Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inter Group cere 367 mii de lei pentru «investițiile» de la Ștrandul Municipal Slobozia

Și fără ștrand, și cu banii luați!

Inter Group cere 367 mii de lei pentru «investițiile» de la Ștrandul Municipal Slobozia

La 8 ani de la concesionarea lui către firma Inter Group SRL, Ștrandul Municipal Slobozia se întoarce la Primăria Slobozia. Miercuri, 30 mai 2018, Consiliul Local Slobozia a decis rezilierea contractului de concesiune încheiat în anul 2007 din cauza «nerespectării obligațiilor contractuale». Paradoxal, pentru a prelua locația, Primăria Slobozia urmează să plătească contravaloarea investițiilor realizate în cadrul Ștrandului de către firma Inter Group SRL în decursul acestor ani. Valoarea investițiilor a fost stabilită la 367913 de lei, sumă deja compensată parțial...

Avem din nou Ștrand Municipal
Săptămâna trecută, în cadrul unei ședințe ordinare, Consiliul Local Slobozia a probat rezilierea contractului de concesiune încheiat în anul 2007. Potrivit proiectului de hotărâre, contractul a fost reziliat unilateral ca urmare a nerespectării de către concesionar «a obligațiilor prevăzute la art. 6.5 referitoare la a asigura în condiții eficace și regim de continuitate și permanență a bunului concesionat, precum și neplata redevenței în perioada ianuarie-aprilie 2018». Rezilierea contractului a fost aprobată în condițiile în care firma Inter Group condiționează această decizie solicitând despăgubiri «constând în contravaloarea redevenției aferente perioadei ianuarie-aprilie 2018, perioadă în care acesta nu a funcționat». Proiectul de hotărâre a fost adoptat cu majoritate de voturi și așteaptă la acest moment avizul de legalitate al Instituției Prefectului Ialomița. Surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că decizia Consiliului Local Slobozia ar putea primi aviz negativ, date fiind pretențiile financiare ale firmei Inter Group. Indiferent de situație, Ștrandul Municipal nu va putea fi redeschis în această vară.

Inter Group vrea mai mult
Rezilierea contractului de concesiune cu Inter Group survine pe fondul unui proces câștigat în instanță de către firmă. Conform deciziei instanței din luna iulie 2017, Primăria Slobozia și Consiliul Local sunt obligate «să restituie reclamantei suma de 111314,63 lei reprezentând redevență» la care se adaugă 3000 de lei reprezentând cheltuielile de judecată. Un referat informativ supus atenției consilierilor locali la ședinta de săptămâna trecută confirmă însă faptul că Inter Group vrea despăgubiri mai mari. Astfel, pentru investițiile realizate în perioada 2009-2015, valoarea totală a investițiilor a fost de 367913 de lei din care până în prezent «s-a dedus suma de 132399 de lei reprezentând redevența pe ultimii 2 ani, iar suma rămasă de compensat este de 235514 de lei și se va compensa în următorii 3 ani». Reamintim că, în pofida investițiilor realizate, Ștrandul Municipal Slobozia a funcționat deficitar în ultimii ani, la standarde sub nivelul locațiilor similare din Slobozia. Mai mult decât atât, contractul de concesiune semnat inițial nu prevedea compensarea redevenței cu investițiile pe care firma susține că le-a făcut de-a lungul anilor. Negocierile privind soluționarea acestui litigiu administrativ sunt în curs. Vom reveni!

12 Iunie 2018, 10:45 (1881 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Comentariile cititorilor:


Curiosu:
(14 Iunie 2018, 21:46)
Hmm... degeaba se promite ca il vor deschide din nou candva daca renovarile care se vor face or sa lase de dorit, macar sa iasa ceva frumos unde se poate relaxa lumea, separat ca or sa vina din nou toti nespalatii toate jegurile ....
contribuabil:
(12 Iunie 2018, 19:37)
si cite sume  a compensat pe ultimi anI- traiasca TRIFAN si BACANU  sa comunice compensarile in ultimi ani-prcctic Intergrup nu a platit nici un ban pe acest contract
Contribuabil:
(12 Iunie 2018, 14:26)
La ce juristi eminenti are Primaria...?!!!