Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru a ratat rechiziționarea Taberelor de la Amara

Victorie politică

Președintele Moraru a ratat rechiziționarea Taberelor de la Amara

PNL a înregistrat o victorie de palmares în războiul contra administrației Moraru. Profitând de absența consilierului Daniel Crunțeanu, cei 9 consilieri PNL din cadrul Consiliului Județean au reușit să blocheze adoptarea unui proiect de hotărâre prin care președintele Victor Moraru solicita trecerea în proprietatea publică a județului a unor bunuri imobile care aparțin Direcției Județene de Tineret și Sport Ialomița. Consilierul PNL Dragoș Soare și-a justificat votul declarând: «Nu ați venit cu un proiect foarte clar definit!». În replică, Victor Moraru a acuzat Opoziția de «minciună și prostie...».

Votul este suveran Consilierii județeni PNL s-au opus deciziei de preluare a bunurilor imobile aflate în proprietarea publică a statului, aflate în administrarea Direcției Județene de Tineret și Sport Ialomița. Potrivit documentelor oficiale, decizia a fost supusă aprobării Consiliului Județean ca urmare a implementării Strategiei Generale pentru descentralizare în domeniul tineret-sport a Guvernului care presupune, printre altele, «transferul direcțiilor județene pentru sport și tineret la nivelul județului». Conform proiectului de hotărâre, Consiliul Județean Ialomița ar fi urmat să preia în proprietate publică sediul administrativ al Direcției Județene de Tineret și Sport Ialomița, dar și Taberele pentru Copii de la Amara. Reamintim că una dintre aceste tabere, Tabăra «Căsuțe», este într-o avansată stare de degradare, ea aflându-se oficial în conservare. Deși legitim, proiectul de hotărâre nu a putut fi aprobat. Profitând de absența consilierul PSD Daniel Crunțeanu, cei 9 consilieri PNL prezenți au respins proiectul de hotărâre, generând reacția acidă a președintelui Victor Moraru. «Nu pot să suport minciuna și prostia...» a declarat acesta anterior votului, adresându-se unuia dintre consilierii PNL prezenți.

Cine se frige cu ciorbă... Dincolo de atitudinea reprobabilă a președintelui Moraru, nici explicațiile oferite public cu privire la viitorul acestor obiective nu au convins. «O idee ar fi ca la Tabăra „Căsuțe“, aflată în conservare de 25 de ani, să realizăm o tabără olimpică pentru elevi, inclusiv cei cu performanțe sportive, cu perspectiva de a realiza un Campus Olimpic pentru Regiunea de Dezvoltare Sud Muntenia. Vom încerca să obținem finațări naționale, europene, de la bugetul Consiliului Județean... Vom vedea! Cert este că ușor-ușor toate aceste obiective care ele au fost centralizate vor ajunge la autoritățile publice locale. Că vrem noi sau că nu vrem, aceasta este perspectiva descentralizării...» a declarat președintele Moraru printre altele. Discursul lui a fost taxat drept neconvingător și a întărit decizia consilierilor Opoziției. Respingerea proiectului a fost motivată public de către consilierul PNL Dragoș Soare: «Nu cred că ați înțeles votul nostru, domnule președinte! Aveți un Minister, un ministru, membru de partid, care lasă în paragină aceste obiective... De asemenea, există în spațiul public supoziția că pe dumneavoastră personal -și știți că se discuta asta încă de când erați la Amara- v-ar fi interesat acele obiective! Nu vrem să fim parte din această chestiune. (...) Noi ne-am rezervat doar dreptul de a nu vota... Dumneavoastră faceți niște acuzații nefondate! În plus, nu ați venit cu un proiect foarte clar definit... Ați spus că nu suntem de acord ca cetățenii din Slobozia să aibă săli de sport. Cine v-a oprit în acești 27 de ani să le aveți?!».

Terenul Taberelor, vânat de amatorii de chilipiruri imobiliare
Trecerea Taberelor de la Amara în proprietatea publică a județului Ialomița deschide calea unor potențiale abuzuri, imposibile până în prezent. Este de notorietate interesul manifestat de-a lungul anilor de către dezvoltatorii imobiliari pentru terenurile din jurul lacului Amara. Ziarul nostru a relatat de-a lungul anilor numeroase abuzuri privitoare la aceste afaceri imobiliare. Ultimul caz, prezentat în luna iulie a anului 2017, sub titlul «Război imobiliar pe malul lacului Amara» expunea faptul că Primăria Amara, condusă în anul 2006 de către Victor Moraru, a dispus punerea în posesie a unei suprafețe de 2500 mp din curtea Taberelor «Căsuțe». Ulterior, terenul a fost vândut cu 45000 de euro, iar Primăria Amara cere Judecătoriei Slobozia să anuleze punerea în posesie efectuată în 2006, precum și contractul de vânzare-cumpărare încheiat. Și exemplele pot continua...

11 Iunie 2018, 11:20 (1894 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia
Paradisul administrației Moraru se clatină din temelii
Consiliul Județean Ialomița concesionează proprietatea privată a Ialomiței

Comentariile cititorilor:


tv adevărul:
(17 Iunie 2018, 12:21)
O fi și ăsta înțeleptul județului și noi nu știm!!!!???
Aurelia:
(11 Iunie 2018, 20:35)
Baaaaaa Morarule holcaie coruptia in administratia publica simin de interne din ialomita ! Huoooo nemernicilor meritati rastigmiti in piete i lasati sa va manance ciorile. Baaaa Morarule schimba si da fara bandintii. Praful sa aleaga de voi. Inchisoarea pe viata merita un sef de la mai caruia nui dau numele deocamdata. Doamne cat ma rog sal ia mai repede pe el si pe grupul infactional organizat. Huooo ciuma
Unde e Targovistea?:
(11 Iunie 2018, 18:49)
Don Victor, stai linistit, a gasit orbul, Braila dar matale care esti turbo! PS Nici Ceausescu nu prea le avea cu geografia, sa stii.......
Amarean vechi:
(11 Iunie 2018, 18:27)
N-am nicio nevoie dar amarenii nu sunt prea isteți daca te-au răbdat atâta amar de timp! Ai îngropat stațiunea, ai transformat-o intr-o pârloaga dezgustătoare! Amarenii vechi poate-si mai amintesc ca pana sa vii tu primar hotelurile erau pline, roiau turiștii in stațiune, in mai mult de jumătate din gospodarii se cazau vara ,, chiriași” pe cont propriu! Erau locuri de munca in stațiune, comerțul si Alimentația publica duduiau, cei care închiriau camere acasă aveau un venit suplimentar, toată lumea avea de câștigat! Datorită ție stațiunea este un dezastru, plajele, cu îngăduință MAX doua exceptii( uncap si mircesti), sunt distruse, restaurantul complex este o ruina, spațiile verzi neîngrijite, parcurile transformate in jungle..., singura oaza in acest desert este fosta 23august dar acolo nu mai e plaja, e doar piscina, modernă ce-i drept dar....piscine sunt acum si la Gheorghe lazar! Acum vrei sa iei si taberele...., ar merge o spălătorie si service auto la căsuțe, este????
Un. Cetatean:
(11 Iunie 2018, 17:40)
Chiar ce mai vrei sa mai ei din amara mai animalule? Sau vrei un cuib de nebunii pentru cadinele tale.? Ele stiu sa faca minuni europene pentru domn presedinte,? 
Tabăra spanzuratilor:
(11 Iunie 2018, 17:07)
Ce vrei sa faci si cu taberele, mai neicusorule????? Ce-ai făcut cu plaja Lebăda, nu? Adică un maidan infect! Ți-ai bătut joc de cea mai frumoasa plaja din Amara!!!! Cât încasezi redevența de la fina-tu? Nu era mai bine sa plătească aia impozit? La mircesti te crucești, e jungla nu parc, șerpărie!!!!! Acolo sa faci festivalul nămolului, chiar daca nu ploua, pică!!!!! Stațiune europeană......, era de un milion virgula paișpe mai europeană pana sa te faci tu primar pe amara!!!!! De plaja 1mai nu mai zic..., bine ca ai făcut cotineața aia pentru informarea turiștilor in fata ei, sa știe bieții oameni sa se întoarcă încă de la intrarea in stațiunea ta europeană!!!!!
De fapt:
(11 Iunie 2018, 13:40)
Moraru spune: "nu pot sa suport minciuna si prostia".. Doar pe cele care vin de la psd.
Mary:
(11 Iunie 2018, 11:51)
  Pentru idioții din primărie, responsabili cu drumurile din orașul Slobozia. Să dea Dumnezeu, ca vaucerele de vacanță să le folosiți pentru a vă repara mașinile personale!!!!! Eu știu că nu se poate, dar ce luați pe mere, să dați pe pere!!!! Așa să va jute Dumnezeu!!!