terase, să ne putem plimba copiii prin parcuri. Deja se simte diferența!». Diferența a costat 60 mii de lei. Aqua K-Othrine de la Bayer, «extrem de prietenos cu mediul, formulat pe baza unei tehnologii revoluționare antievaporare» ne mai spune Valeriu Roșca. La 3 zile după ce elicopterul lui Fiodor a stropit cele 800 hectare de teren din Slobozia și împrejurimi, peste oraș a plouat ca la potop. Pe câmp aproape deloc. Așa e viața, cu ploile și moartea nu te poți lupta. Și-apoi, nu-i un capăt de țară. Dacă sunt bani, elicopterul lui Fiodor se va întoarce!

10 Iunie 2018, 08:20 (3513 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Angajații DADP Slobozia au ajuns spaima pisicilor
Vali Roșca pentru noi a ajuns Videanu 2
DADP se pregătește să asfalteze Slobozia

Comentariile cititorilor:


vasilegogu:
(12 Iunie 2018, 07:44)
@goguvasile Da, si pe mine m a trezit foarte devreme. Au speriat vaca, nu a tacut pana nu am mangaiat o pe uger.
Luta:
(11 Iunie 2018, 10:37)
Fiodor este patron si proprietarul elicopterului
Gheo:
(11 Iunie 2018, 07:37)
Țânțarii doar au fost treziți, sunt mai agresivi decât erau acu nu sug doar sângele...
goguvasile:
(11 Iunie 2018, 01:29)
M-a trezit elicopterul lor la ora 5 dimineata, am crezut ca ma ataca rusii.
RNRT:
(10 Iunie 2018, 15:51)
Ador tonul ironic abordat in articol. Totusi, pe unde am umblat in oras, tantarii nu au mai deranjat cum obisnuiau. Putin imi pasa ca lumea a fost trezita in mod urat de un elicopter, insa lucrurile chiar sa mearga.
Wzw:
(10 Iunie 2018, 14:05)
Vroiai sa dea elicopterul pe silance?
wzx:
(10 Iunie 2018, 12:25)
Elicopterul care a trezit tot orasul la 6 dimineata!!!!!