Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Curtea de Apel București NU a anulat  diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Curtea de Apel București NU a anulat diplomele de Bacalaureat obținute prin șpăgi

Răsunătorul scandal provocat de dosarul penal «Mită pentru BAC 2012» a ajuns la final. Curtea de Apel București a respins solicitarea procurorilor Direcției Naționale Anticorupție cu privire la anularea a 154 de diplome și lucrări de Bacalaureat ale căror note au fost mărite după ce elevii au dat mită profesorilor supraveghetori și corectori. Instanța din Capitală a «pasat» responsabilitatea către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, instituție care trebuie acum să deschidă un nou proces prin care să solicite anularea diplomelor cu probleme. Inițial, toate documentele au fost anulate de magistrații Tribunalului Ialomița. Sentința dată de judecătorii din București este definitivă! Reamintim că, în urma cercetărilor procurorilor DNA, 17 profesori, în frunte cu fosta șefă a Inspectoratului Școlar General Ialomița, Otilia Dumitru, au fost anchetați și judecați după ce au fost mituiți de elevi ca să-i treacă examenul de Bacalaureat.

Corupție în Învățământul ialomițean
Imediat după afișarea rezultatelor preliminarii ale sesiunii din iunie-iulie 2012 a examenului de Bacalaureat, un grup de 6 profesori, membri ai Comisiei Județene de Bacalaureat, erau reținuți pentru 24 de ore printr-o ordonanță a Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, fiind acuzați că ar fi primit mită de la mai mulți elevi pentru a-i trece Bacalaureatul. După câteva luni, dosarul a fost înaintat Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia, după ce s-a descoperit faptul că activitatea infracțională a profesorilor a fost susținută de Otilia Dumitru, la vremea respectivă inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Dosarul a fost păstrat vreme de un an în sertarele DNA Slobozia și preluat de Structura Centrală a DNA, o dată cu desființarea Biroului Teritorial local. Cercetările au scos la iveală faptul că 17 profesori din Ialomița au creat o rețea infracțională prin intermediul căreia au fost percepuți bani sub formă de mită de la elevi pentru ca aceștia să promoveze Bacalaureatul cu note cât mai mari. După 2 ani de procese, 11 profesori au fost condamnați la pedepse cu executare cuprinse între 2 și 3 ani închisoare, iar alți 6 au primit pedepse cu suspendare. Toate instanțele, atât cea de fond, cât și cea de apel, le-au interzis exercitarea profesiei pentru o perioadă de 5 ani. În prezent, unii dintre profesorii trimiși după gratii au fost eliberați condiționat.

Judecătorii au respins anularea diplomelor
După condamnarea definitivă a profesorilor corupți, procesul penal a continuat cu anularea diplomelor și lucrărilor de Bacalaureat pentru elevii care i-au șpăguit pe profesori în vederea obținerii de rezultate mai mari. În finalul Rechizitoriului, procurorii Direcției Naționale Anticorupție au solicitat anularea a 154 de înscrisuri oficiale (diplome și lucrări) pe care le-au considerat «produs obținut în urma săvârșirii unei infracțiuni». Dosarul diplomelor și lucrărilor cu note falsificare s-a judecat inițial la Tribunalul Ialomița, instanță care a decis să țină cont de solicitarea procurorilor DNA și să anuleze toate înscrisurile cu probleme. Sentința a fost atacată cu apel de elevii implicați în scandal, iar la un an de la decizia de anulare, Curtea de Apel București a decis să considere ca inadmisibilă măsura privind anularea diplomelor și lucrărilor de Bacalaureat, solicitând  Inspectoratului Școlar Județean Ialomița să deschidă un nou proces, la secția de Contencios Administrativ a Tribunalului Ialomița, în urma căruia situația diplomelor să fie rejudecată. «Înlătură dispozițiile de anulare a înscrisurilor (lucrări de Bacalaureat și diplome de Bacalaureat) menționate în tabelele de la pct. 3 și pct. 4 din dispozitivul sentinței penale apelate. Respinge, ca inadmisibilă în procesul penal, cererea de desființare a acestor înscrisuri. Dispune înaintarea lucrărilor de Bacalaureat și a diplomelor de Bacalaureat ale subiecților procesuali persoane interesate ale căror apeluri au fost admise și ale celor față de care au fost extinse efectele acestor apeluri (...) împreună cu Sentința penală nr. 288 din data de 22 decembrie 2015, pronunțată de Tribunalul Ialomița-Secția Penală în Dosarul nr. 2632/98/2014 și cu Decizia penală nr. 1696/A din data de 11 noiembrie 2016, pronunțată de Curtea de Apel București-Secția a II-a Penală în Dosarul nr. 2632/98/2014, către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în vederea aplicării dispozițiilor art. 96 din Ordinul nr. 4799/2010 al ministrului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului (la care face trimitere Ordinul nr. 5218/2011 al ministrului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului)» au decis judecătorii din București. Printr-o adresă oficială, reprezentanții Tribunalului Ialomița au transmis Inspectoratului Școlar Județean Ialomița obligația de a deschide acțiunea în Contencios Administrativ: «Vă comunicăm alăturat sentința penală nr. 155/F din data de 28.11.2017 pronunțată de Tribunalul Ialomița (...) precum și cu lucrările de Bacalaureat și diplomele de Bacalaureat ale subiecților procesuali persoane interesate ale căror apeluri au fost admise și ale celor față de care au fost extinse efectele acestor apeluri (...) pentru punere în executare».

9 Iulie 2018, 07:50 (7214 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Tribunalul Ialomița a dispus anularea a 100 de diplome de Bacalaureat
EXCLUSIV: Tribunalul Ialomița a anulat 100 de diplome de Bacalaureat!
Profesoarele-șpăgare au scăpat de închisoare
11 profesori, condamnați la închisoare cu executare!

Comentariile cititorilor:


Pașa Hassan:
(12 Iulie 2018, 17:42)
Luptați pentru normalitate! Sigur aveți cu cine, numai să-i căutați pe acei viteji prin tufișuri, cârciumi, Spania, Italia...închisori și Costa Rică. Nu plecați, luptați, și luați și bidoane cu apă la voi!
@Dana:
(12 Iulie 2018, 13:47)
"Faceti-va bagajele si plecati!" E simplu, nu? Si ne intoarcem cand or rezolva altii treaba, ca noi n-avem chef, ne-am saturat etc. Daca de-a lungul istoriei toate generatiile de romani ar fi facut asa(bagaje si plecarea!), ce s-ar fi ales de neamul acesta? Navaliri barbare, migratori, turci, unguri, tatari, nemti, rusi etc etc. Suntem inca aici si vom fi pt mult timp inca. Pt ca nu toti ne punem palma in c.ur si plecam  ca sa stranga altii gunoiul pe care, vremelnic, il fac unii nemernici aflati la putere.
Paula:
(12 Iulie 2018, 12:47)
Ce să mai anuleze la șase ani după bac? Au diluat-o intenționat 6 ani. Strategie românească!
Dumitrescu T.:
(12 Iulie 2018, 12:43)
În colonia România, nu mai există justiție. Justiția românească este depășită de situație. Nu numai ca s-au infiltrat și aici corupția și incompetenta, dar și volumul de muncă îi cam scârbește pe justițiari...Încă n-am auzit ca un judecător să moară de suprasolicitare, ca maseurul de la Amara...Facultățile de Drept scot piloși analfabeți pe capete, că nr. de locuri permite. Intră boi și ies tauri.
Dana:
(11 Iulie 2018, 12:53)
Marea majoritate a tinerilor “intelectuali” români actuali au studii formale: numai cine nu vrea nu este acum student. Culmea este că și ies cu diplome. Profii universitari trebuie să mănânce și ei! Faceți-vă bagajele și plecați!
Sebi:
(10 Iulie 2018, 19:57)
6 ani de alba-neagra! I-a căpiat un așa proces românesc, unii au deja familii, sunt căsătoriți. 6 ani pentru evidență, care totuși n-a fost de ajuns.
IVAN L.:
(10 Iulie 2018, 19:52)
Da! Nu li se anulează diplomele cumpărate. Cum se simt ei, șpăgarii? Profesorii au făcut ceva pușcărie că au luat șpagă de ani de zile, și descoperiți abia în 2012. De la cine? Îi va mustra conștiința pe părinții care au dat mita și au scăpat basma curată? Păcat de elevii care învață. Ce nedreptate!
Wooowwww!!:
(10 Iulie 2018, 17:15)
@wow. Românul uită UN NUME de idiot și-l aleg din nou în funcție, darmite 154?!? 154 de falși oameni cu bacalaureatul! Vor fi primari, prefecți, senatori...președinți, de ce, nu? Vor fi dintre ei, viitori profesori cu aere. Vor ,,educa” românașii să ia exemplul lor. Așa se va-ntâmpla și cu pușcăriașii ( foști profesori!), mâine-poimâine îi vedeți drept diriginții copiilor voștri! Deci, amnezia și prostia românului...,
Wow:
(10 Iulie 2018, 15:30)
Daca au fost condamnari pentru LUARE DE MITA , DARE DE MITA a existat ? Cei care au beneficiat de diplomele obtinute in urma unor  infractiuni poate sunt sau vor ajunge sa ocupe functii in EDUCATIE , JUSTITIE , POLITICA ,sau vor ingrosa randurile BUGETARILOR sub diferite forme de ORGANE ! ! ! O lista cu cei implicati , pentru posteritate ar fi buna , ca avem memoria scurta ! ! !
Horia:
(9 Iulie 2018, 20:04)
Inteligentul Rareș Bogdan a zis că nu e ușor să trăiești “într-un ospiciu” numit România. Câtă dreptate are! Spun asta copiilor mei, să aleagă singuri calea! Le arăt și ce șanse au cu cartea din școala românească, îi îndemn să crească oi ca Becali, cu măgari de rasă și să facă drumuri dese la Ierusalim. Sigur vor reuși în viață!
@Horia:
(9 Iulie 2018, 16:54)
Pastreaza-ti sfaturile pt copiii tai..
Horia:
(9 Iulie 2018, 14:36)
Nu mai sfătuiți copiii să învețe! Vă râd în nas, dacă sunt deștepți! Nici să muncească fizic! Să fure și să fie șmecheri! Uite, dovadă clară că se poate și fără muncă....
Grivița:
(9 Iulie 2018, 13:48)
Ce să mai anuleze după șase ani de la un bac fraudulos?! Le periclita viitorul îngerașilor. Cred că au plătit deja, și la propriu și la figurat. Să stai șase ani în nesiguranță e de ajuns, chiar și pentru o directoare de liceu! Intenționat au lungit boala.
Wow:
(9 Iulie 2018, 13:08)
Suntem rusinea Europei !!! Rusine justitiei si  invatamantului ! ! !
Bora Bora:
(9 Iulie 2018, 12:23)
Diplome obținute prin șpăgi. Au tergiversat procesul până au făcut imposibilă anularea. 6 ani! Imediat trebuia acționat, dar nu acesta este mersul justiției române. După 6 ani de procese, ce să le mai facă! Cu șpagă, înainte, dragi părinți!