Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 2000 de profesori își cer drepturile în instanță

Val de procese la Tribunalul Ialomița

Peste 2000 de profesori își cer drepturile în instanță

Procese pe bandă rulantă înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 2000 de profesori din întreg județul au deschis acțiuni în instanță și cer ca modul de calcul al veniturilor lor să se realizeze corespunzător cu anul în curs. Primele acțiuni s-au realizat deja, urmând ca restul să fie înregistrate până la finele acestei luni.

Acțiuni în instanță ale profesorilor Dacă angajații din Sănătate au ales să-și arate nemulțumirea față de diminuarea sporurilor salariale protestând în fața spitalelor în care lucrează, profesorii din Ialomița au decis să apeleze la instanța de judecată. Susținuți de reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ-filiala Ialomița, peste 2000 de profesori din județ, angajați în mare parte la școlile din mediul rural, au dat în judecată primăriile de care unitățile sunt arondate, dar și instituțiile în care lucrează, nemulțumiți de modul în care sunt acordate o parte din sporurile salariale pe care le primesc. Concret, este vorba despre sporurile pentru dirigenție și cele pentru activitatea desfășurată în cadrul unei unități de învățământ din mediul rural, care nu sunt calculate și acordate la salariul de bază aferent lunii martie 2018, ci la cel aferent lunii decembrie 2016. Actele normative care reglementează acordarea acestor sporuri prevede ca sporul de dirigenție să aibă o valoare de 10%, iar cel de lucru în mediul rural să aibă o valoare de 5%. «În ianuarie 2017, în Învățământ au crescut salariile cu un anumit procent, creând un salariu de bază. După aceea, în martie, a crescut din nou, creând un alt salariu de bază. Astfel, în conformitate cu prevederile legii, aceste sporuri trebuie calculate și acordate la nivelul acestui salariu de bază! Eu am identificat această neregulă, am trimis în unitățile școlare documentația, mi-a parvenit, am inițiat primele acțiuni în instanță...» susține Traian Mitrea, liderul de sindicat al Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ-filiala Ialomița.

Acțiunile continuă După ce vor finaliza procesele profesorilor, reprezentanții formațiunii sindicale USLÎ vor susține în instanță cauza angajaților care fac parte din categoriile profesionale nedidactic sau didactic auxiliar. Problema acestora, ca și în cazul angajaților din sistemul medical care nu sunt medici sau asistente, vizează modul eronat prin care au fost acordate sporurile salariale, în urma aplicării prevederilor Legii 153/2017, privind personalul plătit din fonduri publice. La fel ca în Sănătate, și aceste categorii de angajați din Învățământ s-au trezit cu salariile diminuate din cauza efectelor generate de controversatul act normativ. «Am mai spus-o și o repet: acești angajați au fost pur și simplu discriminați de această lege! Tocmai de aceea este important să le susținem cauza și să-i reprezentăm... Vom continua acțiunile în instanță pentru a-i reprezenta și pe acești angajați!» a mai spus Traian Mitrea, președintele USLÎ Ialomița.

Activitatea instanței, dată peste cap
Valul de procese înregistrate întâi de angajații din Sănătate, iar acum de cei din Învățământ, dă peste cap activitatea în cadrul Tribunalului Ialomița. Reprezentanții celei mai mari instanțe din județ susțin faptul că astfel de acțiuni îngreunează munca magistraților. «Este o perioadă destul de încărcată pentru instanța noastră, dar trebuie să facem față tuturor acestor provocări. Responsabilitatea în astfel de situații este a celor care emit legile. Ei ar trebui să facă demersuri pentru a evita astfel de derapaje...» ne-a declarat judecătorul Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița.

11 Iunie 2018, 15:10 (2495 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Dascălii cer Statului tichetele de vacanță

Comentariile cititorilor:


Liviu:
(14 Iunie 2018, 17:40)
@carmen. Nu sparge semințe. Gândește la multele responsabilități pentru care arde gazul și ia banii! Nu el e de vină, cine l-a pus și a uitat de el acolo.
carmen:
(14 Iunie 2018, 15:33)
Sparge semințe?
Polonic:
(12 Iunie 2018, 12:43)
Dumnezeule ,ce fata! Unde o fi fost ingropat pana acum ?
Simona:
(12 Iunie 2018, 06:18)
Eu nu sunt lider de sindicat care nu face nimic! Nici nu am ce căuta în concurență facială cu acest incapabil îmbuibat de funcție! Nu face doi bani eficiența lui!
@Simona:
(11 Iunie 2018, 23:12)
Da-ne, Simona, o poza cu tine ca sa vada lumea "chip frumos, drag si luminos", vorba unui cantec, adica o frumoasa inteligenta si plina de bun simt..
Simona:
(11 Iunie 2018, 16:54)
Sinistră figură! Altă poză nu mai are Mitrea? Sperie copiii!