Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Vacanțe cu ghinion

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

După ce au plătit mii de euro ca să plece în vacanță, clienții Agenției Terra Tourism din Slobozia reclamă faptul că au fost escrocați de reprezentanții firmei. La sfârșitul săptămânii precedente, unii dintre ei au fost notificați prin SMS și email că nu mai pot ajunge la destinațiile pe care și le-au ales întrucât Agenția și-a declarat insolvența. Alții au aflat despre acest aspect prin intermediul rețelelor de socializare. Luni, 25 iunie 2018, păgubiții au depus o plângere la Poliție, în care au descris cu lux de amănunte ceea ce li s-a întâmplat. Mai mult, oamenii au reclamat și faptul că au fost amenințați de către cei care i-au păgubit!

Au depus plângeri la Poliție Oamenii se declară nemulțumiți de faptul că, deși le-au fost luați banii, reprezentanții Agenției nu le-au adus lămuriri cu privire la modul în care își vor recupera sumele pe care le-au cheltuit. Mulți dintre ei nici măcar nu au fost notificați cu privire la problemele financiare prin care Agenția Terra Tourism trece... Au aflat întâmplător despre întreaga situație, navigând pe rețelele de socializare. «Am aflat de pe Facebook faptul că Agenția a intrat în insolvență... Am încercat să iau legătura cu reprezentanții firmei, însă nu am reușit! Acum merg la Poliție să depun plângere alături de ceilalți oameni...» reclamă situația Stelică Sărăcăceanu, unul dintre păgubiți. Bărbatul spune că a plătit 2300 de euro pentru a se relaxa în Turcia, la Kusadasi, însă vacanța i-a fost ruinată. Ioan Mihalașcu a plătit 6000 de lei pentru 7 nopți pe care dorea să le petreacă în Grecia. Omul era cu bagajele făcute în momentul în care a aflat că vacanța i s-a terminat înainte de a începe. «Am aflat de pe internet că nu se mai pleacă! Acum mergem la Poliție să ne luăm banii înapoi... Asta e România! Ce-ar mai fi de zis?!» a declarat bărbatul.

Mesaje de amenințare Printre păgubiți se numără și Simona Vlante. Femeia susține că vineri, pe data de 22 iunie 2018, când trebuia să plece în concediu, a fost notificată cu privire la faptul că Agenția Terra Tourism a intrat în insolvență și că nu mai poate organiza vacanțele clienților. A primit SMS din partea firmei, fără alte lămuriri sau explicații suplimentare. «Am fost anunțată prin SMS că firma a intrat în insolvență și că, dacă vrem banii, să mergem la firmele de asigurări! Am încercat să iau legătura cu persoana care deține această Agenție de Turism, însă până acum nu am reușit să dau de ea. Efectiv nu a mai răspuns la telefon...» reclamă Simona Vlante. Mai mult, ea spune că a fost amenințată de Oana Dunel, administratorul Agenției Terra Tourism. Femeia susține că a primit, tot prin SMS, următorul mesaj: «Scrie, te rog nu te opri! Cu cât ești mai impulsivă și săvârșești mai multe fapte penale și contravenționale, cu atât mai bine, se adună mai multe probe împotriva ta! De vineri până azi ai două dosare penale și astăzi te dau în judecată pentru „defăimare“, „calomnie“, „acuzații mincinoase“, „lezarea demnității și onoarei“ conform Legii 61/1991, „încălcarea dreptului la viața privată“ prin publicarea domiciliului meu privat în rețelele publice de socializare. Voi solicita daune morale și financiare semnificative!». Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la acuzațiile care îi sunt aduse, Oana Dunel, administratorul agenției Terra Tourism, nu a răspuns la telefon.

27 Iunie 2018, 16:55 (8940 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Altă Evă :
(30 Iunie 2018, 12:33)
@una. Oana sau mămica ei nu stă la birou?? Dacă fug amândouă după maxim două ore, înseamnă: 1. Au hemoroizi? 2. Scaunule sunt incomode, nepersonalizate??
Elena:
(30 Iunie 2018, 12:27)
În justiția Ialomița să nu aveți deplină încredere. Verificat! Este ca o salcie-n vânt politic. Cazul acesta depinde mult de atitudinea păgubiților.
Kamikaze:
(30 Iunie 2018, 11:52)
O firma de turism din Teleorman organizeaza excursii in statul paralel..
@Mioara:
(30 Iunie 2018, 11:51)
..'ce a facut fisa cu firma'..Fisa de telefon sau fisa de inscriere?
Mioara:
(30 Iunie 2018, 09:16)
Nu inteleg ce treaba are sula cu prefectura. Pentru ce a facut fisa cu firma raspunde singura. O sa fie anchetata , verificata de organele competente, si adevarul va iesi la iveala.
una:
(29 Iunie 2018, 17:41)
 Dna Oana Dunel ( Pacala) nu va pati nimic...absolut nimic... are grija mama ei sa o ajute sa iasa basma curata...ca doar este  o doamna super desteapta, cu maaare vechime in Psd, care  s-a descurcat destul de bine in viata... nu o veti gasi la birou, ca nu prea sta,,,trece rar si atunci daca sta doua ore...e o doamna...leafa merge....asa merg treburile in tarisoara asta... votati psd pana cand  va saturati..!!!
Sorin:
(28 Iunie 2018, 19:12)
Sunt prea multi oameni pagubiti, oameni care nu se vor lasa pana nu se face dreptate, deci cred ca procurorii nu vor ingropa dosarul...
Tândală:
(28 Iunie 2018, 18:44)
Suspect de suspectă această intrare în insolvență. Nu-ți trântești firma cu ceva vechime pe piață pentru o sută și ceva de mii de euro. Cacamaca. Ori a jucat banii la 6 din 49 ori a avut datorii la cămătari.Mare minune să nu vă treziți că firma era dizolvată. Se găseste vreun procurir destept să spună că firma nu mai avea personalitate juridică, si, pe cale de consecință, nu are drepturi și/sau obligații. Si să-i dea NUP. Am mai vazut, am mai trait asa ceva. Deci, Poliția, mare grijă cu dosarul.
Qqqqq:
(28 Iunie 2018, 17:30)
Tupeu ordinar..dupa ce ca au pacalit oamenii tot ei cu reclamatii..
Terra:
(28 Iunie 2018, 16:30)
Sa mergem cu toții la birou la Dna Pacala sa ne justifice de unde are 100000€pe persoana fizica și noi suntem pagubiti de fica Oana.Si o plângere la DNA și Ani pt control la avere ca este funcționar public al statului .
Sandu:
(28 Iunie 2018, 16:08)
Așchia nu sare departe de trunchi...
Tandala:
(28 Iunie 2018, 13:08)
Tupeu de "smecher" prost. Auzi, lezarea onoarei! Care onoare borfaso?
vesti bune:
(28 Iunie 2018, 08:46)
Maică-sa Păcală de la Cultură are o grămadă de bani în declarația de avere. Să dea banii la oameni că are de unde!
Pacalitoarea:
(28 Iunie 2018, 00:33)
Cred ca mai potrivit era "si -a pacalit clientii...cei 7 ani de acasa i-a invatat de la mama culturii ialomitene...asa mama, asa fiica.Valorile PSD-ului.....Politia ar trebui sa verifice un pic din toate: evaziune, delapidare, inselaciune., astea sunt adevaratele infractiuni, nu cele de ea inchipuite...cica lezarea demnitatii