Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA, amendată cu 4 mii de lei

Apă cu Trihalometani la robinetele slobozenilor

Urban SA, amendată cu 4 mii de lei

Problemele pe care administrația locală din Slobozia le are cu distribuția apei potabile în municipiu sunt departe de a se încheia. Recent, Urban SA, operatorul de apă al orașului, a fost amendat cu 4 mii de lei de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița după ce, în urma unor analize efectuate de Institutul Național de Sănătate Publică din București, s-au semnalat depășiri ale nivelului de Trihalometani în apa furnizată populației. Reprezentanții Urban SA recunosc situația și explică faptul că nivelul mare de Trihalometani înregistrat a fost generat de o serie de intervenții în rețea.

Probleme în mod repetat Slobozia deține autorizație sanitară de funcționare pentru rețeaua de apă a municipiului, însă distribuția se realizează în baza unui program de conformare. Acest program reprezintă o măsură suplimentară de verificare a calității apei pe care Urban SA o furnizează populației. Printre principalele prevederi pe care Urban SA s-a angajat să le respecte prin semnarea programului de conformare se numără și efectuarea, în fiecare lună, a unor analize amănunțite pentru apă. Verificările se realizează de către Institutul Național de Sănătate Publică din București, în urma probelor de apă transmise. Ultimele buletine de analize, realizate în aprilie și mai 2018, au scos la iveală faptul că apa din Slobozia a înregistrat depășiri ale nivelului de Trihalometani atât la ieșirea din rețea, cât și în alte 3 capete ale rețelei. De asemenea, au fost semnalate depășiri ale aceluiași parametru și în apa distribuită în localitățile Scânteia, Ciulnița și Smirna. În urma verificărilor, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au dispus amendarea cu 4000 de lei a operatorului Urban SA. «Au fost constatate depășiri timp de 2 luni consecutiv, tocmai de aceea s-a dispus sancționarea societății... Nu cunoaștem cauzele acestor depășiri pentru că, până acum, reprezentanții societății au reușit să echilibreze nivelul de clor în apă și nu au mai avut probleme...» explică Mihaela Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică  Ialomița.

Lucrări la rețea Responsabilitatea pentru depășirea nivelului de Trihalometani aparține operatorului Urban SA. Reprezentanții firmei explică faptul că depășirile au fost generate de o serie de lucrări la rețea, pe care angajații le-au realizat în ultimele luni. «Am desfășurat ample lucrări în rețea și am fost nevoiți să sistăm furnizarea apei. Problemele au apărut în momentul în care am reluat distribuția. Erau niște lucrări importante pe care nu le puteam evita, iar acest aspect a generat depășirea nivelului Trihalometanilor!» ne-a declarat Valentin Cilibeanu, directorul executiv al Urban SA. Mai mult decât atât, oficialii operatorului de apă al Sloboziei explică faptul că, deși ridicat, nivelul Trihalometanilor din apă nu a reprezentat un pericol pentru populație. «În situația de față, pericolul pentru sănătatea populației nu există. Depășirile au fost ridicate, însă nu atât de mult încât să reprezinte un risc pentru consumatori...» a mai spus Valentin Cilibeanu.

10 Iulie 2018, 08:10 (6060 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


muvis:
(11 Iulie 2018, 12:08)
@nemultumitu'

Bineinteles ca ar fi buna solutia cu apa din Borcea, dar nu se va discuta niciodata de catre alesi, adica psd, pentru ca ei sunt artizanii solutiei actuale. Baietii vor plati pentru asta, dar nu poti astepta doar decizii judecatoresti; trebuie demarat de urgenta proiectul pentru potabilizarea apei. 

E o premiza falsa sa crezi ca votul la locale nu conteaza. Uitati-va la bucuresti cat de important este sa ai opozitie in consiliu, chiar daca psd a castigat primaria. Ii intarzie, ii blocheaza, ii haituiesc pe psd-istii aia incompetenti. 
Poate ca in 2020 Slobozia va avea tot primar psd (apropae sigur, ca alegerile vor fi intr-un singur tur), dar cu o pondere importanta a opozitiei in consiliu, in 2024 lucrurile vor arata altfel. Si vor fi create premizele pentru aparitia unor oameni competenti care sa candideze in 2024. E ca la piata, daca nu exista cerere, nu va exista oferta. 
Trebuie incapatanare sistematica si pe termen lung, altfel Slobozia nu se va dezvolta.
@Cetatean:
(11 Iulie 2018, 09:42)
"Da si noi .. suntem prostovani". Nu mai generaliza, limiteaza-te la propria persoana!
Cetatean:
(11 Iulie 2018, 07:31)
Alooo. DNA îl. Aici e vb de crima. Cei care au provocat prostia asta sunt oameni înstăriți care își permit să cumpere apa. Ce fac saracii? Bai numai prostii în orașul ăsta. Da și noi că cetățeni suntem prostovani. Bv..lor
N.Tudorel:
(11 Iulie 2018, 07:07)
4000 lei este bacsisul dat de unul ca Andrei Pop ,Mosoiu....&co la un club de fițe într-o seara.
Somera din cauza lor:
(10 Iulie 2018, 22:15)
Așa merită... Te țin 3 luni pe salariu de kk apoi îți dau un șut...na,sa va saturați...si e prea puțin pt ce meritați... halal analize...
Titi:
(10 Iulie 2018, 21:55)
Traim vremuri grele daca au ajuns unii sa-si bata joc de vietile si sanatatea a zeci de mii de persoane de genocidul provocat in masa cu otrava de la robinete ne meritam soarta si apropo cu ani in urma parca au impuscat unu pentru genocid cat sa schimbat lumea asta .Y
nemultumitu' :
(10 Iulie 2018, 20:56)
Ar fi buna solutia cu captarea de la Calarasi , dar alesii nostri nu ar mai avea motive sa se plimbe pana in Asia pe banii nostri . Bani pe care i- ar putea folosi pentru investitii in Slobozia . Curatenia orasului nu a lasat niciodata de dorit atat de mult  ca sub mandatul lui Mocioniu, transportul public e sub orice critica , centru orasului e varza ,groapa aceea fara rost inghite bani in continuare , cartiere neracordate la curent si utilitati , drumuri peste care se toarna cate putin asfalt din 4 in 4 ani , oameni tristi si resemnati laolalta cu spargatorii de seminte , democratia se duce la vale ca apa de pe versantii despaduriti ... ce mai tura vura , e jaleeee !
muvis:
(10 Iulie 2018, 16:28)
@Andrei,
Slobozia nu-si permite sa plateasca pentru osmoza, chiar daca primarul defileaza cu solutii de "coaste";  si ar fi stupida alegerea cand ai infrastructura de productie a apei potabile la Calarasi, cu tot cu operatorul ala deja instruit si responsabil, care produce apa potabila, nu ineptii de genul "depasiri ce nu reprezinta pericol pentru populatie".
Ar fi mai ieftin sa se revina la solutia veche, ce ar insemna probabil ca Urbanul sa moara, pentru ca Evoaqua Calarasi ar prelua operarea si facturarea apei potabile (ceea ce nu-i o idee rea, ca are experienta) sau sa gestioneze doar apa uzata.

Asta este pana la urma o decizie politica la nivel local, care depinde de intelegerea si responsabilitatea celor care vor vota din 2019 pana in 2020. Si ar fi bine ca tinerii sa inteleaga ca chestiilea astea cu gospodaria din orasul lor, ca nu-s mecanisme complicate. Trebuie un pic de interes.
Mary:
(10 Iulie 2018, 16:10)
     Patru mii de lei!!!!!! Ce reprezintă???!!!  BĂI HANDICAPAȚILOR, PENTRU AȘA CEVA SE FACE PUȘCĂRIE. DE ANI DE ZILE SUNT PUSE ÎN PERICOL VIEȚILE OAMENILOR ȘI SE PERCEP PREȚURI PENTRU O PORCARIE DE APĂ, AȘA ZISĂ POTABILĂ, PE CARE NU O BEA NIMENI, LA PREȚ DE APĂ POTABILĂ. SUNTEȚI NIȘTE CRIMINALI CU TOȚII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! VĂ UITAȚI UNII, LA ALȚII CÂND VINE D.N.A. SĂ VĂ SALTE. SĂ VĂ IA, SĂ NU MAI RĂMÂNĂ UNU'!!!!! VĂ PUPAȚI UNII, PE ALȚI-N C.R, DAR NICIUNUL NU ARE CURAJ SĂ SPUNĂ LUCRURILOR PE NUME. SUNTEȚI NIȘTE LAȘI OBEDIENȚI. 
George:
(10 Iulie 2018, 15:36)
Da ce credeți că el Ionascu bea apă de la ghiveta ,noi prostimea însurat,om fara inimă si mai vrea atunci să mai fie ales ca primar al Sloboziei,rusine din partea lui ,au distrus instalatoile de alimentare cu apă de la Borcea care aduceau apă in Slobozia .
Maria:
(10 Iulie 2018, 14:55)
Nici o problema ca o sa aiba grija sa ne incarce la factura cu " amenda " deci tot noi o platim
Wow:
(10 Iulie 2018, 14:43)
Vom trai (sau nu ) si vom vedea evolutia starii de sanatate a populatiei din Slobozia ,dar mai ales a copiilor care voluntar sau nu consuma APA POTABILA  ! ! ! 
Tot Bidon:
(10 Iulie 2018, 12:07)
Îl judecă vreun tribunal pe senatorul Ionascu pentru genocidul din Slobozia? Este mândru de faptele lui, bogat și nesimțit. Îl doare fix în cot de eforturile și sănătatea proștilor toleranți!
gogu:
(10 Iulie 2018, 11:34)
Vivat Ionascu ! La multi ani cu executare pentru genocid !!!
Bidon:
(10 Iulie 2018, 11:28)
Nu beți apă de la chiuvetă!!! Oricum prin baie, spălatul legumelor, vasele etc., tot ne infectăm. Este crimă. Cine știe ce este de făcut, să dea indicații Profesioniste idioților criminali! Nu, ionascu și Gașca lui!