Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP se pregătește să asfalteze Slobozia

DADP se pregătește să asfalteze Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia va încheia pe 11 iunie 2018 procedura de atribuire a proiectului privind asfaltarea străzilor orașului. Potrivit datelor oficiale vor fi asfaltate integral 5 artere de circulație și se vor executa lucrări de reabilitare pe Șoseaua Brăilei. «Procedurile ulterioare acestei prime etape durează între 30 și 90 de zile. Facem eforturi pentru ca această perioadă să fie cât mai scurtă!» a declarat Valeriu Roșca, șeful Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia.

Lungește-ne, Doamne, boala! Ieșită din iarnă cu străzile ciur, Slobozia așteaptă de luni bune lucrările de asfaltare și plombare a arterelor de circulație deteriorate. Conform datelor oficiale, prima etapă a procedurii de atribuire a proiectului tehnic se apropie de final. «Este o primă etapă, legală și obligatorie. Procedurile ulterioare acestei prime etape durează între 30 și 90 de zile! Facem eforturi pentru ca această perioadă să fie cât mai scurtă...» ne-a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia. Lucrările urmează să fie executate de către DADP Slobozia, în regie proprie. Conform estimărilor, vor fi achiziționate 4274 de tone de asfalt, 2002 tone de mixtură asfaltică și 20 de tone de emulsie cu care urmează să fie executate «lucrări de asfaltare și întreținere străzi» pe 5 artere de circulație. Concret, este vorba de strada Redutei din Slobozia, străzile Unirii și Cimitirului din Slobozia Nouă, străzile Sălciilor și Arh. Radu Vulpe din Cartierul Bora, care vor fi asfaltate în totalitate. De asemenea, se vor executa lucrări de reparații și întreținere pe bdul Cosminului și str. Dobrogeanu Gherea din Slobozia, precum și pe șoseaua Brăilei, în zona căii ferate, unde în acest moment traficul se desfășoară cu dificultate. Valoarea totală a acestui contract este de 1,68 milioane de lei plus TVA și va fi suportă din bugetul local.

Ex-primarul Alexandru Stoica era mai eficient
Practica asfaltării «cu forțe proprii» a fost legiferată de administrația Ionașcu și ridicată la rang de lege de către ex-primarul Alexandru Stoica. Acesta din urmă s-a remarcat prin intervenții heirupiste care au culminat cu asfaltarea locurilor de parcare din oraș. «Asfaltăm cu DADP, că ne costă mai puțin!» obișnuia acesta să spună de căte ori era întrebat care este valoarea cheltuielilor anuale pentru «asfaltare și întreținere». La acest moment, efectele acestei politici sunt vizibile și nu mai au nevoie de comentarii...

12 Iunie 2018, 14:10 (2128 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Operațiunea «Asfaltarea» a ajuns la final
Operațiunea «Asfaltul»
Slobozia: A început marea asfaltare DADP

Comentariile cititorilor:


tv adevărul:
(19 Iunie 2018, 14:29)
 Încercați asfaltatarea mai întâi cu elicopterul, că și așa se plimbă degeaba iar țânșarii își fac de cap.  Băi, capete seci!! Să vă intre bine-n cap, Slobozia, este mărginită de păduri și de ape. Dacă nu umblați la stârpirea țânțarilor de la sursă, NU FACEȚI NIMIC. 
Șofer amator:
(15 Iunie 2018, 11:54)
Gurile de canal nu pot fi evitate întotdeauna. Mașini parcate. Sunt cratere ialomițene. O nouă “asfaltare”! o gaură mai adâncă!!?
Mary:
(15 Iunie 2018, 10:45)
                                    STAAAAȚI!!!!      ÎNCĂ NU AU VENIT ALEGERILE!!!!
Sloboz EAN :
(15 Iunie 2018, 08:29)
Foarte reusita este Str Lacului!Ce metode s-au utilizat?S-a decopertat si gaurit de 8 ori in 3 ani,si inca nu reusesti sa ti directia automobilului.E greu sa asfaltezi la planeitate maxima?Lasati pe altii.Nu e rusinos.Unirii e aceeasi porcarie!Care e artera modernizata de dadp?Sa vedem ce stiu sa faca?
Wow:
(14 Iunie 2018, 17:21)
STRADA FILATURII , CALUGARENI ??? ASFALT , ELECTRICITATE ???
Gica:
(13 Iunie 2018, 23:16)
Dlor anul asta incep asfaltarile in comuna Perieti,26 de ani am fost in intuneric,acum avem un adevarat PRIMAR. Felicitari celor care fac treaba,celor care nu fac treabă sa lase locul altuia
Nelu:
(13 Iunie 2018, 18:55)
In 2016 Stoica prin DADP a cumparat asfalt de 60 miliarde lei . Lucrareaa fost executata prost de DADP ,fara garantie si tot asfaltul a crapat , vezi str.Filaturii si drumul spre Peri ! Cine e responsabil de banii cheltuiti aiurea ?
Șofer amator:
(13 Iunie 2018, 16:06)
Gurile de canal ne nenorocesc mașinileeee!! Aude cineva? Ori faceți ceva ca lumea, ori nu le mai adânciți! N-am văzut o treabă bună după ce a lucrat DADP-ul!! Vedeți și aleea Gh. Lazăr și printre blocuri, măcar lucru manual...
Cici:
(13 Iunie 2018, 14:09)
STRADA FILATURII.....???!!!
Radu:
(13 Iunie 2018, 11:59)
Nu așa ceva,când asfaltează ei se va aduna apa exact unde nu s'a adunat niciodată,in centru,exact pe unde trece mașină sau omul,dezastru o sa fie
qqq:
(13 Iunie 2018, 11:40)
In cartierul garii noi pe cand????
Vasile Sl Noua:
(12 Iunie 2018, 21:19)
Macar sa duceti asfaltul pe str. Cimitirului din Sl Noua pana in capat, nu cateva portiuni in dreptul rudelor voastre, huooo!
Marele alb:
(12 Iunie 2018, 19:03)
Ooooo, nu!Am vazut cum asfalteaza DADP-ul. Gurile de canal vor fi tot mai adanci, apa se va aduna pe mijlocul drumului, etc.
Gigel:
(12 Iunie 2018, 18:28)
Fix la votanti se asfalteaza. Prostimea, platitoare de taxe si impozite, sa-si rupa masinile in continuare!