Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pescari cu pușca la tâmplă

S-a întâmplat pe Balta Valea Ciorii

Pescari cu pușca la tâmplă

Trei pescari slobozeni acuză angajații doctorului Mirel Diaconu de «agresiune» și «rele tratamente». Incidentul s-a produs sâmbătă, 23 iunie 2018, pe una dintre bălțile concesionate de președintele Asociației de Vânătoare «Bendis», la Valea Ciorii.

Declarații incredibile Pescari pasionați, Marian Cocoloș, Ilie Feraru și Sorin Voicu au decis să-și petreacă ziua de sâmbătă, 23 iunie a.c., la pescuit pe una dintre bălțile din imediata vecinătate a comunei Valea Ciorii. Potrivit declarațiilor acestora, imediat după plata biletelor, unul dintre angajații firmei i-a acuzat de braconaj: «A venit un inginer, unul Cătălin, și începe să țipe la noi fără „bună ziua“, fără nimic: „Bă, după cum vă văd eu, sunteți braconieri...“. Am strâns sculele și ne-am dus la ei la fermă. Acolo a țipat iar la noi și a spus că nu mai avem ce căuta aici, că ne interzice el! Iar în spatele lui era alt angajat, îmbrăcat în jandarm, cu arma la spate. E posibil, așa ceva? E posibil să ți se întâmple asta, om cinstit?!». Mai mult decât atât, susțin cei trei pescari, angajații firmei au refuzat să ștampileze bonurile, pretextând că ștampila este aplicată doar societăților comerciale... Declarațiile celor trei sunt completate de alți pescari care au avut ghinionul de a se întâlni cu angajații bălții. Gheorghe Nicolae, pescar pasionat, susține că a fost martor la o scenă halucinantă. «Cu vreo 4-5 zile înainte, unul dintre angajații firmei, îmbrăcat în haine de jandarm, mascat, l-a amenințat cu pușca pe unul dintre pescari! Efectiv a îndreptat arma către el și l-a amenințat că îl omoară pentru că face braconaj. Și omul avea doar o undiță, atât! Mi se pare inacceptabil. Plătim și vrem să ne relaxăm pescuind, nu să ne stresăm și să ajungem să ne temem că vom fi împușcați!». Marian Cocoloș, cel mai vehement dintre pescarii abuzați de către angajații bălții, a depus o sesizare la Oficiul pentru Protecția Consumatorului și a făcut o plângere la Poliție. «Nu putem lăsa lucrurile așa. Vor ajunge să ne omoare pe banii noștri. Eu sunt pescar profesionist, particip la concursurile naționale de pescuit! Eu și alții ca mine protejăm bălțile de braconieri, nu facem braconaj. Că nu putem răbda să vedem cum se braconează pe bălți sub ochii paznicilor. Sunăm la 112. Iar ei ne stresează și ne amenință de parcă ar fi sclavii lor, iar ei stăpânii...» ne-a mai declarat el. Până la închiderea ediției, Mirel Diaconu nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere oficial. Reamintim că incidentele semnalate de către cei trei pescari pe bălțile concesionate de către Mirel Diaconu nu sunt singulare. De asemenea, nu trebuie uitat faptul că acesta a fost trimis în judecată în vara anului trecut fiind acuzat că a comandat incendierea a două autoturisme aparținând unuia dintre partenerii săi de afaceri din Slobozia. La momentul respectiv, dosarul privitor la incendierile comandate la Slobozia de Mirel Diaconu a fost conexat cu un altul, privind fapte similare petrecute la Tulcea.

4 Iulie 2018, 10:55 (3931 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Finanțări de 10 milioane de euro pentru comunitățile marginalizate din Ialomița
Nimeni nu e singur dincolo de iad

Comentariile cititorilor:


lazar cercel:
(24 Ianuarie 2019, 12:13)
BAI DANI TULCEANU,,TU AI LUAT CEI MAI MULTI BANI NESIMTITULE,,,sa-ti fie rusine boschetare,,,,ca are lumea filmari cu tine cand iei bani,,,...si domnul asta care nu are nume,,doar PESCAR,, sia spus,,,,BA CRETINULE,,,de ce minti ma,,,COCOLOS A CASTIGAT LOCUL 1 LA BLASOVA LA CONCURS ,,SI NU O DATA,DE MAI MULTE ORI,,SI LA CORBU,PE BALTA SA BATUT  DE CU ECHIPA ROMANIEI,,SI A URCAT PE PODIUM  ..EL CU SOTIA LUI,,FAC ECHIPA..,,,,,,,,,,RUSINE CELOR CARE AL FAC PE COCOLOS BRACONIER
Dani tulceanu:
(11 Ianuarie 2019, 10:55)
Acesti pasnici ar trebui sa pazeasca mai bine balta si sa nu mai ia bani dela braconerii. Mai ales dela tapasu. Din slobozia. Eu am fost pasnic pe toate baltile lu mirel mi se zicea tulceanu. Dar nu am facut asa ceva. Sa le fie rusine. Dar ei numai pe balta sta? . nu es si an oras faceti si voi la fel cu ei.
Maria :
(5 Iulie 2018, 18:56)
Hai lăsații și pe săracii infractori să-și facă de cap. Cocolos și compania niște nemernici. Dacă era vorba de alții, da, însă ăștia să se ducă la dracu. Bine le face, chiar dacă uneori exagerează, pentru că nu se poate altfel cu asemenea infractori. Nu vedeți ca nici justiția nu le mai face nimic.
Mihai:
(5 Iulie 2018, 15:53)
Asia nu sunt pescari sportivi! Niste braconieri! Îi stie tot orașul!
Corect:
(5 Iulie 2018, 02:00)
Au scăpat ieftin!
Cetateana:
(4 Iulie 2018, 22:28)
Doctorul asta este un mare prost,face videochat si asa este vai mama lui.dihaniile lui(jandarmi)bate omul pana il lasa inconstient se stie poveste .si el este un jeg de doctor.
tv adevărul:
(4 Iulie 2018, 16:24)
  Și???!!! Acest individ mai este liber???!!! Arma nu i-a fost confiscată și el incătușat???!!! Aloo! Poliția!!! Se aude???!!! 
  Terorism în toată regula!!!
hapciu:
(4 Iulie 2018, 15:48)
Interlopul asta de "doctor"e inca in libertate???
Jhon:
(4 Iulie 2018, 14:21)
Deci, când furi o societate de la stat si o mai bagi si-n faliment, se numeste business, iar cand furi un cărășel din balta societâții, braconaj și crimă cu premeditare...ceva nu e-n ordine cu noi...
Oarecare:
(4 Iulie 2018, 13:30)
Pai probabil sa uitat la scule, si de aceea a considerat ca sunt braconieri
Pescar:
(4 Iulie 2018, 11:07)
Bine le-a făcut! Asa meritau acești braconieri! Ăștia pe unde se duc fac prăpăd cu furaciunea si se dau pescari sportivi.....la Blasova prăpăd.....la Bugeac prăpăd.....la Valea Ciorii au fost prinși si acum fac pe " fetele mari"!!! Dpmdv meritau si un masaj zdravăn!