Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CNAIR cheltuie 2,8 milioane de lei pentru reabilitarea podului rutier de la Bora

CNAIR cheltuie 2,8 milioane de lei pentru reabilitarea podului rutier de la Bora

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a început reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița de la Slobozia. Lucrările se vor desfășura pe parcursul a 6 luni, perioadă în care vor exista restricții de circulație pentru vehiculele mai mari de 3,5 tone. Deși s-a dispus măsura devierii traficului, la momentul de față nu se cunoaște încă pe unde au dreptul să circule camioanele. Atât autoritățile locale din Slobozia, cât și reprezentanții din teritoriu ai CNAIR așteaptă de câteva săptămâni să primească un răspuns din partea Direcției Rutiere a Inspectoratului General al Poliției Române.

Lucrări ample la podul rutier de la Bora
Ultima reabilitare a podului rutier peste râul Ialomița de la Slobozia s-a desfășurat în anul 2005. La 13 ani distanță de la finalizarea acestor lucrări, în urma unei analize a experților Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) s-a luat decizia ca acest pod să fie din nou reabilitat. De această dată, lucrările se vor desfășura într-un regim mai amplu, prin comparație cu cele de acum 13 ani. Astfel, potrivit proiectului, în prima parte, lucrările vor viza întărirea pilonilor de susținere. Apoi, vor fi reparate grinzile, iar la final va fi turnat un nou strat de asfalt. Specialiștii estimează faptul că lucrările se vor încheia, cel mai probabil, în 6 luni. Execuția este realizată de societatea Construcții Feroviare Drumuri și Poduri Buzău, specializată în construcția de poduri și tuneluri. Contractul cu această firmă a fost încheiat în luna februarie a acestui an și are valoarea de 2,8 milioane de lei.

Traficul rutier, dat peste cap
Reparațiile generale ale podului peste râul Ialomița din zona Cartierului Bora al Sloboziei vor da peste cap traficul rutier pe toată perioada celor 6 luni în care se vor desfășura. Pentru a nu îngreuna bunul mers al lucrărilor, CNAIR a impus restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 3,5 tone. Astfel, tirurile și camioanele care se vor deplasa dinspre Autostrada Soarelui către Slobozia sau dinspre Moldova către București/Constanța pe Autostrada Soarelui vor fi nevoite să circule pe variante ocolitoare. Deși acest aspect ar fi trebuit soluționat până în prezent, având în vedere că execuția lucrărilor a început de câteva săptămâni, deocamdată nu se știu cu exactitate rutele ocolitoare. O primă variantă ar fi DJ213 Mărculești-Bucu-DN2A, pentru mașinile care circulă către Slobozia dinspre A2. Problema cu această rută o reprezintă însă un alt pod peste Ialomița, aflat în apropiere de Bucu care, la rândul său, are nevoie de reparații. Pentru mașinile care vin din Moldova către A2, varianta ocolitoare este DN2A-DJ 201 Albești-Ciulnița, care poate fi accesat prin localitatea Andrășești. O altă variantă ocolitoare este DN3A Drajna Fetești-DN3B Fetești-Chirana-DN2A. Deocamdată nu se știe exact ce variantă va fi aleasă, pentru că reprezentanții CNAIR, împreună cu cei ai constructorului din Buzău, așteaptă un răspuns din partea Direcției Rutiere a Inspectoratului General al Poliției Române. Această Direcție este singura abilitată să ofere aviz favorabil pentru rutele pe care șoferii de camioane vor fi nevoiți să circule pe toată durata lucrărilor de reparații ale podului rutier din Slobozia.

9 Iulie 2018, 11:10 (3118 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Reparația podului rutier peste râul Ialomița se amână

Comentariile cititorilor:


Gabriel:
(23 Iulie 2018, 22:19)
De când este știrea, nici acum nu s-au apucat de lucru, vine iarna și nu se mai apucă sau probabil o să-i prindă cu lucrarea neterminată în iarnă și podul fiind inpracticabil, șoferii de camion fiind nevoiți să ocolească pe cine știe ce șosele județene, unde iarna sunt blocate, să vedeți fericire
@TOTI:
(11 Iulie 2018, 19:12)
Care sosea Bucu - Marculesti?
Domnilor jurnalisti, problema mare nu ar fi podul de la Bucu, ci cum ajungi acolo de la Marculesti.
P.S. -cu masina nu va sfatuiesc!
Mary:
(10 Iulie 2018, 16:25)
   În loc de o bubă, traficul mai mult decât aglomerat de la Drajna, încă o bubă!!! Și uite așa suntem plini de bube. Cănd vin alegerile, primarul ales, trece în programul cu care câștigă alegerile, minciunile de acum patru ani ale lui sau ale predecesorului. Vezi podul peste Ialomița, în prelungirea bulevardului Chimiei. Și uite așa din patru în patru ani inghițim minciunile lor, iar proștii îi aleg, din 1990 și până în prezent.    - Da mă, sunteți proști!!!!
cetatean pacalit:
(9 Iulie 2018, 21:18)
Traficul rutier cred c-o sa fie deviat pe la Bucu -Marculesti dar o sa-l blocam intrucat soseaua Bucu-Marculesti e dezastru nu sant in stare s-o reabiliteze ne mint si iar ne mint c-o s-o repare dar cand nu se stie
pieton:
(9 Iulie 2018, 19:34)
nu sunt in stare sa faca o trecere de pietoni catre LIDL
#pasajladrajna:
(9 Iulie 2018, 13:21)
De pasajul la Drajna cand va apucati?