Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ajutor financiar pentru case fără autorizație de construire din Cartierul Bora

Potopul de la Slobozia

Ajutor financiar pentru case fără autorizație de construire din Cartierul Bora

Joi, 5 iulie, la orele 11,00, Slobozia a fost paralizată de o ploaie torențială. Potrivit datelor oficiale, peste 200 de gospodării din cartierele mărginașe ale orașului au fost inundate. Cel mai afectat cartier a fost Bora, unde una dintre străzi s-a surpat. Pentru remedierea situației, Consilul Local Slobozia a aprobat «alocarea a 200 mii de lei din fondul de rezervă bugetară prevăzut în bugetul anului 2018».

84 l/mp în jumătate de oră Ploaia torențială de joia trecută a paralizat orașul Slobozia. După numai o jumătate de oră, principalele intersecții ale orașului au fost blocate de ape, iar gospodăriile din Cartierele Cărămidari și Bora au fost inundate. Conform datelor oficiale, pompierii din cadrul Inspectoratului de Urgență Ialomița au intervenit în peste 50 de locații, timp de mai multe ore, pentru înlăturarea efectelor ploii și asigurarea bunurilor cetățenilor. Cu o situație dramatică s-au confruntat locuitorii din Cartierul Bora, grav afectat. Lenuța Zaharia, în vârstă de 64 de ani, locuiește pe strada General Magheru, la șosea, și spune că a fost inundată pentru a treia oară în decurs de câteva luni: «Noi nu mai avem primar de la Ioan Pinter încoace, Dumnezeu să-l ierte... Ăsta te ascultă și nu face nimic! Degeaba le-am spus, degeaba m-am plâns... De trei ori am fost la el și tot degeaba!» ne-a spus ea din mijlocul curții inudate. Cu o situație similară s-au confruntat și alți locuitori ai străzii General Magheru, în zona Bisericii: «E un dezastru! Apa a stricat tot, de la parchet până la mobilă... Acum trebuie să cheltuiesc mii de euro din cauza primarului! Pentru că a înălțat strada mai sus decât fundația la gard. Și fundația asta are 60-70 de centimetri...».

200 mii de lei pentru case construite ilegal La 24 de ore de la evenimente, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe convocate «de îndată». Cei 13 consilieri prezenți au votat alocarea a 200 mii de lei pentru înlăturarea efectelor inundațiilor din ziua precedentă. Principala urgență a constituit-o strada Bisericii, din Cartierul Bora, unde exista riscul unor alunecări de teren. În cadrul ședinței, consilierii Opoziției au declarat că decizia este una discutabilă, în condițiile în care pe strada respectivă casele au fost construite ilegal, fără autorizații de construire. În replică la aceste acuzații, viceprimarul Rudolf Gradea a declarat: «Dacă vreți să facem politică, facem politică! Dar eu zic să rezolvăm întâi situația, să ajutăm oamenii și abia apoi să vedem cum stau lucrurile...». Strada General Magheru a fost refăcută în numai 24 de ore, fapt confirmat public de către autorități: «Rețelele de utilități au fost stabilizate, astfel că starea de alertă a încetat...». În cadrul ședinței Consiliului Local, primarul Adrian Mocioniu a mulțumit pompierilor și angajaților DADP pentru «promptitudine și eficiență». De asemenea, el a declarat că intenționează să achiziționeze instalații de pompare a apei suplimentare, pentru a răspunde mai rapid solicitărilor în astfel de situații.

Cartierul Bora, restant la plata taxelor și impozitelor
Intervenția autorităților slobozene trebuie privită într-un context mai larg. Cartierele Bora și Cărămidari din Slobozia sunt considerate de către autoritățile locale două bazine electorale importante. Cartierul Bora, de exemplu, a beneficiat în urmă cu aproape 10 ani, de o investiție în rețeaua de apă și canalizare care a costat bugetul peste 3,5 milioane de euro. E drept, de aceste utilități a beneficiat și Cartierul Slobozia Nouă... Paradoxal, investițiile în rețelele de apă și canalizare nu au schimbat radical viața locuitorilor din zonă. În Bora, de exemplu, în zona unde strada a fost afectată de alunecările de teren, mulți dintre proprietari nu au apă curentă, gaze sau canalizare, deși posibilitatea de racordare la aceste utilități există de mai bine de 5 ani. În plus, locuitorii din Cartierul Bora refuză să-și plătească taxele și impozitele anuale. Potrivit unor surse administrative, 60% dintre aceștia au debite neplătite de ani buni. Unii dintre cei intervievați recunosc senin acest fapt: «S-au pus pe noi cu impozitele și amenzile... Ne dau într-una, ne trimit hârtii acasă! Păi, de unde să plătim dacă n-avem?!».

12 Iulie 2018, 07:55 (3332 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Locuințe sociale pentru 48 de familii
MAME pentru 47 de suflete
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Comentariile cititorilor:


contribuabil:
(12 Iulie 2018, 19:28)
MOCIONIU un mare retard cel mai prost primar dupa revolutie condus de GINA PALANTIN si NINETA
Valentina:
(12 Iulie 2018, 10:49)
Electoratul psd,oameni de joasa conditie sau fara caracter voteazi in oras si la judet golani si semidocti ! Dodel Mojo te asculta,dar fiind analfabet functional nu intelege ce ii spui ! Iar renul rudolf, recompensat ca ne da apa cancerigen cu sora plantata la tvr ii tine isonul ,! Slobozia a devenit un oras de nelocuit si de ocolit ! Cea mai buna solutie ar fi greva generala fiscala, golanii sa nu aiba ce cheltui si nici asistatii statului ce toca !
Alina ba☆ina:
(12 Iulie 2018, 08:16)
Intreb pentru un prieten: Nu cumva Bora,a fost Marele Votant Rosu?Din cauza acestor voturi de cartier dă jmekeri s-a inclinat balanta continuu spre rosu?Galetile?Brichetele?Pungile de zahar?Ulei? Duceti spaga inapoi si sariti la gatul lor!Datorita voua,votantilor de serviciu,suntem necajiti de 29ani.La voi ploaia vine 1 data pe an.Noua ne vine acru-n gat zilnic!"Nevotantii"+d-alde voi=nenorocire in primarie.Adaugatii si pă UGIRA si"500 le" si aveti formatie "complecta".Hai cu votu'...!