Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Reunire sub semnul continuității

Fotbal, Unirea Slobozia

Reunire sub semnul continuității

bonus: «Grupa 2005», locul 7 la Presov

Unirea Slobozia a revenit la pregătire pentru un nou sezon, al patrulea consecutiv de Liga a III-a. Probabil, obiectivul va fi stabilit în funcție de configurația seriei în care galben-albaștrii vor fi repartizați. Rapid, Metaloglobus, Progresul și chiar Gloria Buzău ar fi echipele greu de contracarat, într-o eventuală luptă pentru promovare. Până la calcule însă este cale lungă și multe se pot întâmplă la acest nivel. Potrivit celor implicați în fenomen, abia la începutul lunii august vom avea o configurație concretă a seriilor. Cert este că Unirea Slobozia a reluat pregătirile cu aproximativ același lot care a terminat sezonul trecut, pe a treia treaptă a podiumului. Primul argument al ideii de continuitate este reconfirmarea antrenorului principal Enache Costea care va fi ajutat și pe mai departe de secundul Adrian Cristea. De asemenea, o bună parte dintre jucători și-au prelungit contractele cu Unirea. Vorbim de Leo Dobre, Ene, Soare, Ghinea, Topor, Ibrian, Gherasim, Lemnaru, Adăscăliței, Teodorescu, Comșa, Năstase, Răduca, Toma, Bucă. Lor li se vor adăuga tinerii Negoiu și Ogrezeanu folosiți sporadic, în ultimele etape ale campionatului trecut. În lot vor mai veni alți doi tineri crescuți la Slobozia, dar șlefuiți în alte părți. Vorbim de mijlocașul Mihai Milotin, care se întoarce la Slobozia după 2 ani petrecuți la Constanța. Atacantul Rică Dragomir revine la Unirea după 2 ani petrecuți la Steaua. Cu echipa mare se va pregăti și un jucător născut în 2004, Doru Gheorghe. În pregătiri se află în aceste zile și mijlocașul ofensiv Marian Șerban, în vârstă de 34 de ani. Acesta a fost în urmă cu câțiva ani unul dintre cei mai apreciați fotbaliști ai Dunării Călărași, fiind dorit și atunci la Unirea de antrenorul Marin Dună. În sezonul trecut, din postura de jucător la Agricola Borcea a marcat două goluri în poarta Unirii. Conducerea slobozeană își dorește transferul jucătorului, considerând experiența lui poate asigura un plus pentru echipă. Enache Costea testează și un portar de 20 de ani, Teodor Gabor care a apărat în trecut la Oltenița și Popești Leordeni. Potrivit conducerii, la echipă vor mai veni maxim doi jucători cu experiență și vor mai fi cooptați câțiva juniori.

Au plecat patru jucători Unirea a renunțat după o jumătate de sezon la serviciile atacantului Roland Stănescu, cel care nu a reușit să se adapteze la Slobozia. De asemenea, și portarul Dragoș Dumitrescu va fi nevoit să-și caute alt angajament, evoluțiile sale fiind, ca să folosim un ponderat, neconvingătoare. Celălalt portar, Tudor Negrușa, și-a dorit să-și continue cariera acasă, în Ardeal, și a găsit înțelegere. În fine, după 8 ani petrecuți la Unirea Slobozia, Marius «Torje» Drăguț a decis să continue în altă parte, viitoarea sa destinație fiind la una din echipele buzoiene.

Amical cu Dunărea Călărași Abia reveniți din vacanță, jucătorii lui Enache Costea vor intra foarte repede la jocul cu mingea. Sâmbătă, 14 iulie 2018, orele 11,00, pe Stadionul «1 Mai» se va disputa un amical de gală între Unirea Slobozia și Dunărea Călărași. Echipa din județul vecin tocmai a promovat în Liga I și este pe ultima sută de metri cu pregătirile pentru noua stagiune. După confruntarea cu echipa antrenată de Dan Alexa, Unirii i s-a pregătit o întreagă suită de amicale, printre adversari fiind și Farul Constanța, dacă echipa de la malul mării va reuși să-și rezolve problemele administrative. În altă ordine de idei, conducerea slobozeană a renunțat la cantonament considerând pregătirea din propria bază sportivă mult mai eficientă și mai puțin costisitoare.

«Grupa 2005», locul 7 la Presov
Săptămâna trecută, orașul slovac Presov, a găzduit un interesant turneu adresat copiilor și juniorilor. Participantă la această competiție, generația 2005 a Unirii Slobozia a disputat 9 meciuri în compania unor echipe din Rusia, Ungaria, Polonia, Slovacia, Letonia și Ucraina. Bilanțul echipei lui Ion Ionescu a fost de 5 victorii, două egaluri și tot atâtea înfrângeri. Denis Dragomir cu 8 goluri și Cătălin Munteanu cu 7 goluri au fost principalii marcatori.

10 Iulie 2018, 17:40 (2366 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Rapidul, în vizită la nași
Obiectiv în ceață
Remiză albă la Adâncata. Profită Ciulnița!

Comentariile cititorilor:


Nu conteaza:
(13 Iulie 2018, 22:38)
Bai Cici ! Pai echipele alea care au venit din judet cu bugete mai mici au fost batute de baietii nostrii pe unde i-au prins! Cand am dat de Farul, Cernavoda,Progresul , Buzau..echipe cu buget egal sau mai mare decat al nostru ne-am vazut infranti! De ce? Ca acolo erau jucători de liga 2 de liga 1 cu experienta care nu erau plătiți pe 20 milioane + juniori de la Viitorul sau Fcsb care nu trebuiesc formati pentru viitorul echipei ca la noi ....si care iti fac diferenta in meci!
Suporter:
(13 Iulie 2018, 22:26)
Marian99, sincer sa fiu din ce am vazut si auzit , singura solutie sa promovezi si sa faci performanță este cum ai spus tu sa ai buget mare! Citeam intr-un ziar, ca echipa cand a promovat in liga a 2a avea buget dublu fata de acum! Acum cu banii pe care îi aveam ne zbatem acolo locurile 3-5 si ne multumim ca aveam o echipa in liga 3 ca fotbalul ialomitean sa nu fie sters definitiv de pe harta fotbalului !De ce la Calarasi s-a putut si la noi nu???va zic eu: acolo baga bani si primaria si consiliul la Slobozia baga doar primaria Si parerea mea este ca nu trebuie sa fi fost jucator bun ca sa fii si un bun antrenor ! Sunt "n" exemple!
Marian99:
(13 Iulie 2018, 13:01)
Eu sincer cred si este doar opinia mea,cred ca nu este antrenor 1 la mana si 2 la mana cred ca jucatori joaca doar ce stiu ei din experienta.ca sa vrei sa promovezi iti trebuie antrenor cu calitate si jucatori, si buget foarte bun ,enache nici la juniori nu a jucat si la pus antrenor ai sa fim seriosi.doamne ajuta sa promoveze anu ista.pacat de omogenitate de jucatori care sa creat de a tatia ani.
cici:
(13 Iulie 2018, 09:07)
Ati cheltuit peste 15 miliarde pentru un amarat loc 3 in liga.... pacii numai cu echipe care acum catava ani erau la judet.Cand trebuie sa dati explicatii....aduceti in discutie.....echipa de handbal!Auzi, obiectiv 1-3!!!Uitati va sub voi numai echipe de la tara....care nu au avut nici macar jumatate din bugetul vostru!
coco:
(13 Iulie 2018, 08:58)
Cand am avut echipa, de umileam rapidul pe un de il prindeam, nu era bine.....tipati pe aici ca sunt mercenari, ca unde sunt copii nostri....acum stati si suferiti la liga 3 a........o sa stam mult si bine!
Jdjsjsj:
(13 Iulie 2018, 00:06)
Pai voi vreti cu bani putini sa se promoveze la pas..daca se poate ca echipa sa castige si cupa romaniei sa mergem in Europa League! Deschideți bine ochii oameni buni! In ziua de azi fara ajutor din partea unor oameni potenti financiar nu poti face performanta Eu zic sa ne mulțumim ca avem o echipa de fotbal care ne reprezinta orasul si nu cred ca s-a facut de ras vreodata!
Divizie:
(12 Iulie 2018, 23:27)
Goidea tu esti ma??? Sau lingăii tai??? Mercenarilor!!!
Metalu Buzau:
(12 Iulie 2018, 18:30)
Ilie?,Enache?, voi sunteti ma?
Haha:
(12 Iulie 2018, 13:26)
Mai inteligentilor ! Cine a ratat obiectivul? Din cate stiu eu obiectivul a fost locurile 1-3 !si s-a terminat pe locul 3! Degeaba vreti voi jucatori buni ,poate si antrenorul si conducerea vrea! Dar cine iti vine pe salarii de 10-20 milioane?? Singura care a ratat obiectivul a fost echipa de handbal! Pe alea nu le trage nimeni la raspundere ca iau salarii mai mari decat la fotbal de cel putin 3 ori! Si sunt in ultima divizie din tara!
haidehaide:
(12 Iulie 2018, 05:53)
Enache a ratat obectivul. Multa lume a concluzionat ca sezonul trecut daca aveam antrenor,promovam. Ne omorati sperantele inainte sa inceapa campionatul? Sau nu se doreste echipa in liga 2???
Pentru Slobozia :
(12 Iulie 2018, 00:22)
Aduceți, vreți, ratații. În Liga4 sunt unii fotbaliști buni, cu mult peste ce are Unirea în acest moment. La Țăndărei, Adâncata, Ciulnița, Doja și Axintele. Așa că taci din gură, învață să scrii și învață și fotbal. Te-am pupat!
Slobozia :
(11 Iulie 2018, 15:26)
Ba nene aduce jucatori dacă vrerii sa faceți cv tot Spune-ți de copii lumea care vine in tribuna vine pt copii de 7 ani sau vine sa promovam mâncați bani ce le faceți aduceți jucatori din liga 4 sa va fie Rușine dacă așa vreți sa faceți performanța faceți echipa buna nu toți ratați de liga 4 și liga 5 care nu au jucat fotbal la nivel înalt sa va fie Rușine și cu asta am încheiat