Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un avion militar MIG 21 Lancer s-a prăbușit în zona Fetești

Un avion militar MIG 21 Lancer s-a prăbușit în zona Fetești

UPDATE Pilotul mort este locotenent-comandorul Florin Rotaru, 36 ani

Un avion militar MIG 21 Lancer s-a prăbușit sâmbătă, 7 iulie 2018, în timpul spectacolului aviatic organizat la Baza Militară Aeriana 86 de lângă Fetești. Din primele informații, se pare că pilotul s-ar fi catapultat. La fața locului se intervine pentru a se stinge incendiul produs după ce aeronava s-a izbit de sol. (știre în curs de actualizare)

UPDATE Surse din cadrul Bazei Militare Aeriene 86 Borcea ne-au precizat că pilotul nu ar fi reușit să se catapulteze înainte ca avionul militar să se prăbușească.

UPDATE Avionul militar MIG 21 Lancer participa la mitingul aerian organizat cu prilejul «Zilei Porților Deschise» de la Baza Aeriană 86 Borcea. Acesta s-a prăbușit la aproximativ 6 km de Autostrada Soarelui, în apropierea stației de taxare de la Fetești. «Un elicopter SMURD a fost trimis la Fetești, la locul în care s-a prăbușit avionul MIG 21 Lancer!» a declarat, pentru AGERPRES, secretarul de stat MAI, Raed Arafat.

UPDATE Ministerul Apărării Naționale confirmă moartea pilotului avionului MIG 21 Lancer. Este vorba despre locotenent-comandorul Florin Rotaru, 36 ani, cu funcția de pilot șef în cadrul Escadrilei 861 Aviație Luptă din cadrul Bazei Militare 86 Borcea.

UPDATE Biroul de presă al Ministerului Apărării Naționale informează că luni, 9 iulie 2018, vor fi organizate în toate unitățile militare din țară și din teatrele de operațiuni ceremonii de comemorare în memoria locotenent-comandorului Florin Rotaru. Reamintim că acesta și-a pierdut viața în accidentul aviatic petrecut la Baza Militară 86 Borcea, de lângă Fetești, în timpul unui spectacol aviatic. Militarul avea peste 400 de ore de zbor și era pilot clasa I.

7 Iulie 2018, 13:40 (4856 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cioară Florin Țăndărei :
(8 Iulie 2018, 15:25)
Dumnezeu să îl ierte!
Tyty:
(8 Iulie 2018, 13:38)
Nu ne dam noi cu parerea ca nu suntem in masura nu stim cauzele tragediei singurul lucru urat este ca a murit un om Dumnezeu sa-l odihneasca in amparatia lui.
ipoteza:
(7 Iulie 2018, 23:31)
Exista parereri conform carora pilotul nu s-ar fi catapultat pt a evita eventuala cadere a avionului in mijlocul multimii care asista la spectacolul aviatic.
dottore:
(7 Iulie 2018, 21:26)
Exprim aici părerea multor oameni referitor la această tragedie: cum e posibil să se mai zboare cu avioanele acelea vechi? Piloții sunt împinși în brațele  Morții de către superiorii lor și, din păcatepentru că în Armata română însă există aceleași mentalități învechite precum tehnica din dotare, oamenii nu se pot opune,sunt obligați să asculte ordinele trasate, altfel vor avea probleme...pacat de bietul om !
IONEL ILASI:
(7 Iulie 2018, 20:29)
Ionel Ilasi, 0757 738 710. SINCERE CONDOLEANTE!  MIG-urile mai aveau probleme cu catapultarea inca de pe cand erau moderne, deci la momentul aparitiei lor. La manevrabilitate erau printre primele din lume. La F-urile americane, prioritatea a fost proiectarea si realizarea celui mai bun sistem de catapultare. Dar,la acest nivel, al pilotajului militar, problemele tehnice nu pot fi cauza de accidente, datorita faptului ca, nefiind curse aeriene de linie, sunt mult mai des verificate. Este probabil o eroare umana. Regretabil. Aceasta intamplare demonstreaza justetea deciziei de a se achizitiona F-uri. Eroarea umana poate fi naturala sau indusa, in al doilea caz exista suspiciuni, astfel: daca pilotul a ingerat o substanta inainte care i-a afectat neuro-motricitatea, daca pilotul a avut un implant radiocomandat in cutie craniana care i-a modificat ANS, Activitatea Nervoasa Superioara, caz in care examenul medico-legal va fi completat cu radiografierea craniului pentru a se pune in evidenta -SAU NU - implantul radiocomandat. Implantul radiocomandat poate fi in cavitatea bucala ascuns intr-o lucrare dentara, in urechea medie, deci in cohlee sau conservat intr-o fontanela, fiind apoi inglobat in cutia craniana. Cazul fiind in regiunea Ialomita, verificati in istoria medicala a pilotului daca a fost pacientul dr. TRON, documentat si demonstrat de catre Sectia Judeteana a SRI Ialomita, ca posesor in anul 1999 al unor astfel de dispozitive, o reluare criminala a acelora, denumite candva codificat :"boabe de orez". Este exclusa ipotetica actiune a unui MASER asupra avionului, deoarece actiunea aviatica a avut loc pe teritoriul romanesc, deci s-au luat toate masurile de protectie si prevenire a accidentelor aviatice. SINCERE CONDOLEANTE FAMILIEI!