Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rupere de nori la Slobozia

Rupere de nori la Slobozia

O ploaie torențială care a durat aproximativ 60 de minute a făcut ca orașul Slobozia să fie înghițit de ape. Cele mai importante străzi din municipiu, zeci de subsoluri de blocuri și gospodării ale locuitorilor au fost inundate. Meteorologii au estimat că precipitațiile au depășit 70 litri pe metrul pătrat.

Cod Portocaliu de ploi torențiale
Meteorologii au emis la primele ore ale zilei de joi, 5 iulie 2018, un Cod Portocaliu de ploi torențiale. La Slobozia, în cele aproximativ 60 de minute cât a durat ploaia puternică, orașul a fost practic înghițit de ape. Pe cele mai importante bulevarde, precum Bulevardul Matei Basarab sau Bulevardul Unirii, nivelul apei a atins și 60 de centimetri. Șoferii au rămas blocați pe șosea pentru că nu mai puteau înainta cu mașinile. De asemenea, subsolurile mai multor instituții publice, precum cel al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, au fost inundate. Probleme au fost semnalate și în gospodăriile din cartierele de case ale orașului, precum Cartierul Bora. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au estimat faptul că au primit peste 50 de solicitări pe numărul de urgență 112, din partea cetățenilor orașului. Problemele generate de Codul Portocaliu au fost semnalate și pe raza altor localități din Ialomița, precum Bărbulești, Cosâmbești sau Mărculești.

5 Iulie 2018, 14:15 (3494 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


punct turistic:
(7 Iulie 2018, 15:21)
Parcarea subterana inundata, viitor acvariu si punct turistic important..
@parcarea:
(7 Iulie 2018, 12:25)
Parcarea inundată! Cum putea fi altfel? Dacă erau mașini acolo le pescuiam, nu știu cu ce...
parcarea:
(7 Iulie 2018, 11:02)
Parcarea subterana este afectata? Presa are voie sa afle
pluie :
(7 Iulie 2018, 10:46)
Ceausescu pedepsea toate disfunctionalitatile.O greseala nu se repeta.Acum,psd ul parca aplauda ruinarea oraselor.Astia nu sunt cetateni ai tarii?Intreb pentru un prieten.Ce ideologie sa te indemne cu asa patos la distrugere,defaimare,promovarea analfabetismului...? Bun,ai "puterea".Ceva bun,nu te duce capul sa faci?
Ștefan:
(6 Iulie 2018, 19:24)
Apa potabilă! Poate devine apa de ploaie, apă potabilă! Cod de cct.!!!! Orașul mizeriei!
Popescu IC:
(6 Iulie 2018, 19:05)
Pai, da!! Scuza autorităților locale "roșii" :"din cauza naturii dezlănțuite"!!
TOT EU:
(6 Iulie 2018, 16:15)
mai un accident...mai o ploaie buna...mai o tornada...ca sa-si aminteasca unii ca sa fie OAMENI si nu ticalosi....
romanii sub vremuri:
(6 Iulie 2018, 14:54)
Cod maro de vremuri psd-iste..
Luta:
(6 Iulie 2018, 10:32)
PSD, cod potocaliu de vreme rea!
Cetatean:
(6 Iulie 2018, 08:22)
Asta se intampla cand nu tii cont ca te afli prmanent sub COD ROSU de PSD!