Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Activități extrașcolare în spații insalubre la Fetești

Elevii din Fetești își desfășoară activitățile extrașcolare într-un atelier insalubru aparținând Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară. Roxana Căluță, directorul Palatului Copiilor din Slobozia, susține că filiala a făcut demersuri pentru schimbarea situației. «Am făcut o solictare către Primărie pentru un alt spațiu... Încă nu am primit un răspuns!».

Zi de vară la «Palatul» de la Fetești Atelierul în care își desfășoară activitatea filiala din Fetești a Palatului Copiilor e o cocioabă betonată, lungă și nevăruită de ani. Curtea arată ca un teren viran, cu iarba uscată și pământul crăpat. Pe unul dintre geamurile zăbrelite ale atelierului, deasupra unui afiș care anunță un eveniment organizat de Primăria Fetești pe 1 iunie, tronează o scrumieră improvizată, plină ochi. Există și un geam fără zăbrele, dar acesta e spart, iar cioburile atârnă amenințător în afară. Singura ușă deschisă e aceea a unei săli în care sunt înghesuite, claie peste grămadă, sute de aparate radio dezmembrate, colaci de fire, carcase de televizoare... Un domn între două vârste, care ar putea fi unul dintre profesorii Palatului, dar nu se recomandă, ne spune că directoarea Palatului tocmai a plecat la Slobozia, la o întâlnire. Aceasta este imaginea Palatului Copiilor din Fetești, într-o zi caniculară de vară, la o oră când sutelor de elevi din oraș ar trebui să li se ofere o alternativă extrașcolară pentru petrecerea timpului liber. Chiar și dacă lucrurile n-ar fi arătat așa, singurele activități extrașcolare pe care le poate oferi filiala din Fetești a Palatului Copiilor sunt cercul de dansuri populare și Cercul de Electronică. Pe hârtie, evident, fiindcă în realitate... Filiala de la Fetești a Palatului Copiilor este condusă de la Slobozia de către Roxana Căluță. Aceasta a preluat moștenirea lăsată de actualul inspector general școlar, Manuela Zainea. Și susține că face eforturi pentru normalizarea situației în toate filialele Palatului Copiilor din județ. «Spațiul în care se desfășoară activitatea la Fetești nu e al nostru, e al Liceului de Industrie Alimentară... Într-adevăr, e vorba despre un fost atelier în care înainte se făcea practică. Facem ce putem pentru a-l păstra funcțional, dar nu putem face investiții pentru că nu e al nostru! Am făcut o solicitare către Primărie pentru un alt spațiu. Încă nu am primit un răspuns!» ne declară ea.

Fantoma Palatului Copiilor bântuie Slobozia
De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere, ați putea spune. Din păcate, situația de la Fetești se repetă identic la Slobozia. Deși mai bine dotat și infinit mai bine întreținut, Palatul Copiilor din Slobozia se depopulează pe zi ce trece. Profesorii titulari preferă să facă ore în școli, cei rămași se plictisesc așteptând copiii care refuză să mai participe la activitățile extrașcolare impuse, iar conducerea instituției amenință părinții recalcitranți cu excluderea puținilor elevi care mai frecventează cercurile. «Doamne, ce era palatul ăsta și ce a ajuns... Acum 10 ani, copiii de aici luau premii la concursuri internaționale, iar sălile erau pline, trebuia să îți înscrii copilul cu un an înainte. Acum bate vântul prin toate și nimeni nu mai face nimic...» ne spune un părinte care își așteaptă copilul. Refuză să se recomande: «Sunteți nebuni! Ăștia sunt așa de proști, că se răzbună pe copii... Atâta îi duce pe ei capul, nu înțeleg că fără copiii ăștia ai noștri ei n-au niciun rost!».

20 Iunie 2018, 14:50 (1829 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Maria Ioana:
(22 Iunie 2018, 10:51)
Să o întrebe domnul ziarist pe Roxana directoarea, câți copii sunt înscriși la Fetești. Fără copii înscriși nu poate să funcționeze. Si dacă sunt înscriși de ce nu vin copiii? Roxana face tot ce poate. Din păcate doar atât poate ea, ca directoare. E limitată din toate punctele de vedere.
Rodica:
(21 Iunie 2018, 13:50)
La Fetești nici boii nu trag! Activități extrașcolare? Cine mă obligă să-mi trimit copilul la o cocină? Părinții sunt vinovați!
vox:
(21 Iunie 2018, 11:40)
Intr-adevar ,omul sfinteste locul ! Si pregatirea profesionala.
Gina:
(20 Iunie 2018, 15:47)
Nu se muncește in școli dar la PALATUL copiilor! De ce drc iau salarii?! De umplutură. Nu credeam că un grajd este Palatul Copiilor din Fetești. Se duc elevii acolo?