Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ilie Cioacă își bate joc de domnul Președinte!

Cultul personalității dăunează grav sănătății mentale

Ilie Cioacă își bate joc de domnul Președinte!

bonus: Vizită «incognito» a delegației chineze din Provincia Henan

Președintele Moraru a declarat în repetate rânduri că luptă cu mentalitățile retrograde moștenite de la Silvian Ciupercă. Nu l-am crezut pe cuvânt și, pe această cale, ne cerem scuze! Acum însă, suntem în măsură să vă prezentăm public dovada. Victor Moraru are, în sfârșit, dreptate. Activitatea sa administrativă este subminată grav din interior. Paradoxal însă, sabotorul este nimeni altul decât consilierul său personal, Ilie Cioacă. Alias Ilie Comănița...

Colonoscopie prezidențială
Toți avem un stăpân. Toți am răspuns, măcar o dată în viață, la comanda cuiva. Toți am greșit, toți am mințit, nimeni nu e fără de păcat... Însă Ilie Cioacă, consilierul președintelui Victor Moraru, depășește orice închipuire. Joi, 28 iunie 2018, el a semnat un comunicat oficial al instituției al cărui scop, presupunem, a fost acela de a informa opinia publică că unul dintre cele 3 proiecte care vizează «cultura istorică» a județului, respectiv cel privind restaurarea și conservarea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» Slobozia, a fost admis la finanțare, cu 72 de puncte. În locul acestui comunicat de presă care ar fi confirmat o victorie administrativă binemeritată, Ilie Cioacă se dezlănțuie, amintindu-și că este nu doar un scrib de duminică, ci și un antrenat activist de conjunctură, încă de pe vremea când recita ode patriotice sub balconul Comitetului Județean al PCR. Iată o mostră de umoare personală sub care până și hârtia de ziar, care le-a văzut pe toate, agonizează: «Prin perseverență, efort susținut de eliminare a blocajelor comunicaționale și de mentalitate, credință nestrămutată în viabilitatea demersului strategic de valorificare a patrimoniului cultural și de transformare a lui într-o resursă reală de dezvoltare locală, domnul Victor Moraru a rămas uneori singur pe această baricadă a încrederii că orice vis devine posibil de realizat, dar trebuie să lupți! Bazându-se pe profesionalismul echipelor de elaborare a cererilor de finanțare din aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița s-a înscris în competiția dură a accesării fondurilor europene nerambursabile și a reușit! Un succes remarcabil!». Comentariile sunt de prisos. Nu însă și dezbaterea asupra consecințelor acestui tip de comunicat semnat în numele instituției...

Domnule Moraru, treziți-vă!
Primul gând care ne-a venit în minte (după ce am înțeles din același comunicat că suntem inculți și «sceptici» de profesie) a fost acela că domnul Ilie Cioacă, alias scriitorul Ilie Comănița, folosește comunicatele instituției pentru a-și regla conturile cu presa-tonomat. Un al doilea gând ar fi acela că, incapabil să se reformeze mental, domnul consilier a apăsat prea tare accelerația limbii de lemn, împingând cultul personalității în derizoriu. Și, în sfârșit, o a treia posibilitate (în care, de altfel, am ales să credem...) ar fi că Ilie Cioacă sabotează deliberat activitatea administrativă a președintelui Victor Moraru. Prin urmare, pe această cale, după umilele noastre puteri și posibilități, tragem public un semnal de alarmă asupra acestei stări de fapt. Domnule Moraru, treziți-vă! Este inacceptabil din partea dumneavoastră, ca președinte de filiație europeană, să permiteți o atare distorsionare periculoasă a mesajului instituțional. Una e să auziți «S-a făcut dimineață, domnule președinte!» și cu totul altceva să vi se transmită, în comunicate de presă oficiale, că faceți istorie cu majuscule pentru că șoferul instituției nu a mai întârziat «două minute», dacă vă mai amintiți, la depunerea documentației de avizare... Haideți să facem un exercițiu de imaginație. Să presupunem că podul de la Dridu va fi finalizat înainte de termen, așa cum vă doriți. Sau că, peste 2 ani, ialomițenii vor trăi mai bine, așa cum ați promis. Știm că e greu, dar vă rugăm să faceți un efort... Ce va spune atunci Ilie Cioacă în comunicatele de presă oficiale. Că sunteți Mesia? Că l-ați întrecut pe Iisus? Până unde poate abuza un consilier personal de cultul personalității? Cui folosește el?! Dumneavoastră în niciun caz, vă asigurăm, căci acceptându-l deveniți complice la această impostură administrativă! Tot ce ați urât vreodată și nu doriți să deveniți... Știm că nu ne credeți atunci când vă pledăm cauza! Nu vă condamnăm, nici noi n-am putea... De aceea, de la înălțimea celor 4 clase primare pe care le-am făcut, ne permitem să apelăm din memorie la prozatorul Gala Galaction pentru a vă convinge: «-Pune un hotar, Stăpâne, nenorocirii noastre! Ajungă Sfinției Tale atâta jertfă! Ajungă atâta risipă, atâta jaf la vulturi, din mâna bietei țări și din carnea noastră!».

Vizită «incognito» a delegației chineze din Provincia Henan
Pentru a doua oară într-un singur mandat, președintele Victor Moraru a primit în vizită oficială reprezentanții aceleiași provincii din China. Suntem onorați să consemnăm această performanță involuntară care îl singularizează în peisajul administrativ local.
Să aplaudăm, tovarăși! Un al doilea comunicat de presă semnat de către inegalabilul Ilie Cioacă în numele instituției ne informează că, pe 28 iunie 2018, Consiliul Județean Ialomița a fost vizitat de «o delegație a Guvernului Provinciei Henan, condusă de H.E. Domnul LI YINGJIE-Vicepreședinte al Conferinței Consultative Politice a Poporului Chinez (CCPPC), Henan, având în componență 9 membri (...)». Scopul vizitei, potrivit aceluiași comunicat, «l-a constituit promovarea relațiilor de prietenie și cooperare între Provincia Henan și Județul Ialomița și valorificarea unor oportunități de cooperare  în domeniile: administrație publică, agricultură, știință și tehnologie agricolă, prelucrarea produselor alimentare, comerț cu produse agricole, mediul de afaceri și educație». În acest context, apreciem că ar fi banal să criticăm lipsa de finalitate a acestor vizite. Am făcut-o deja și, credem noi, opinia publică a obosit. De aceea, am ales să apreciem (ba, chiar să aplaudăm!) faptul că președintele Moraru este singurul care a reușit să se întâlnească de două ori cu reprezentanții aceleiași provincii chinezești. Reamintim că primul care a deschis seria acestor întâlniri reciproc inutile a fost ex-primarul Gabi Ionașcu. În anul 2011, el a înfrățit Slobozia cu Nanyang, un oraș chinezesc cu o populație egală cu jumătate din populația României. L-a urmat un an mai târziu Alexandru Stoica și o delegație de cinci consilieri care a vizitat Nanyang timp de 9 zile pe bani publici. La alți 6 ani distanță, în 2018, primarul Adrian Mocioniu a făcut un tur al Asiei, călătorind timp de 3 săptămâni prin capitala Japoniei, Republicii Coreea de Sud și a Republicii Populare Chineze. Printre timp, dacă memoria nu ne înșeală, deputatul Mario Caloianu a venit și el la Slobozia cu un grup de investitori chinezi, firește, diferit de cele curtate de edilii locali timp de aproape 10 ani. Și exemplele pot continua... Tocmai de aceea, această a doua vizită a unei delegații, din aceeași provincie ca și anul trecut, reprezintă o performanță administrativă salutară. Bravo, domnule președinte! Sunteți pe drumul cel bun!Trăiască Provincia Henan! Trăiască domnul LI YINGJIE! Trăiască înfrățirea dintre popoarele noastre prietene de la Mao Zedong și Nicolae Ceaușescu încoace!

6 Iulie 2018, 14:05 (2692 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Ode prezidențiale în comunicatele oficiale ale Consiliului Județean
Victor Moraru a semnat Protocolul Festivalului
Istoria podului de la Dridu
Consilierii Președintelui

Comentariile cititorilor:


Mary:
(10 Iulie 2018, 16:42)
     De țânțari poate mai scăpăm, dar de dăștia ca Ciocă, niciodată!!!   Să intre stegarii!!!!!!!
gicu:
(10 Iulie 2018, 11:06)
Bă, băieți, lăsați omu' în pace, pe Cioacă ăsta! Nu vedeți că suferă de sechele intratabile? Și voi, în loc să-l compătimiți, că nici la bătrânețe nu s-a vindecat, îl tot luați în tărbacă. Că asta e chiar o batjocură să-l bagi pe Ilie Cioacă la categoria "vectori în cultură"! Fiți oameni serioși, ce dracu!
AHA:
(9 Iulie 2018, 09:34)
Întrebare: De ce tot ăștia cu propaganda sunt chemați să fie vectori în cultură? Și încă o întrebare: Când ieșim și noi în Slobozia în stradă pentru protest împotriva activiștilor de partid PSD? Hai să fim concreți, de la vorbe la fapte.
mitu:
(7 Iulie 2018, 14:24)
Daca esti prost de mic, cand esti mare ...numa te joci .
Gabi:
(6 Iulie 2018, 17:05)
Acest articol este diluat rău! Ideea se pierde prin stufărișul de vorbe...ialomițeanului trebuie să i-o pui direct, fără subtilități că nu este așa de cărturar. Enumerați pupincuriștii în frunte cu Vlad Florin de la muzeu. Atât! El a fost genial prin similitudinea Moraru- Mihai Viteazul ( 2017, Orașul cu Floci...).
vremuri...:
(6 Iulie 2018, 16:41)
se pare ca  dulce ca mierea este kktul consumat in numele si pentru binele partidului ales, altfel nu se explica plonjonul in cazanul cu jeleu maro al scriitorului!

de neinteles pentru oricine a prins si vremile "alelalte" aceasta placere si bucurie bolnava a unora de a se tavali in ridicol si slugarnicie ca porcul in noroiul cel mai gros, cind nimeni nu le mai cere!

toata presa de acum 30-40 de ani prin reprezentantii ei - nu-mi pica din memorie decit dl. Mihai Visoiu - are , in sfirsit!!!, scuze si parte de prescrierea pacatelor! doar ca atunci se cam juca la impuse, iar acum e cam la liber alese.
PCR-ist convins!:
(6 Iulie 2018, 16:18)
Tov. Ilie Comanita-Ciocarvita-Cioaca, spune adevarul absolut. Ca asa a fost el pregatit. Vinovatul este Pres. moraru. EL ii da voie sa ne atace frontal....EL il plateste ca Tov. sa-si bata joc. Ajunge.