Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criză de medici specialiști la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Criză de medici specialiști la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești este cea mai importantă unitate medicală din Estul județului Ialomița, deservind peste 100 mii de oameni. Cu toate acestea, spitalul funcționează în stare de avarie pentru că nu are medici suficienți. Estimativ, peste 26 de specialiști sunt așteptați să vină să lucreze aici. Din cauza lipsei de specialiști, unele aparate medicale, cum este cel de radiologie pentru sala de operație, nu pot fi utilizate...

E nevoie de medici
Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești este una dintre puținele instituții din Ialomița care a trecut cu bine de momentul tranziției, ajungând să fie finalizată. Clădirea în care funcționează și în prezent a fost inaugurată în 2011, la aproape 20 de ani de la deschiderea șantierului. În tot acest timp, costurile lucrărilor s-au majorat de nenumărate ori, ajungând la exorbitanta valoare de 15 milioane de euro! Considerat cel mai modern spital din zona de Sud-Est a României la momentul inaugurării, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești și-a început activitatea cu un handicap, acela al lipsei de medici specialiști. De la acel moment și până în prezent au trecut 7 ani, iar lipsa medicilor continuă să afecteze activitatea în cadrul celui mai mare spital din zona de Est a județului Ialomița. La momentul de față, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești lucrează 26 de medici specialiști, însă mai are nevoie de încă 26 pentru a-și putea desfășura activitatea în condiții optime. Printre priorități se numără Secția Anestezie și Terapie Intensivă, unde se caută un anestezist de peste 2 ani și jumătate... În prezent, operațiile sunt supravegheate de un medic care vine de la București și lucrează doar câteva ore pe săptămână. Restul intervențiilor sunt supravegheate pe răspunderea medicilor chirurgi care au competențe limitate. «Este, într-adevăr, nevoie de medici specialiști... Avem o echipă nouă, tânără, dar peste tot e loc de mai bine! După calculele noastre, ne mai trebuie încă pe atât pentru a putea funcționa corespunzător. Într-adevăr, la ATI este o problemă, dar sperăm să găsim un medic care să asigure activitatea în mod permanent. Lunar, decontăm aproximativ 95 de intervenții chirurgicale...» ne explică Nicolae Dugală, managerul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Efecte nedorite
În cadrul unui spital, lipsa medicilor produce efecte nedorite multiple. În primul rând, o unitate medicală în care nu există specialiști nu poate accesa fondurile puse la dispoziție, prin contract, de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, pentru serviciile medicale oferite. Iar din acest punct de vedere, reprezentanții Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești susțin că încasările ar putea fi mult mai bune. Mai mult decât atât, un spital fără medici nu se poate dezvolta corespunzător. În ultimii ani, la Fetești, au fost achiziționate aparate medicale de ultimă generație care nu au putut fi folosite în beneficiul pacienților din cauza lipsei de personal specializat. «Am cumpărat un fel de aparat pentru laparoscopie, pe care nu l-am putut utiliza până de curând, când a venit să lucreze la noi un medic urolog...» recunoaște situația Nicoale Dugală, managerul unității medicale din Fetești. Iar problemele din acest punct de vedere încă nu au dispărut. Spitalul din Fetești deține un aparat de radiologie, util în sălile de operație, pe care nu-l folosește din cauza faptului că nu există personal specializat care să lucreze cu el. În cel mai optimist caz, situația se va remedia abia peste câteva luni. «Am trimis pe cineva din cadrul unității noastre la cursuri de specializare, la București... Credem că va reuși să primească toate acreditările de care are nevoie!» mai spune Nicolae Dugală, managerul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

12 Iunie 2018, 07:55 (1560 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Lori:
(26 Iunie 2018, 22:29)
Și în scoli, și in spitale, mahalagisme și dat la gioale! Care pe care, și meseria, pa! Oricum salariile vin neconditionat la bugetari.
spital:
(26 Iunie 2018, 17:26)
Pai nu mai e nevoie de medici la spital ca doar acolo lucreaza Motoaca radio sant. Ea e cea mai desteapta si cea mai inteligenta si poate sa faca foarte bine si treaba celoralti medici care sunt toti niste prosti dupa parerea ei!  De fapt daca ar putea i-ar da pe toti afara sa ramana numai ea acolo!
Nelutu:
(13 Iunie 2018, 11:04)
Cand sa mai aiba timp saracul Dugala Robingo sa se ocupe de atragerea medicilor in spital,cand pe el il doboara grijile fermei de la care a fost obligat de partid sa se abata.Pentru spital se bazeaza doar pe informarile si indicatiile fostei prime doamne a Fetestiului ,celebra <jurista> Catrinoiu,ramasa si ea plantata in spital de pe vremea domniei sotului peste oras.