Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

raport de activitate

Încă de la început trebuie să spunem că rândurile următoare au avut drept punct de plecare niște filmulețe de pe youtube, intitulate «Raport de activitate» și care făceau referire la administrațiile din Cluj și Oradea. Da, corect, nu ne putem compara cu aceste orașe... Însă, recomandăm vizualizarea acestor filmulețe. Într-o primă fază, veți crăpa de ciudă. Apoi, veți dori să vă mutați instant. Nu am fost fani Boc și nici nu simpatizăm cu politica domniei sale, dar Clujul este la ani lumină de ceea ce avem noi în prezent. La fel și Oradea. Era cât pe ce să izbucnim în lacrimi de furie când acel Bolojan, primarul de Oradea, demonstra cum face administrație. Cum a redus stufosul aparat administrativ al Primăriei Oradea sau cum recunoștea, senin, că l-a copiat pe Bloomberg și s-a inspirat din cartea acestuia, «Cum se administrează un oraș». «Întotdeauna investițiile urmează infrastructura. Scrie la carte asta!» spune primarul Oradei, Ilie Bolojan. Oradea s-a transformat, Clujul s-a transformat, administrațiile performează și, firesc, acele Rapoarte de activitate au ce să arate. Prin comparație, Slobozia s-a pricopsit cu Adrian Mocioniu. Ialomița, cu Victor Moraru. Adrian Mocioniu, un primar tânăr, venit după catastrofalul Alexandru Stoica. De la același partid, desigur. Victor Moraru, «moștenitorul» administrației Ciupercă, președinte al Consiliului Județean venit din rândul edililor, fost primar al unei localități ce i-au trebuit 4 mandate ale lui Moraru să-și asfalteze aproape toate străzile și să acceseze un proiect pe fonduri europene pentru a-și amenaja dubios vestitul parc din zona stațiunii. Revenind, Mocioniu și-a prezentat un Raport de activitate pe 2017. Pentru cine are răbdarea să-l răsfoiască, documentul cuprinde 247 de pagini (!). În mare, Raportul adună descrieri ale atribuțiilor direcțiilor/serviciilor din cadrul Primăriei Slobozia și, la capitolul «realizări», sunt înșirate povești de adormit oamenii mari. Victor Moraru încă nu a prezentat un Raport de activitate pentru 2017. Însă are unul la 1 an de la învestire. În care bate câmpii cu aeroportul de la Alexeni și investițiile fantasmagorice de la Spitalul Slobozia... Vă rugăm să căutați ceea ce v-am scris mai sus, despre Oradea și Cluj. Și să înțelegeți că suntem mult în urmă. Prea mult. Un Raport de activitate nu se face cu descrieri ale structurilor subordonate și nici cu visuri nerealizabile. Un Raport de activitate cuprinde ceea ce ai făcut. La Slobozia, spre exemplu, ar putea să se consemneze că s-a realizat o groapă, pe post de parcare betonată, fără intrare! În timp ce, la nivelul județului, Moraru să evidențieze că și-a îmbunătățit activitatea comunicațională angajând un pupincurist de profesie. Însă aceste «realizări» ale administrației slobozene și ialomițene nu fac decât, o dată în plus, să accentueze cât suntem de în urmă...

7 Iulie 2018, 08:10 (3229 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de hârtie
exercițiu
proști, ticăloși

Comentariile cititorilor:


Worker:
(8 Iulie 2018, 18:00)
S-o credeti voi! Tot comunistii vor iesi , bineinteles cu ajutorul votantilor lor. (Se stiu ei care este).
Vasile:
(7 Iulie 2018, 17:26)
Voi chiar mai credeti ca PSD-ul mai are sanse locale ? :)) Ce gluma buna, bye bye PSD .Incepeti de pe acum de sariti in partidele de opozitie, mai sunt 2 ani si unii din voi vor vrea la europene :)) . Gainusa,Popica,Mosoiu,Pavel(cel nevinovat),la cum ati ras voi de oameni la ce legi ati votat(ati votat legea penalilor.),voi chiar sunteti nerusinati mah !
Sa va fie rusine, ne-ati facut de ras,ca oras ,ca judet...oameni de hartie,cu moravuri mari...
Raporturi de activitate fictive, ca si zambetul lor fals...

Valentina:
(7 Iulie 2018, 12:19)
Slobozenii se încăpățânează sa voteze semidocții , golani gargaragii , hoți și mincinoși din Ciuma Roșie !