Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Ialomița se confruntă cu o scădere masivă a numărului persoanelor asigurate medical. Potrivit cifrelor date publicității de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, în intervalul 2015-2017 numărul asiguraților s-a diminuat cu câte 10 mii de persoane în fiecare an. Deși greu de explicat, cheltuielile pentru Sănătate s-au majorat, în același interval de timp, cu sume cuprinse între 10 și 20 milioane de lei!

Mai puține persoane asigurate în Ialomița
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au făcut o analiză cu privire la numărul persoanelor asigurate medical, care plătesc cotizație, existent la nivelul județului Ialomița. Potrivit estimărilor oficiale, între 2015 și 2017, a scăzut numărul asiguraților, cu câte 10 mii de persoane în fiecare an. Astfel, în anul 2015, în evidențele instituției ialomițene se aflau 233 mii de asigurați. În 2016, numărul persoanelor asigurate s-a diminuat la 223 de mii. Anul trecut, evidențele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, la nivelul județului, existau doar 213 mii de asigurați. Potrivit actelor normative prin care instituția își desfășoară activitatea, există mai multe situații în care o persoană își pierde calitatea de asigurat. «Cu siguranță această diminuare este generată de una din aceste situații, reglementate prin lege... Astfel, calitatea de asigurat încetează o dată cu pierderea dreptului de domiciliu sau de ședere în România, o dată cu pierderea calității de lucrător frontalier, cu decesul sau cu declararea judecătorească a morții asiguratului. Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuției!» explică Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. În ciuda acestor scăderi semnificative de persoane asigurate, valoarea contribuțiilor la asigurările de sănătate în Ialomița a rămas constantă. Astfel, între 2015 și 2017, datele CJAS Ialomița arată că, în medie, ialomițenii asigurați medical au contribuit la asigurările de sănătate cu aproximativ 100 milioane de lei pe an. «Noi am făcut toate eforturile pentru ca valoarea sumelor să rămână constantă. Într-adevăr, la nivelul județului, oamenii sunt conștiincioși din acest punct de vedere. Am făcut calcule amănunțite și am constatat faptul că valoarea sumelor încasate din cotizații a rămas cam aceeași...» a mai spus Mihai Geantă.

Au crescut cheltuielile
Chiar dacă numărul asiguraților este în scădere, cel al cheltuielilor cu serviciile medicale oferite a cunoscut în ultimii 3 ani o creștere semnificativă. Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că media majorărilor acestor tipuri de cheltuieli este cuprinsă între 10 și 20 milioane de lei. Astfel, în 2015, valoarea cheltuielilor pentru serviciile medicale oferite asiguraților din Ialomița a fost de 168 milioane de lei. Un an mai târziu, în 2016, acestea au atins pragul de 188 milioane de lei. Anul trecut, datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că asigurații înregistrați la nivelul județului nostru au beneficiat de servicii medicale în valoare de 198 milioane de lei.

18 Iunie 2018, 14:05 (2294 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni
Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei
Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Rise Project:
(19 Iunie 2018, 14:17)
Diagnosticele fictive, o metoda sistematica de fraudare a Casei Nationale de Asig. de Sanatate, facute pe pacienti. Statul plateste pt fiecare pacient note de plata umflate  iar acestea saracesc sistemul, intoxica statistica nationala de sanatate, umfla achizitiile publice de medicamente si genereaza crize.
Olahrioo...:
(19 Iunie 2018, 11:11)
@Dan- stii,atunci cand s-a taiat ala mic la deget? L-ai dus in Austria sa-i faci tetanos si sa-l bandajezi. Ai decontat cheltuielile la casa de asigurari.Acolo se duc banii asiguratilor!(sunt multi ca tine)
Dan:
(19 Iunie 2018, 09:34)
@Ion , putorile și țiganii de care vb sunt votanții PSD așa că degeaba facem aici tărăboi. Dacă un medic nu-i bagă in seamă pe aștia va da socoteală in fața șefilor , in special in fața șefilor PSD.
Ion:
(19 Iunie 2018, 06:49)
Asiguratii aduc la buget 100 milioane pe an dar se cheltuie cu sanatatea 190 milioane pe an..acum vedeti de ce nu merge treaba? Pentru ca sunt o groaza de neasigurati ce abuzeaza de serviiciile medicale..toti cioroii care suna la salvare pentru cea mai marunta problema si care vin in urgeta prefacandu-se ca le e rau doar ca sa li se faca analize si radiografii..toate astea costa enorm. Ia sa se dea o lege in care sa se taxeze abuzul fata de serviciile de urgenta si sa vedeti cum se vor acoperi gaurile din buget instant
Asigurat o viață!:
(18 Iunie 2018, 15:24)
Băi tată @olah...cum te numești! Cum să ți se facă rău! Asta e bagatelă! Să vezi cum e să faci pe tine, imobilizat in salon, și să suni la 112...bine că ne lasă telefoanele! Dar, suntem asigurați la CAS!!!!!
Olahrioo...:
(18 Iunie 2018, 14:58)
Pai da! Tratamentele in stainatate costa enorm Relatii sa ai la cine trebuie si gata!asiguratii de drept comun cotizeaza,ca doar de aia s-a inventat acest sistem.La noi, daca esti intenat si ti se face rau in salon, trebuie sa suni la 112 sa vina cineva.