Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Victor Moraru a semnat Protocolul Festivalului

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2018

Victor Moraru a semnat Protocolul Festivalului

Victor Moraru a semnat Protocolul cadru de colaborare în vederea desfășurării Festivalului de la Amara. Evenimentul a fost mediatizat pe pagina de Facebook a președintelui și pe pagina oficială a Consiliului Județean Ialomița.

Aprobat de Președinte
Tocmai când credeam că exagerăm acuzându-l pe Ilie Cioacă, am descoperit pe pagina de Facebook a Președintelui că acesta a semnat Protocolul-cadru al Festivalului de la Amara. Care va să zică, nimic, dar nimic din ce se întâmplă la nivelul județului nu se poate face fără inițiativa, ordinul sau semnătura președintelui. «Moraru e-n toate, e-n cele ce sunt și-n cele ce mâine vor râde la soare...» cum ar spune poetul George Lesnea. Numai că el a murit în 1979, iar Președintele trebuie să se mulțumească cu Ilie Cioacă. Și, accidental, cu propriile lui cuvinte: «Astăzi, 06.07.2018, la sediul Consiliului Județean Ialomița, am semnat Protocolul-cadru de colaborare în vederea desfășurării Festivalului concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești „Trofeul Tinereții“ Amara 2018» ne comunică el pe pagina sa de Facebook, convins că fără organizarea unei festivități de semnare a Protocolului Festivalul nu s-ar putea desfășura...

Anul ăsta cheltuim mai puțin
Potrivit estimărilor, anul acesta autoritățile locale și județene vor cheltui mai puțin pentru organizarea acestui Festival, aflat la a 51-a ediție. Deși autoritățile nu au avansat o cifră exactă, surse administrative confirmă faptul că alocarea bugetară, suportată în mod egal de către Consiliul Județean și Primăria Amara, se ridică la 400 mii de lei. Suma este mai mică decât anul trecut, când autoritățile județene și locale au cheltuit peste 700 mii de lei. O posibilă explicație pentru reducerea alocărilor bugetare o reprezintă faptul că anul acesta Festivalul Tinereții a fost redus la numai două zile. Concret, Festivalul va fi organizat în perioada 4-5 august 2018, prima zi fiind rezervată competiției propriu-zise, iar cea de-a doua zi fiind dedicată Galei Laureaților. Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara este cel mai longeviv festival de gen din țară, desfășurându-se fără întrerupere din anul 1968.

11 Iulie 2018, 09:15 (2865 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Scrisoare deschisă adresată președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru
Adăpost pescăresc de 2,27 milioane lei pentru 38 de pescari ialomițeni
Paradisul administrației Moraru se clatină din temelii

Comentariile cititorilor:


Portret...:
(13 Iulie 2018, 21:03)
Ce este absolut evident despre dl. Moraru cind are aparitii in mass-media (TV, foto) consta intr-o mimica de persoana preocupata, pe care apasa la modul propriu toate greutatile judetului, tarii, omenirii, uneori poate ale Universului....
Nu imi aduc aminte sa fii vazut  vreo poza in care sa fie destins, sa zimbeasca (chiar si electoral); e mereu incruntat, preocupat, cu fulgere in priviri si cuvinte hotarite si inca nespuse intre dinti!

O avea hemoroizi?!?
Jovan L.:
(13 Iulie 2018, 12:25)
În două zile de “festival” vor cheltui cât în patru! Nu cred că s ar găsi sponsori in Ialomița pentru așa un fâss. Cum Amara este acum o groapă de gunoi, nici fostul festival nu e ce-a fost....Mai bine puneați banii aceia la apa potabilă.
Mary:
(13 Iulie 2018, 10:45)
   Dacă susținerea festivalului se face din bani publici, costul biletului ar trebui să fie modic. Nu vreau ca voi, ăștia de la putere, să faceți afaceri cu banii noștri. Defapt am vrut să spun să nu mai băgați mâna în buzunarul nostru. Poate ați auzit de sponsori!! Sau apelați la ei doar când partidul o cere??!!
   P.S.  Reducerea festivalului la două zile este o prostie, atunci dece este numit festival??!!  Unde este bucuria acestui "festival al tinereții" de altă dată???!!! Un eveniment de asemenea anvengură pe scena căruia sau lansat nume mari ale muzicii românești nu poate fi trecut cu vederea sau bifat în activitatea de propagandă a partidului.        
   Nu toate muștele fac miere!!! 
x:
(12 Iulie 2018, 08:33)
@ valentina, problema cu intretinerea iepelor este acum la Amara. De ce primarul actual, prin firma " de casa" mai plateste intretinerea? Domnilor cum sa plece el in concediu? Sa lase mosia nepazita, ca fara maria sa nu merge nimic in judetul acesta. El este drumar sef, diriginte de santier, economist, inginer si cate si mai cate la un loc. Va rog ...putin respect.
Valentina:
(11 Iulie 2018, 20:13)
Orice sfertodoct stie sa semneze,iar daca nu stie pune destu ! A lasat smara cu gropi , cu epurare nefunctionala,cu apa nepotabila , cu groapa de gunoi focar de infectie cu un parc de doi lei dar care a costat 10 milioane de euro( OLAF, te asteptam!) ! Dar cu iepe pe care le calareste pe banii amarastenilo !
Corneliu:
(11 Iulie 2018, 18:12)
@adi. Când găsesc curățenie undeva, încerc să o mențin. Când duhnește mizeria pe alei, inclusiv pe strada mare, nu am ce menține! Logic, nu? Crezi mata, @adi, că suntem toți prost educați sau trăim în șatră?
in sfarsit:
(11 Iulie 2018, 17:58)
Moraru poate pleca in concediu linistit pt ca ce a fost mai greu s-a facut: semnarea 'protocoiului' festivalului Amara. In rest, Dumnezeu cu mila, apa la chiuveta cu trihalometani, centrul urbei cu acvariu acoperit si nefinalizat etc,etc..
ADI:
(11 Iulie 2018, 15:16)
DOMNUL CORNELIU,DUMNEAVOASTRA  IMPREUNA CU VECINII V-ATI GANDIT VREODATA SA MENTINETI CURATENIA?
Corneliu:
(11 Iulie 2018, 14:24)
Bine că nu au întrerupt acest circ! Tradiție. Și mizeria, gropile, GROAPA, șobolanii, împuțiciunile dintre blocuri, tot de tradiție țin! Unele costă bani, altele costă sănătatea care tot în bani se traduce. Unele dor și dor...altele, nici nu ne țin de foame sau de sete! Serbarea de doi bani de la Amara, calitativ, costă enorm cantitativ pentru Jud.Ialomița! Mai bine ați face curat in acea stațiune împuțită!!!!