Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru Studii de Fezabilitate în perioada 2012-2016

În ultimii 6 ani, Consiliul Județean Ialomița a plătit peste 828 mii de lei pentru studii de fezabilitate aferente unor investiții care nu s-au realizat niciodată sau au șanse minime să fie realizate. Potrivit datelor oficiale, 11 din cele 15 studii au fost comandate de către administrația Moraru...

Discurs prezidențial Președintele Moraru susține în toate discursurile sale publice că investițiile inițiate de către administrația județeană au nevoie de minimum 3 ani pentru a deveni funcționale. «Investițiile finalizate de noi vor fi finalizate în anul 2021!» a declarat el la ultima conferință de presă. Afirmațiile sale sunt contrazise flagrant de realitatea din teren. Potrivit datelor oficiale, investițiile inițiate ca urmare a unor Studii de Fezabilitate din anii 2012-2013 au fost abandonate sau nu au mai fost realizate niciodată. Este de notorietate cazul falezei Dunăre, în comuna Bordușani, pentru care în luna iulie 2013 Consiliul Județean plătea firmei Graphic Studio SRL suma de 15500 de lei pentru un studiu de fezabilitate devenit acum inutil. «Această investiție este anterioară venirii mele la Consiliul Județean. Nu vă pot spune nimic concret despre ea!» a tranșat președintele Moraru problema.

11 Studii în 2 ani Surprinzător, numărul Studiilor de Fezabilitate comandate de Consiliul Județean ulterior venirii sale a crescut de 4 ori. Conform datelor furnizate de către instituție, în perioada 2016-2018 președintele Moraru a comandat 11 Studii pentru investiții similare cu cele precedente. Concret, este vorba despre modernizarea și reabilitarea de drumuri județene și de celebrele investiții care ar urma să fie realizate în cadrul Spitalului Județean Slobozia prin PNDL 2. Valorile acestor Studii oscilează de la 18 mii de lei, în cazul «Modernizării DJ 213 A Mărculești-Bucu», la 129,9 mii de lei în cazul construirii Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean. Însumate, cele 11 Studii de Fezabilitate comandate de către președintele Moraru ating valoarea de 592 mii de lei. Iar președintele Moraru susține că nu se va opri aici, fără să poată avansa vreo certitudine privitoare la finalizarea acestor investiții.

12 Iunie 2018, 16:25 (2751 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Administrație «SF» de 3 milioane de lei
Ialomița studiilor de fezabilitate din perioada 2012-2018

Comentariile cititorilor:


tv adevărul:
(19 Iunie 2018, 10:45)
TOȚI RAHAȚII CARE FURĂ BANI, VOR DA SOCOTEALĂ!!!
Marele alb:
(14 Iunie 2018, 13:02)
Esti sigur? Eu stiu ca CJ adopta strategii, prognoze și programe de dezvoltare economico-socială și de mediu a județului. Calarasiul poate nu e intersat, dar noi? Apropo, tu nu ai prins niciodata bariera de la Drajna?
ne mai informam si noi?:
(13 Iunie 2018, 16:43)
pasaj la drajna nu tine de Consiliul Judetean ... Administrator fiind Drumurile Nationale .... 
@Marele alb:
(13 Iunie 2018, 13:33)
Pasaj la Drajna nu se va face dar un studiu de fezabilitate merge ca uns..
gigel:
(13 Iunie 2018, 12:53)
se apropie sfarsitul mandatului si ati facut un rahat! numai cu fonduri europene in gura si figuri in cap. rabdarea romanului are o limita. sper...
Mary:
(13 Iunie 2018, 10:53)
   Studiile de fezabiitate, un mod legal de sifonare a banilor din bugetul consolidat de stat. Câte studii de fezabilitate s-au făcut pentru realizarea autostăzii Ploiești - Brașov???!!! Multe. "Deștepții noștrii" fac ce au făcut alții și nimeni nu este tras la răspundere. Ce studii de fezabilitate necesită un drum județean???!!! Nu este ceva nou, el există, numai că trebuie asfaltat. Ce le mai place să pozeze în fete mari, iar după ce nu mai sunt în funcții apar cu câte un hotel, pensiune, ori dacă nu au bani de apartament își fac vilă. Dintr-un salariu de bugetar ...!
Marele alb:
(12 Iunie 2018, 18:47)
Mai facem si noi pasaj la Drajna?