Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Povestea lui Michelucci, prietenul Danielei

Povestea lui Michelucci, prietenul Danielei

«Vin la domniile voastre cu o poveste. Aceeași pe care i-o spuneam în fiecare seară lui Michelucci cel Mic. A fost odată ca niciodată, un băiețel pe care îl chema Iancu Mihai. În ziua de 14 Octombrie, o zi mare și sfântă în care se prăznuia ziua Sfintei Cuvioase Parascheva, o fată pe nume Daniela a mers la „Marie Curie“, la o acțiune de voluntariat. Acolo a cunoscut un băiețel mic și foarte bolnăvior. Copilașul avea 1 an și 4 luni, dar părea un bebeluș de 4-5 luni... A fost operat pentru a i se scoate gastrostoma prin care era hrănit, deoarece se infectase... Din prima clipă când l-a văzut pe băiețel, Daniela a simțit un gol în stomac, ca la 16 ani când s-a îndrăgostit... Un sentiment de iubire, de dragoste. L-a luat pe micuț de mânuță și i-a promis că ei doi vor fi, minimum, prieteni pe viață...». Așa își începe de fiecare dată povestea Daniela Botezatu, prietena lui Michelucci cel Mic. Iar de două luni încoace, de când prietenul ei a fost adus la Slobozia, o spune cui stă să o asculte. Și toți o ascultă și plâng, fiindcă drama Danielei și a prietenului ei e dincolo de limita suportabilului. Nu și pentru Direcția pentru Protecția Copilului Ialomița! Nu pentru oficialii Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție! Nu pentru Președinția României!

Singură împotriva autorităților
În fiecare zi de sâmbătă, la orele 11,00, Daniela coboară pe peronul autogării din Slobozia. Înainte ca «ei» să îl aducă pe Michelucci aici, nu știa că orașul ăsta există. Acum... E mereu grăbită, mereu în întârziere. Trebuie să ajungă la Centrul de lângă Raifeissen, fosta vilă a Găinușei. Daniela nu știe că se cheamă așa și nici nu-i pasă... Știe doar că acolo o așteaptă Michelucci cel Mic! Michelucci are 2 ani și suferă de sindromul Prader-Willi... O boală cumplită pentru care doctorii nu au încă leac. Iar Daniela e singurul lui prieten! Când i-l aduc, chipurile li se luminează. Ochii ei râd și plâng, Michelucci o recunoaște și gângurește: «Ce faci tu, suflet frumos? Știi cât mi-ai lipsit?...». Michelucci știe și zâmbește. N-a mai zâmbit de sămbăta trecută, când Daniela a trebuit să plece. «Vrei să stai în brațele mele? Suflet lângă suflet, cum îți place ție?». Michelucci vrea și se lipește de ea, cum făcea la Centrul din Sectorul 5 al Capitalei, în urmă cu două luni. Atunci, Daniela îl vedea în fiecare seară. Mâncau împreună, se jucau împreună, învățau să bată din palme, râdeau, povesteau câte în lună și în stele... Povestesc și aici, dar nu e la fel! Daniela trebuie să-și drămuiască timpul. Să-l ajute să mănânce măcar puțin din bunătățile pe care i le aduce, să facă împreună exercițiile fizice, să îi cânte, să îl țină în brațe, cât să-i ajungă pentru încă o săptămână... Și să se umple și ea de energie pentru a lupta împotriva sistemului, împotriva indiferenței autorităților, împotriva unei legi stupide care așază banii înaintea intereselor legitime ale unui copil pe care nimeni nu îl poate apăra!

Toți pentru Michelucci. Dar nu e destul!
Timp de două luni, Daniela a refuzat să plângă și să ceară ajutorul. A crezut că dragostea pe care i-o poartă prietenului ei va fi de ajuns. Dar «ei» au fost mai puternici. În disperare de cauză, Daniela a cerut ajutorul oamenilor, pe Facebook: «Michelucci a slăbit, nu-și mai ține capul drept, nu mai știe să bată din palme, să facem „bravo“, nu mai știe să ridice mânuțele să-l iau în brate. DGASPC Ialomița își bate joc de prietenul meu spunând că oferă servicii ca la București... Nu oferă nimic! Doar mâncare și pampers. Nu îi interesează binele superior al copilului cum ar trebui, cum spune legea!». Disperarea și furia Danielei au avut ecou. Sute de oameni s-au mobilizat, au ieșit din zona de confort, au dat telefoane, au cerut să doneze bani. Michelucci nu are nevoie de bani... Daniela e de ajuns! Dar DGASPC Ialomița refuză să facă demersurile privind transferul lui la București, acolo unde îl poate îngriji așa cum a făcut-o, neștiută, timp de 8 luni. «Legea nu permite acest lucru, atâta vreme cât aici putem oferi servicii similare aici... Căutăm soluții pentru a rezolva această situație, astfel încât să nu încălcăm legea. Și noi, asemeni doamnei Daniela Botezatu, urmărim interesul superior al copilului. Dar situația copilului este una complicată și e nevoie de timp și răbdare pentru a o rezolva...» ne asigură Nicolae Badea, directorul adjunct al DGASPC Ialomița. Daniela ar vrea să creadă declarațiile oficiale. Ar vrea să creadă că sistemul nu se agață de cei 5000 de lei pe care îi aduce Michelucci lunar Centrului... Ar vrea să creadă că oficialii ANPCDA sunt și ei oameni. Că Gabriel-Cristian Piscociu, consilierul de stat al președintelui Iohannis, poate înțelege că Michelucci nu poate aștepta la Slobozia «termenul legal de 30 de zile» pentru un răspuns... Dar Daniela nu mai poate să creadă autoritățile!

Michelucci e îndrăgostit de tango
În liniștea camerei de primiri a Centrului, Daniela și Michelucci dansează, încercând să uite de câte ori a trecut «termenul legal de 30 de zile». Dansează tango! Suflet lângă suflet, așa cum îi place lui. Michelucci e îndrăgostit de tango, așa cum Daniela s-a îndrăgostit de el. La prima vedere... Medicii i-au spus Danielei că Michelucci nu aude și nu vede. Le-a dovedit că se înșală... I-au spus că va muri în câteva luni. S-au înșelat din nou... Dragostea ei l-a salvat! Cu ea a învățat să mănânce, să-și țină capul drept, să râdă, să bată din palme. Cu Daniela a făcut primele ședințe de kinetoterapie... A mișcat mâinile și picioarele, s-a ridicat în fund... Pentru ea a învățat să danseze tango! «Dansăm până obosesc eu. Una, două... patru, cinci tangouri... Apoi ne odihnim și o luăm de la capăt. E un mare dansator!» ne spune Daniela aparte. Și ne mai spune cum într-o bună zi medicii vor găsi un leac pentru Michelucci. Cum va crește apoi, sănătos și întreg, cum va merge la liceu, iar într-o bună zi are să o anunțe că vrea să facă Facultatea de Psihologie... Și apoi Teologia. «Iar la bătrânețe, pentru că Michelucci va fi prieten cu mine 100 de ani, se va retrage într-o mânăstire, ca duhovnic... De acolo el va ajuta oamenii cu sfaturile și gândurile lui bune! Fiindcă Michelucci iubește oamenii, mi-a șoptit mie la ureche...». Glasul Danielei se frânge, dincolo de durere. Conform diagnosticului, trăsăturile caracteristice sindromului Prader-Willi sunt: hipotonie musculară, deficiențe cognitive, dezvoltare sexuală incompletă, tulburări de comportament, senzație cronică de foame și un metabolism lent... Dar Daniela continuă să spere! «Legea spune că interesul superior al copilului primează. La București, Michelucci poate face terapie cu hormoni de creștere. Nu-l lăsați să se legene iar toată ziua într-un pătuț cu gratii din Slobozia, singur și lipsit de iubire...».

8 Iulie 2018, 08:50 (2861 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Orașul lui Vlăduț
Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!
Omul care putrezește de viu

Comentariile cititorilor:


Nu conteaza:
(9 Iulie 2018, 18:28)
Te felicit Daniela din tot sufletul! Este minunat sa vad ca exista o persoana care renunta la o parte din timpul liber sa arate afectiune si preocupare unei fiinte absolut nevinovate, triste si parasite. Ma rog la Bunul DUMNEZEU sa consemneze capital acolo Sus, unde nu ti.l mananca moliile si nu.l fura hotii. Ma rog sa ai parte numai de bine, sa fii fericita in viata. Pentru acei oameni nepasatori care se multumesc sa vada un copil in plus parasit ca un obiect pe un pat de camin, va spun doar atat: nu va blestem- sunteti deja uneltele raului si veti da socoteala. Nu va opuneti DIAVOLILOR incarnati a.c. cineva vrea sa ajute o mana de copil bolnavior! Nu faceti mizeriilor rau daca puteti sa faceti bine! As vrea sa te ajut Daniela cu orice pot: fa o pagina de Facebook, sa ne unim, sa ne sfatuim, sa contribuim cu bani. Nu abandona fiindca tu esti singura speranta a acestui ingeras. El nu are parte decat de un personal fara vocatie si fara suflet de mama.
@cititor:
(9 Iulie 2018, 11:01)
http://dpcialomita.ro/sites/dpcialomita/files/articole/2018-03-05/139/raportactivitatedgaspcialomita2017.pdf
iata raportul, dar nr familiilor e specificat doar la cele atestate in 2017,cele cu atestat mai vechi nu sunt trecute nicaieri.nr potrivirilor....e inexistent, asta ar reda de fapt activitatea lor, si ea inexistenta
BRAVO, DANIELA!:
(8 Iulie 2018, 20:30)
lupta ta e mai mult de principiu, nu sper sa rezolvi ceva prin baraganul nostru de poveste, prin directia in care sunt angajate formal neveste -bombonici...pai daca ar incredinta acei copii unor oameni care isi doresc sa faca bine, salariile cum si le ar mai justifica??ai cautat pe site cate functii de conducere plateste directia si cui??sotii acelor angajate nu s in niciun caz someri...doar ele sunt defavorizate de soarta..de aia nici nu prea trec pe la serviciu, doar incaseaza
cititor:
(8 Iulie 2018, 20:26)
DGASPC Ialomita sa faca publice niste cifre-cate adoptii au rezolvat intr-un an, cate familii sunt atestate, cate potriviri realizeaza anual pt acesti oameni carora le expira atestatele parentale....fiind institutie publica, ar trebui sa faca publice aceste date, apoi vom reveni cu amanunte, mult mai pertinente .Independent, cere, te rog, aceste date,sa ofere explicatii despre modul in care familiile de genul Danielei asteapta in van un copil,despre cati copii preia Suedia de la noi...gura targului e mereu sloboda, ar fi bine sa infirme barfele, daca au argumente....
Protestatar:
(8 Iulie 2018, 10:36)
MORARULE, îl mai ții mult pe Marcu acolo: sau după ce se pensionează, ca să-i mai dai niște bani,îl reangajezi purtător de cuvânt și pe el. 
gogu:
(8 Iulie 2018, 09:05)
Jegosilor, va mai ascundeti mult dupa hartii? Sau chiar vreti sa salvati un suflet de copil? Momai incompetente si comuniste ! Rusine !