Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mortul de la Amara este vinovat

Ca întotdeauna în România!

Mortul de la Amara este vinovat

În urmă cu câteva zile, luni, 2 iulie 2018, maseurul Stelică Nicolae, angajat al Hotelului Lebăda din Amara a murit, extenuat de muncă. La o săptămână distanță, luni, 9 iulie a.c., ancheta ITM încă nu a fost declanșată: «Așteptăm raportul medico-legal. De-abia după aceea vom declașa ancheta...» ne-a declarat nonșalant Marian Nedelcu, șeful SSM din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Condițiile abuzive de lucru în care își desfășoară activitatea maseurii din Amara sunt cunoscute de ani buni, însă niciodată nu au fost corectate... Complexul Lebăda aparține firmei Alfa Hotels SRL, care deține la acest moment alte 3 locații similare.

Un fel de necrolog Luni, 2 iulie 2018, la orele 12,40, ambulanțierii chemați la Hotelul Lebăda din Amara au constatat decesul unuia dintre maseurii hotelului. Îl chema Stelică Nicolae și era nevăzător. Îl cunoșteau mii de pacienți din toată țara, fiindcă făcea meseria asta de zeci de ani. Și toți spun că o făcea bine... Atât de bine încât ajunsese să realizeze 60 de masaje în fiecare zi! Uneori, colegii îl găseau dimineața deja la lucru. Și, timp de 7 ore, lucra non-stop! Se învățase așa, ca un robot. Avea acasă copii de crescut și greutăți, ca noi toți... În plus, de câteva luni, i se diminuase și salariul, cu un sfert... Așa că lucra, lucra ca înecatul, tot ce i se spunea! La trei ore după decesul său, conducerea Complexului Lebăda a adus un alt maseur, de la Predeal. În perioada verii, hotelurile din Amara nu-și permit nici o oră «moartă». Trebuie să lucreze cu orice preț!

Anchetă marca ITM Ialomița La o săptămână distanță de la moartea lui Stelică Nicolae, ancheta ITM nici măcar nu a fost declanșată. Marian Nedelcu, șeful Serviciului Sănătate și Securitatea în Muncă din cadrul instituției ne răspunde nonșalant că ancheta va demara după primirea raportului medico-legal. «Îl așteptăm din clipă în clipă... Cum vine, cum ne apucăm de treabă! Nu putem să deranjăm înainte, nu știm ce s-a întâmplat, de fapt... De luni încolo mai vedem. Și vă ținem la curent!». Este vineri, 6 iulie a.c. și raportul medico-legal, indiferent când va veni, nu are nicio relevanță. Surse din cadrul instituției ne confirmă faptul că, în astfel de situații, mortul este cel vinovat... Într-un comunicat de presă de anul trecut, ITM Ialomița se laudă că a efectuat peste 800 de controale care au vizat domeniul securității și sănătății în muncă numai în primele 7 luni ale anului. Complexul Lebăda nu s-a aflat niciodată printre locațiile unde s-au desfășurat aceste controale. Și nici în alți ani...

Strigător la ce? La cine?
Peste moartea lui Stelică Nicolae s-a așternut tăcerea. Colegii lui de muncă nu au fost lăsați să meargă la înmormântare. Pacienții au fost mai importanți! Sub protecția anonimatului, unul dintre aceștia ne-a declarat: «Lucrăm de zeci de ani la foc continuu, fără pauze... Uneori și 50 de pacienți pe zi! Nimănui nu îi pasă, nimeni nu ne întreabă. Și chiar dacă ne-ar întreba, cine să ne apere drepturile?! Lucrăm ca sclavii și atât. Stelică, Dumnezeu să-l ierte!, lucra într-o chichineață, fără aerisire, la peste 40 de grade... Dar unde să plece? Unde să meargă cei ca noi?». Mariana Olteanu, reprezentanta Complexului Lebăda din Amara, declară că situația e una normală. «Programul era de la orele 7,00 la orele 14,00, 5 zile pe săptămână. Se poate verifica oricând programul lui și al angajaților. Baza de tratament a fost reabilitată anul trecut. Actul constatator al decesului confirmă că a fost un infarct miocardic și suferea de scleroză coronariană... Nu avea cum să fie o problemă legată de muncă! Și normal că lua pauză, că pacienții plecau și ei la masă. Între 12,30 și 13,30 nu se făceau masaje...» explică ea puțin iritată de întrebările noastre. Meseria de maseur nevăzător nu este bine reglementată în România. Potrivit unei reglementări legale vechi de 18 ani, Autoritatea Națională pentru Calificări, aflată în subordinea Ministerului Muncii, exclude nevăzătorii de la practicarea meseriei de maseur. În urmă cu câțiva ani, Consiliul pentru Combatarea Discriminării a amendat Autoritatea Națională pentru Calificări în urma unei sesizări făcute de un nevăzător. Însă reglementările nu au fost schimbate. Maseurii nevăzători știu și tac, pentru că oricând pot fi concediați... Și muncesc până la epuizare, deși standardul ocupațional al meseriei confirmă că pot masa cel mult 28 de pacienți zilnic! Complexul Lebăda aparține firmei Alfa Hotels SRL, care deține la acest moment alte 3 locații similare, respectiv hotelurile Carpați, Parâng și Venus. Pe site-ul oficial, firma susține că «pune o mare importanță pe resursa umană» și că «misiunea Alfa Hotels SRL este asigurarea de servicii turistice integrate la standarde de calitate și confort». Stelică Nicolae și pacienții săi nu le-au avut niciodată...

12 Iulie 2018, 10:20 (5243 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Amara: A murit din cauza extenuării

Comentariile cititorilor:


Sarpe:
(15 Iulie 2018, 10:01)
Reclamati angajatorul la autorităti,dacă nu se iau măsuri,filmati. Dacă doar ne plângem si nu facem nimic,angajatorii or sa profite la maxim de oameni.
IONEL ILASI:
(12 Iulie 2018, 19:51)
Ionel Ilasi, 0757 738 710. A propos de titlu...Inainte de anii 2000, "Jurnalull National" publica pe prima pagina cateva fotografii cu un glob luminos deasupra corpului neinsufletit al unui elev de liceu, cares-ar fi sinucis cu cioburile oglinzii din baie. Era fiul unui INSPECTOR ITM IALOMITA. Asistentul medical care a facut autopsia acelui adolescent, am fost eu. Mai am si acum in minte privirile colegilor sai indreptate spre geamul salii de autopsie, prin care am vazut SPERANTA LOR, CA MEDICINA LEGALA VA STABILI ADEVARUL.Criminalistii au fost in sala de autopsie si au facut fotografii si filmari. La autopsie a asistat si procurorul de caz. Probabil ca acel caz s-a inchis cu verdictul "sinucidere"...Spre deosebire de alte cazuri Criminalistii slobozeni m-au cerut pe mine la autopsie.In arhiva Politiei Ialomita se gaseste Dosarul de Caz.In acei ani nu existau DIICOT, DNA, 0215, sau alte strucuri care sa lupte cu sistemul post-KGB reimplantat in Romania dupa Revolutie.Practic, o mana de politisti din IPJ Ialomita si Sectia Judeteana a SRI Ialomita s-au luptat cu un sistemm criminnal si corupt care folosea ocazional si Medicina  Legala si Parchetul in musamalizarea unor  afaceri criminale pe motiv ca "asa merg treburile  de la Bucuresti, care nu se supune, pleaca". In cazul amintit de  mine, medicul legist a fost dna dr.Maerean Ana Maria. La 20 de ani este  prescris  totul, chiar si arhivele Serviciilor Secrete pot fi accesibile. In acel caz, lovitura care a provocat decesul, a fost intr-un anumit loc si a  penetrat corpul pe o distanta de  ....cm. Cereti dosarul de la politie si examinati-l impreuna cu politistii de astazi. CONFORM POLITISTILOR DE CAZ DIN ACEL TIMP -OAMENI DE EXCEPTIE!- A FOST O  SUSPICIUNE DE OMOR MASCAT IN SINUCIDERE. ASTAZI, O ANCHETA JURNALISTICA SUSTINUTA DE COMPARAREA CELOR PATRU PROBE: CERCETAREA POLITISTILOR, RAPORTUL MEDICO-LEGAL, MARTURIA DE ASTAZI A DR.ANA MARIA MAEREAN SI MARTURIA MEA, POT ELUCI
mircea ion:
(12 Iulie 2018, 17:24)
Sa va duce-ti la hotelul Ialomița, sunt 4 maseori, care in sezon, vara au in jur de 50 pacienti/zi... sunt un un pacient care am fost acolo... pacat ca muncesc de la 8 pana la ora 16, fara pauza de masa. Si medicii sunt numai 2 la 450 pacienti. Va dati seama...
IONEL ILASI:
(12 Iulie 2018, 13:02)
Ionel Ilasi, 0757738710. Condoleante familiei. Nu se poate stabili o legatura cauzala intre suprasolicitarea in munca si deces. Pozitia angajatorului ca si ca aceea a ITM, sunt corecte. Exista un ritm de lucru in activitatea de masas care nu este epuizant. Eu am lucrat ca asistent medical, atat in fizioterapie (Eforie Nord, Techirghiol), cat si in Medicina Legala, (IML si LML-Ialomita) si cunosc aspectele specifice de caz. Intr-adevar numarul crescut de pacienti poate ridica ritmul de lucru, dar  nu va suprasolicita angajatii, pentru ca exista un timp/procedura calculat in prealabil, care va da cifra medie a numarului de pacienti ce pot intra intr-o zi de lucru obisnuita pe mana unui angajat. Ce se poate face in acest caz. ITM poate propune Angajatorului, crearea unui/unor noi locuri de munca pe sezon. ITM poate verifica raportul nr pacienti/angajat/zi, cu specificarea tipului de masaj si starea pacientului, (sunt masaje terapeutice specifice afectiunii de care sufera pacientul care necesita mai mult timp si masaje generale "de tonifiere"  , care se fac in general). De asemenea se pot realiza programe-pilot prin care angajatii unei firme sa beneficieze de CONTROALELE MEDICALE PREVENTIVE. Daca maseorul respectiv ar fi beneficiat de un CONSULT MEDICAL GRATUIT PRINTR-UN PROGRAM PILOT intre Angajator si o firma de servicii medicale, atunci scleroza coronariana ar fi fost depistata la  timp si maseorul ar fi fost viu astazi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
22 Sep 2019
177 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

20 Septembrie 2019, 16:15


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 15:20
(178 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 08:10


3

Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 17:10
(206 vizualizări - 0 comentarii)


4

Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 17:05
(165 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 09:55
(208 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 09:50
(254 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:30
(185 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:25
(167 vizualizări - 0 comentarii)


9

APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:20
(161 vizualizări - 0 comentarii)


10

Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:15
(191 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Clean Stations»

Miercuri, 18 septembrie a.c., la nivel național, Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi a desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:10
(173 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Septembrie 2019, 18:20


AJOFM Ialomița: 320 locuri de muncă în Europa

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 320 locuri de muncă vacante. Țările vizate sunt Austria, Franța, Germania, Irlanda, Norvegia, Olanda, Polonia și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 17:10
(257 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 83 mii de lei, 12 permise reținute

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, polițiștii au intervenit la 98 evenimente, cele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:55
(255 vizualizări - 0 comentarii)


Târgul «Pâinea și Vinul» la Muzeul Agriculturii

În perioada 20-22 septembrie 2019, orele 11,00-18,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va desfășura, în cadrul Târgului «Pâinea și Vinul», expoziția și lansarea albumului «Pâinea noastră cea de toate ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:50
(240 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămâna Mobilității Europene», la Slobozia

În perioada 16-22 septembrie a.c., se desfășoară la nivel european Campania «Săptămâna Mobilității Europene». Astfel, Primăria municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:45
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic doi conducători auto, de 22 și 39 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice fără a avea acest drept. În fapt, polițiștii Secției ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:40
(219 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie vaccinare vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează locuitorii județului că, începând cu data de 23 septembrie 2019, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:35
(324 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 18:20
(2368 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:45
(292 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:10
(342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 17:05
(471 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 16:20
(393 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:30
(570 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:25
(457 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:20
(381 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:25
(542 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:15
(371 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:25