Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Micii antreprenori ai Sloboziei

Micii antreprenori ai Sloboziei

Există o lume aflată dincolo de realitatea sordidă a provinciei. O lume a celor care cred într-o lume cu mașini electrice, energie «curată», roboți industriali și «loasir» de calitate. Au între 15 și 17 ani și dovedesc deja că sunt capabili să schimbe lumea... Săptămâna trecută, șansa lor s-a numit «Micul Antreprenor». Șansa noastră ar fi ca să-i sprijinim să devină ceea ce visează. Sau măcar să nu le ucidem visurile...

Un concurs devenit tradiție
Concursul «Micul antreprenor» a ajuns la ediția a V-a. Iar numărul elevilor implicați direct în concurs la 30! Anul acesta s-a desfășurat vineri, 8 iunie, și a reunit la start 7 echipaje din Slobozia. Concursul a fost organizat de către Consiliul Județean al Elevilor, în colaborare cu firma Sanagro, reprezentată de consilierul județean PNL Dragoș Soare. Dar lupta pentru titlu s-a desfășurat între prieteni. Colegi de liceu, concurenți încununați cu experiența și premiile anilor trecuți sau echipaje care au confirmat în compețitii naționale și internaționale, precum vedetele Grupului Școlar Al.I. Cuza, celebrii «Tehnocuz», care au obțint unul dintre premiile concursului de robotică din martie 2018. S-a luptat bară la bară, cot la cot, fără menajamente... Au existat răsturnări de situație, viraje antreprenoriale în ac de păr, asalturi informaționale, strategii de prezentare inedite... Și, așa cum a precizat reprezentantul firmei care a sponsorizat evenimentul, Sanagro, toți cei prezenți au fost câștigători: «A fost o onoare să am șansa să particip alături de voi la ediția de anul trecut. Am simțit atunci, simt și acum, o vibrație puternică, pozitivă... Energia pe care noi o dăruim acestor evenimente crește an de an și ăsta este cel mai important lucru! În plus, dovediți cu fiecare proiect pe care îl realizați că aveți curaj. Iar curajul este prima condiție pe care trebuie să o îndeplinești pentru a deveni antreprenori. (...) Mă bucur să fac parte din acest proiect și sper ca în anii care vor veni să solicităm toate spațiile din Centrul Cultural pentru acest concurs!» a susținut Dragoș Soare.

O lume de căștigători
Echipajul care a deschis competiția a fost cel al Liceului de Arte din Slobozia, Ștefan Petru. Ștefan e un lider înnăscut și își conduce echipa cu o mână de fier. Proiectul celor 5 elevi de clasa a X-a urmărește utilizarea spațiilor existente pe blocurile orașului pentru instalarea de panouri fotovoltaice. Costurile totale se ridică la 300 mii de euro, iar băieții știu totul despre afacerea lor și despre cele 341 de blocuri din oraș. Lângă ei, la polul diametral opus, elevele Liceului Pedagogic din Slobozia zugrăvesc în cuvinte «o lume de poveste». E povestea unei tabere pentru copii de toate vârstele, cu animatori specializați și excursii în întreaga țară. Cristina Rădulescu e costumată într-un pui uriaș și discursul ei smulge aplauze la scenă deschisă. Urmează antreprenorii care vor să deschidă o firmă specializată în plasarea forței de muncă, gladiatorii «Tehnocuz» care și-au modificat robotul cu care au participat în primăvară la concursul de robotică într-un robot industrial cu care vor să construiască case. Au experiența discursulul în public și promit să ajungă, până în 2030, cea mai mare firmă de construcții din lume care folosește roboți industriali. Sunt dublați de elevii Colegiului Național «Mihai Viteazul» din clasa a XI-a care vor să aducă la Slobozia automobile electrice. Ne atrage atenția Andreea Vesman, unul dintre «specialiștii» firmei: «Există reticențe la închirierea automobilelor noastre din cauza autonomiei scăzute. Da, este o problemă reală, dar noi am reușit să oferim soluții... Aici, la Slobozia, vom construi noi stații de încărcare, iar în țară am identificat deja peste 50 de stații care pot asigura energia electrică necesară deplasării acestor automobile!». Discursul ei e atât de convingător încât ne dorim brusc să devenim acționari...

Visuri și premii
Paradoxal, juriul concursului «Micul antreprenor» de anul acesta nu s-a lăsat convins nici de idei futuriste, nici de afaceri construite solid, fără fisuri economice. Afacerea care a convins (n. red.: și care a suflat premiul de 1000 de lei de sub nasul «Tehnocuz») a fost cea a elevilor clasei a IX-a B de la Colegiul Național «Mihai Viteazul». Cei cinci prieteni au pariat pe o afacere hand-made dezvoltată într-o cafenea non-conformistă. Ideea a fost susținută minute în șir, cu exemple practice și argumente economice care au convins. Principalul punct de atracție al acestei afaceri l-au reprezentat păpușile din pâslă, marcă înregistrată a firmei «Cufărul cu Povești», cu care cei 5 elevi au cucerit juriul. Iar o dată cucerit juriul, acordarea premiului I s-a dovedit o formalitate. Marile nedreptățite ale competiției, în opinia noastră, rămân elevele Liceului de Arte «Ionel Perlea», conduse de către Catrinel Ion. Ele au inventat «Double H» și le mulțumim pe această cale în numele tuturor liceenilor din oraș. «Invenția» constă într-o locație care aduce la un loc Raiul și Iadul. În Rai  liceenii pot servi prăjituri dulci și înghețată, preparate după rețetele îngerilor... Iar în Iad, băuturi care ard și coctailuri făcute de Scaraoschi însuși. Nu-i așa că ar merita susținute?!

17 Iunie 2018, 08:05 (3502 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Micii antreprenori ai Sloboziei de mâine

Comentariile cititorilor:


Student:
(18 Iunie 2018, 17:03)
Un articol frumos, dar am de făcut o precizare, numele echipei de robotică este Tehrocuz.
Valeriu:
(17 Iunie 2018, 22:29)
Ce concurs! Care antreprenoriat? E disciplina de studiu in catalog la unele clase, dar se face?! Schimbați numele concursului. Felicitări celor mai buni!
Un elev:
(17 Iunie 2018, 19:43)
Concursul nu are nimic de-a face cu antreprenoriatul. Nu se pune accentul pe abilitati de  afaceri. Pacat!!!