Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Curtea de Apel București a dat joi, 21 iunie 2018, o sentință definitivă în dosarul penal al primarului municipiului Urziceni, Constantin Sava. Astfel, magistrații din Capitală au decis să mențină soluția de achitare dată de Tribunalul Ialomița în toamna anului trecut. De asemenea, Maria Irimie, inculpată în același dosar, a fost la rândul său achitată.

«Soluția corectă asta era!»
Problemele penale ale primarului din Urziceni au început în 2015, când procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au reținut pentru 24 de ore într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu» și «instigare la abuz în serviciu». De la Slobozia, dosarul a plecat la București, fiind declinat către Direcția Națională Anticorupție. Procurorii DNA l-au pus pe Constantin Sava sub control judiciar timp de 8 luni, interzicându-i să-și exercite profesia. În noiembrie 2017, Tribunalul Ialomița a dat o primă sentință în acest caz, judecătorii apreciind că edilul este nevinovat. Sentința a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București, instanță care a decis să mențină soluția de achitare. «Soluția corectă asta era! Fapta nu există, nu înțeleg însă de ce a trebuit să trec prin atâtea momente dificile: 8 luni de mandat suspendat, cătușe la mâini, reținut... În sfârșit, mă bucur că s-a făcut dreptate!» a declarat primarul Constantin Sava. De acuzații a scăpat și Maria Irimie, fosta subordonată a edilului din Urziceni, anchetată în același dosar.

22 Iunie 2018, 09:15 (4236 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate
Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin
«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Comentariile cititorilor:


fost coleg:
(25 Iunie 2018, 22:12)
Dlui Primar si dnei Irimie FELICITARI!!!. 
Solicitati despagubiri pentru prejudiciile produse..
Santeti ocrotiti de Dumnezeu ca ati fost nevinovati!!!
COLEG:
(25 Iunie 2018, 22:09)
Doresc dnei IRIMIE succes deplin.PROFESIONALISM exemplar,CORECTITUDINE: ireprosabila,Felicitari!!!
Solicita despagubiri pentru prejudiciile suferite!
Zorila:
(24 Iunie 2018, 08:01)
Gura lumi din Urziceni zice ca ala Critache dei sef la economic ar fii praduitorul principal educat du un procuror de ar fii fost pe la DNA care acum face pe tartorul. Sfantul Ion prin Urziceni pama lo aranja bine baietii de la Barbulesti si Sinesti
Valentina:
(23 Iunie 2018, 21:24)
Nu a fost vinovat
oarca:
(23 Iunie 2018, 08:30)
Sa ajuns pama acolo incat cei pusi in functii pe cumetrii, pile, oua si platiti din bani publici sa controleze si sa apere cetateanul de rand acestia il fura il umileste si interpreteaza legea numai dupa bunul plac inventand diferite pretexte petru a se apara intre ei. Sa ajuns pana acolo incat din prostia si dorinta de razbunare a unor functionari publici sa se falsifice acte de stare civila iar cei cu atributii de control de la Slobozia sa faca tot posibilul sa acopere falsurile incalcand cu buna stiinta legea. O mizerie. Coruptia este chiar in politie parchet instante. Sunt politisti procurori care au ascuns probe. Sunt sefi ca cel de la djep care incearca sa te prostesca in fata, dau raspunsuri false altor institutii superioare tot ca sa fie impotriva cetateanului. Sava a fost invinuit si dat pe goarna de unul chiar din economic politia urziceni
geo:
(22 Iunie 2018, 12:40)
Cine plătește?. Dacă magistrații NU, atunci daunele vor fi achitate tot de contribuabili. De imagine, ce să mai vorbim............
Gianina:
(22 Iunie 2018, 11:33)
Ce facusi mai marele militian sef la investigatii BICE te faultasi singur. Iaca ca îl achitara pe neica Sava. Plateste cineva dintre militieni si procurori pentru bulaul si rusinea lui Sava? Nea Ion, nea Sorin va miroase gura sclavilor corupti ori acum o dati in diverse ca sobolanii.
Florea:
(22 Iunie 2018, 11:21)
Când o fi început acest proces, în ce secol? Bine că l-au achitat, oricum nu avea nicio îndoială că va fi altfel. Cred că și uitase că are o cauză la Apel.
Urziceni:
(22 Iunie 2018, 10:53)
Cine a putut, poate și acum!