Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a început anul cu stângul. Adică fără surse de finanțare certe pentru proiectele multianuale, cu promisiuni nou-nouțe pentru proiectele derulate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 și cu bani de funcționare cât să ajungă până la rectificarea din iulie sau, în cel mai bun caz, până la sfârșitul anului... În aceste condiții, atitudinea edililor locali în fața promisiunilor liderilor PSD a rămas una circumspectă și, în afara majorărilor salariale, nimeni nu și-a permis aventuri investiționale. La începutul anului, cu bugetele sărăcite de decizia confiscării excedentelor bugetare de la sfârșitul anului 2017, primarii Ialomiței declarau la unison că «bugetul de dezvoltare va fi unul sărac». Singurele potențiale investiții ale administrațiilor locale s-au concentrat în PNDL 2, program guvernamental prin care Guvernul promitea Ialomiței 813 milioane de lei pentru implementarea a nu mai puțin de 129 de proiecte! La 4 luni distanță, la jumătatea lunii iunie 2018, edilii locali se află aproape în același loc. Investițiile demarate continuă să astepte finanțarea, implementarea PNDL 2 bate pasul pe loc, iar promisiunile administrației județene și centrale nu fac decât să irite: «Evident că nu ajung banii... Pentru funcționare am mai avea, dar nu suficienți! Sigur, am putea lua de la „dezvoltare“, că acum se poate, dar nu e normal... Normal e să finalizăm investițiile pe care le-am început și să derulăm investițiile noi, pe care comunitatea le așteaptă. În cazul nostru, de prea mulți ani...» declară Valentin Turiga, primarul comunei Dridu.

Cât și ce?
Pentru a putea oferi o imagine cât mai fidelă a situației din acest moment am solicitat edililor locali din Ialomița răspunsul la următoarele două întrebări: «Pentru cât timp mai aveți buget de funcționare?» și «Ce investiții doriți să finanțați după rectificarea bugetară din luna iulie?». Surprinzător, la nivel declarativ mulți dintre primarii intervievați au demonstrat că sunt responsabili față de comunitate și promisiunile electorale asumate în 2016. Ei au declarat că speră ce e mai bine de la această rectificare bugetară, dar se pregătesc de ce e mai rău. «Noi ne-am ajutat singuri tot anul... Adică ne-am drămuit banii să avem de funcționare și de salarii! Și, pentru că nu cred că vom primii cine știe ce bani la rectificarea asta bugetară, avem și banii de „investiții“... Pentru școală, pentru dispensar, pentru grădiniță, pentru asfaltare, că avem 9 kilometri de drum de asfaltat... N-o să putem tot anul ăsta și nici singuri. Dar ce putem face, facem, că oamenii nu știu că ei ne-au luat banii din conturi... Și dacă știu, nu le pasă! Ei vor drumuri, curățenie, locuri de muncă...» declară primarul comunei Borănești, Adrian Nae. Reamintim că, la începutul anului 2018, Ialomița a pierdut în urma «confiscării» excedentului bugetar din anii anteriori peste 80 milioane de lei. «Nu mai tragem nicio speranță! Atâta timp cât nu există nici măcar o situație clară cu contribuabili, cum să aștept bani din rectificare? Să dea înapoi măcar cei 530 mii de lei pe care i-au luat din excedentul bugetar. Pentru o localitate ca a noastră, pierderea acestei sume a însemnat un blocaj major!» ne-a declarat pe această temă primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică.

Eugen Tocileanu (Sărățeni): «Strângem bani de 5-6 ani!»
«Multe dintre investițiile din Sărățeni au demarat în 2006. Pentru altele, strângem bani de 5-6 ani... Avem bani pentru funcționare până la sfârșitul anului în curs, că noi n-am mărit salariile. Le-am explicat că nu avem de unde și oamenii au înțeles. Pentru dezvoltare, avem banii de co-finanțare... 3%, 10%, 15%... Cât e nevoie ca să nu ratăm vreun proiect! Mai avem nevoie de bani pentru rețeaua de apă și canalizare, pentru stația de epurare, pentru 7 kilometri de șosea. Nevoi sunt multe, facem ce putem și ce ne lasă! Nu cred că există primar în județul ăsta să nu vrea bani pentru dezvoltarea comunității...».

Nicoleta Toma (Țăndărei): «Vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei!»
«Orașul Țăndărei are buget de funcționare pentru tot anul, fiindcă noi am redus cheltuielile foarte mult, chiar și cele cu salariile... Dar, pentru dezvoltare avem nevoie de foarte mulți bani! Nu credem că îi vom primi pe toți, dar vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei pierdute la început de an. Am vrea să amenajăm un Obor, să reabilităm infrastructura rutieră... Sunt investiții urgente și ne bazăm pe această rectificare bugetară!».

Mădălin Teculescu (Sfântu Gheorghe): «Avem nevoie de 900 mii de lei!»
«Toată lumea are nevoie de această rectificare bugetară. Sfântu Gheorghe, de exemplu, mai poate funcționa fără ea timp de maxim 2-3 luni. Apoi nu mai sunt bani... Iar pentru continuarea investițiilor avem nevoie de 900 mii de lei!».

Constantin Sava (Urziceni): «Nu am nevoie de banii lor!»
«Urziceni nu are nevoie de bani la rectificarea asta bugetară! Avem 3 milioane în conturi, dacă nu mai bine, și fac eforturi pentru a-i cheltui... Să-și păstreze banii și să-i dea la ăia mai săraci, care au nevoie de ei! Eu am făcut deja plățile la investițiile prin PNDL 2, că la Urziceni nu se doarme... Măcar să se muncească peste tot la jumătate din cât muncim noi!».

Adrian Merlea (Perieți): «Aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale!»
«Aștept rectificarea asta cu o condiție... Să fie pozitivă! Avem nevoie de bani pentru reabilitarea drumului spre Fundata, a unei bucăți de drum la Misleanu. Dar astea sunt vise, nu cred că voi primi. Dar aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale! Avem nevoie de ele și e musai să le achiziționez...».

Stroe Vasile (Grivița): «Nu mai am mari speranțe!»
«Noi am fost gospodari și am prevăzut în buget banii de funcționare. Dar încercăm de ani buni să asfaltăm un drum între Smirna și Traian. E vorba despre 400 mii de lei pentru 600 de metri de drum. Măcar de-aș primi o parte din ei... Dar nu mai am mari speranțe!».

Dobrică Pârvu (Fierbinți-Târg): «Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!»
«Norocul nostru e că am câștigat un proces cu o firmă cu care eram în litigiu... 500 mii de lei! Asta ne permite să ne mai mișcăm oleacă. Dar tot nu avem bani de investiții. Avem de asfaltat 3 kilometri de străzi, în primul rând... Oamenii au îmbătrânit așteptând asfaltul ăla. Dar eu nu cred că vom primi vreun leu. Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!».

25 Iunie 2018, 13:40 (2852 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 20 Oct 2020
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

20 Octombrie 2020, 19:10


Urziceni: Dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului

Luni, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit pentru control, pe Calea București din Urziceni, un autoturism condus de un bărbat de 51 ani. Întrucât șoferul emana ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2020, 14:35
(62 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a desfășurat acțiunea Truck&Bus, pentru verificarea activităților de transport public de persoane și de mărfuri. Activitățile de control s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2020, 14:25
(41 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1741 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 20 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1741, cu 45 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2020, 13:05
(70 vizualizări - 0 comentarii)


Se constituie noul Consiliu Județean Ialomița

Prin Ordinul prefectului județului Ialomița nr. 500/19.10.2020, se va constitui noul Consiliu Județean Ialomița. Evenimentul de constituire se va produce marți, 20 octombrie 2020, la Sala «Europa» a Consiliului ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 17:40
(484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 octombrie a.c., în jurul orei 23,30, polițiștii din Amara, în timp ce efectuau activități de supraveghere a traficului rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 13:20
(107 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Movilița, arestat pentru «tulburarea ordinii și liniștii publice»

Vineri, 16 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 13:15
(97 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1696 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 19 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1696, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 13:10
(97 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. A fost întreruptă o nuntă la Fetești!

Polițiștii din Ialomița, sub autoritatea Instituției Prefectului, împreună cu jandarmi și polițiști locali, desfășoară zilnic activități pentru informarea cetățenilor și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 13:05
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență la 7 accidente!

Ialomița: Intervenții ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență la 7 accidente!

Forțele de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au fost solicitate să intervină la un număr de 7 evenimente rutiere care s-au produs în localitățile ialomițene încă din seara ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 12:30
(100 vizualizări - 0 comentarii)


10

AJFP Ialomița: Întâlnirile între contribuabili și inspectorii fiscali se pot face prin programări on-line

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că se pot programa on-line pentru întâlnirea cu un inspector fiscal din cadrul instituției. Pe site-ul www.anaf.ro ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2020, 10:50
(96 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1683 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 18 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1683, cu 47 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2020, 13:05
(151 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 1636 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 16 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1636, cu 49 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2020, 13:05
(344 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Octombrie 2020, 12:50


Mihail Kogălniceanu: Băut și fără permis, la volan

Un bărbat, de 36 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, a fost depistat în flagrant noaptea joi spre vineri, 15/16 octombrie a.c., de polițiștii ialomițeni, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2020, 11:10
(195 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și limitarea infectării cu noul coronavirus

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului, echipe mixte formate din polițiști din cadrul IPJ Ialomița, jandarmi și polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării modului ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2020, 11:05
(208 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Miercuri, 14 octombrie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier,  în timp ce desfășurau activități de supraveghere a traficului rutier pe DN2 (E85), în afara  localității ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2020, 14:30
(311 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 5 persoane, depistate că nu respectă măsura izolării la domiciliu

În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au depistat 5 persoane care nu respectă măsura izolării la domiciliu și peste 50 de persoane care nu purtau mască de protecție în spațiile unde aceasta este obligatorie ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2020, 14:25
(302 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1587 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 15 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1587, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2020, 13:05
(219 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești

Joi, 15 octombrie 2020, s-a înregistrat o avarie pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Prunului din orașul Căzănești/Ialomița. Pentru remedierea acesteia, echipele de intervenție RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2020, 12:40
(276 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Concurs de film de scurt metraj cu tematică «Anticorupție»

Direcția Generală Anticorupție, în parteneriat cu Asociația Pro Democrația și Fundația Hanns Seidel România, derulează în perioada octombrie-decembrie 2020 proiectul «#Integritate 2020», în cadrul căruia ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2020, 15:35
(575 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 124 de controale, amenzi de 255000 de lei

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna septembrie 2020 un număr de 124 acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2020, 15:20
(254 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Depistat în flagrant conducând sub influența aloolului

Marți, 13 octombrie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Dridu au depistat un bărbat, de 48 de ani, din orașul Fierbinți-Târg, conducând un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2020, 15:10
(160 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat să acționeze pentru a verifica modul în care se respectă prevederile legale impuse în contextul actual. 60 de persoane au fost sancționate contravențional ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2020, 15:05
(176 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1573 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 14 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1573, cu 30 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2020, 13:05
(242 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1543 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 13 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1543, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2020, 13:05
(238 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autobuze, microbuze, precum și alte autovehicule de transport persoane sau mărfuri vor fost oprite, pentru control, de polițiștii rutieri. Activitățile au loc, simultan, în toate statele membre ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2020, 12:10
(167 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Acasă în siguranță!»

Anul acesta, ziua de marți, 13 are o dublă însemnătate pentru structurile profesioniste pentru situații de urgență, întrucât marcăm în același timp «Ziua Informării Preventive» și «Ziua Internațională a ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2020, 19:40
(301 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzilor Dumbravei cu Popa Șapcă din Fetești/Cartierul Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Dumbravei cu Popa Șapcă din Fetești/Cartierul Fetești-Gară, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2020, 16:35
(145 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 10 octombrie a.c., în jurul orelor orei 3,30, polițiștii din Slobozia, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Scânteia, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de 52 de ani. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2020, 14:40