Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri

Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri

Un studiu realizat de Agenția Națională Antidrog cu privire la consumul de substanțe interzise în rândul adolescenților din Ialomița scoate la iveală încă o dată indiferența cu care autoritățile competente tratează această problemă. Realizat în urmă cu 2 ani, studiul evidențiază faptul că tinerii din județul Ialomița sunt mari amatori de alcool și droguri, de cele mai multe ori preparate chiar de ei prin combinarea unor medicamente. Aceste date au fost prezentate în urmă cu o săptămână în cadrul unei ședințe desfășurată cu ușile închise la Prefectura Ialomița. La finalul dezbaterilor, toți cei prezenți la întâlnire s-au arătat depășiți de situație...

Dependenți de substanțe interzise Studiul realizat de reprezentanții Agenției Naționale Antidrog a fost realizat în 2016, având ca grup țintă 717 adolescenți, băieți și fete, din județul Ialomița, care învață la liceu sau școli profesionale. Scopul realizării acestui studiu a vizat îmbunătățirea nivelului de cunoaștere a problematicii drogurilor în rândul acestei categorii de adolescenți. Datele culese în timpul cercetării efectuate sunt cutremurătoare. 89% dintre adolescenții chestionați au răspuns afirmativ atunci când au fost întrebați dacă au consumat alcool, iar 54% dintre ei au recunoscut faptul că s-au aflat, cel puțin o dată, în stare de ebrietate! 2,7% dintre adolescenții care au discutat cu specialiștii Agenției Naționale Antidrog au explicat faptul că au asociat alcoolul cu medicamente sau alte substanțe. În ceea ce privește consumul de droguri, datele arată că 12,8% dintre adolescenții intervievați au consumat cel puțin o dată substanțe psihotrope, de genul drogurilor ilicite. Semnificativă este și rata consumului de substanțe interzise, pe care adolescenții și le prepară singuri din medicamente sau alți produși chimici.

Dezbatere cu ușile închise Toate aceste concluzii au fost prezentate în cadrul unei ședințe organizată la Prefectura Ialomița, care s-a desfășurat însă cu ușile închise. În ciuda problemelor evidente, toți cei prezenți s-au arătat depășiți de situație. Mai mult, problema consumului de droguri sau alte substanțe interzise în rândurile adolescenților este binecunoscută, însă autoritățile sunt depășite de fiecare dată de această situație. Ultimul caz semnalat s-a petrecut cu câteva săptămâni înainte de vacanța mare, când doi elevi ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» au fost luați cu salvarea de la școală, după ce li s-a făcut rău din cauza substanțelor interzise pe care le-ar fi consumat. În acest caz a fost deschisă o anchetă penală însă, la mai bine de o lună de la incident, organele judiciare nu au oferit detalii despre modul în care se efectuează cercetările...

2 Iulie 2018, 14:55 (4198 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Costel:
(9 Iulie 2018, 14:40)
Despre marea anchetă a drogatilor de la CNMV ce se mai știe???? Au luat și premii, se aude.
Intrebare:
(9 Iulie 2018, 12:45)
-Aveti probleme cu drogurile in familie? Raspuns:-nu, chiar deloc, ne sunt de ajuns pt toti..
Shhh..:
(9 Iulie 2018, 08:34)
Sunt multi in Slobozia care se drogheaza, mai ales seara prin parcuri sau printre blocuri. Mai ales grupulete de copii care se bucura de "notorietate" printre adolescenti, dar si oameni din domenii importante in Slobozia
Cristi:
(5 Iulie 2018, 06:15)
Dar despre cazul profesorului care încurajează astfel de comportament, ce spuneți?
Viorica:
(4 Iulie 2018, 21:28)
Daca ati cauta sumar prin grainile de vinete,ardei,rosii din camp prin curtile unor fosti si noi angajati dintr-o primarie la 14-18 km vest de Urziceni. Intre Urzicei si Fierbinti Tg. Sunt unii care au poze pe facebook cu iarba intre dinti si sunt prieteni cu primarul.
Viorel:
(3 Iulie 2018, 06:26)
Cazul drogaților de la CNMV este deja îngropat?! Nicio surpriză! Totul stă sub semnul ipoteticului? Au îngropat-o și pe-asta.