Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mortul de la Amara este vinovat

Ca întotdeauna în România!

Mortul de la Amara este vinovat

În urmă cu câteva zile, luni, 2 iulie 2018, maseurul Stelică Nicolae, angajat al Hotelului Lebăda din Amara a murit, extenuat de muncă. La o săptămână distanță, luni, 9 iulie a.c., ancheta ITM încă nu a fost declanșată: «Așteptăm raportul medico-legal. De-abia după aceea vom declașa ancheta...» ne-a declarat nonșalant Marian Nedelcu, șeful SSM din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Condițiile abuzive de lucru în care își desfășoară activitatea maseurii din Amara sunt cunoscute de ani buni, însă niciodată nu au fost corectate... Complexul Lebăda aparține firmei Alfa Hotels SRL, care deține la acest moment alte 3 locații similare.

Un fel de necrolog Luni, 2 iulie 2018, la orele 12,40, ambulanțierii chemați la Hotelul Lebăda din Amara au constatat decesul unuia dintre maseurii hotelului. Îl chema Stelică Nicolae și era nevăzător. Îl cunoșteau mii de pacienți din toată țara, fiindcă făcea meseria asta de zeci de ani. Și toți spun că o făcea bine... Atât de bine încât ajunsese să realizeze 60 de masaje în fiecare zi! Uneori, colegii îl găseau dimineața deja la lucru. Și, timp de 7 ore, lucra non-stop! Se învățase așa, ca un robot. Avea acasă copii de crescut și greutăți, ca noi toți... În plus, de câteva luni, i se diminuase și salariul, cu un sfert... Așa că lucra, lucra ca înecatul, tot ce i se spunea! La trei ore după decesul său, conducerea Complexului Lebăda a adus un alt maseur, de la Predeal. În perioada verii, hotelurile din Amara nu-și permit nici o oră «moartă». Trebuie să lucreze cu orice preț!

Anchetă marca ITM Ialomița La o săptămână distanță de la moartea lui Stelică Nicolae, ancheta ITM nici măcar nu a fost declanșată. Marian Nedelcu, șeful Serviciului Sănătate și Securitatea în Muncă din cadrul instituției ne răspunde nonșalant că ancheta va demara după primirea raportului medico-legal. «Îl așteptăm din clipă în clipă... Cum vine, cum ne apucăm de treabă! Nu putem să deranjăm înainte, nu știm ce s-a întâmplat, de fapt... De luni încolo mai vedem. Și vă ținem la curent!». Este vineri, 6 iulie a.c. și raportul medico-legal, indiferent când va veni, nu are nicio relevanță. Surse din cadrul instituției ne confirmă faptul că, în astfel de situații, mortul este cel vinovat... Într-un comunicat de presă de anul trecut, ITM Ialomița se laudă că a efectuat peste 800 de controale care au vizat domeniul securității și sănătății în muncă numai în primele 7 luni ale anului. Complexul Lebăda nu s-a aflat niciodată printre locațiile unde s-au desfășurat aceste controale. Și nici în alți ani...

Strigător la ce? La cine?
Peste moartea lui Stelică Nicolae s-a așternut tăcerea. Colegii lui de muncă nu au fost lăsați să meargă la înmormântare. Pacienții au fost mai importanți! Sub protecția anonimatului, unul dintre aceștia ne-a declarat: «Lucrăm de zeci de ani la foc continuu, fără pauze... Uneori și 50 de pacienți pe zi! Nimănui nu îi pasă, nimeni nu ne întreabă. Și chiar dacă ne-ar întreba, cine să ne apere drepturile?! Lucrăm ca sclavii și atât. Stelică, Dumnezeu să-l ierte!, lucra într-o chichineață, fără aerisire, la peste 40 de grade... Dar unde să plece? Unde să meargă cei ca noi?». Mariana Olteanu, reprezentanta Complexului Lebăda din Amara, declară că situația e una normală. «Programul era de la orele 7,00 la orele 14,00, 5 zile pe săptămână. Se poate verifica oricând programul lui și al angajaților. Baza de tratament a fost reabilitată anul trecut. Actul constatator al decesului confirmă că a fost un infarct miocardic și suferea de scleroză coronariană... Nu avea cum să fie o problemă legată de muncă! Și normal că lua pauză, că pacienții plecau și ei la masă. Între 12,30 și 13,30 nu se făceau masaje...» explică ea puțin iritată de întrebările noastre. Meseria de maseur nevăzător nu este bine reglementată în România. Potrivit unei reglementări legale vechi de 18 ani, Autoritatea Națională pentru Calificări, aflată în subordinea Ministerului Muncii, exclude nevăzătorii de la practicarea meseriei de maseur. În urmă cu câțiva ani, Consiliul pentru Combatarea Discriminării a amendat Autoritatea Națională pentru Calificări în urma unei sesizări făcute de un nevăzător. Însă reglementările nu au fost schimbate. Maseurii nevăzători știu și tac, pentru că oricând pot fi concediați... Și muncesc până la epuizare, deși standardul ocupațional al meseriei confirmă că pot masa cel mult 28 de pacienți zilnic! Complexul Lebăda aparține firmei Alfa Hotels SRL, care deține la acest moment alte 3 locații similare, respectiv hotelurile Carpați, Parâng și Venus. Pe site-ul oficial, firma susține că «pune o mare importanță pe resursa umană» și că «misiunea Alfa Hotels SRL este asigurarea de servicii turistice integrate la standarde de calitate și confort». Stelică Nicolae și pacienții săi nu le-au avut niciodată...

12 Iulie 2018, 10:20 (4749 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Amara: A murit din cauza extenuării

Comentariile cititorilor:


Sarpe:
(15 Iulie 2018, 10:01)
Reclamati angajatorul la autorităti,dacă nu se iau măsuri,filmati. Dacă doar ne plângem si nu facem nimic,angajatorii or sa profite la maxim de oameni.
IONEL ILASI:
(12 Iulie 2018, 19:51)
Ionel Ilasi, 0757 738 710. A propos de titlu...Inainte de anii 2000, "Jurnalull National" publica pe prima pagina cateva fotografii cu un glob luminos deasupra corpului neinsufletit al unui elev de liceu, cares-ar fi sinucis cu cioburile oglinzii din baie. Era fiul unui INSPECTOR ITM IALOMITA. Asistentul medical care a facut autopsia acelui adolescent, am fost eu. Mai am si acum in minte privirile colegilor sai indreptate spre geamul salii de autopsie, prin care am vazut SPERANTA LOR, CA MEDICINA LEGALA VA STABILI ADEVARUL.Criminalistii au fost in sala de autopsie si au facut fotografii si filmari. La autopsie a asistat si procurorul de caz. Probabil ca acel caz s-a inchis cu verdictul "sinucidere"...Spre deosebire de alte cazuri Criminalistii slobozeni m-au cerut pe mine la autopsie.In arhiva Politiei Ialomita se gaseste Dosarul de Caz.In acei ani nu existau DIICOT, DNA, 0215, sau alte strucuri care sa lupte cu sistemul post-KGB reimplantat in Romania dupa Revolutie.Practic, o mana de politisti din IPJ Ialomita si Sectia Judeteana a SRI Ialomita s-au luptat cu un sistemm criminnal si corupt care folosea ocazional si Medicina  Legala si Parchetul in musamalizarea unor  afaceri criminale pe motiv ca "asa merg treburile  de la Bucuresti, care nu se supune, pleaca". In cazul amintit de  mine, medicul legist a fost dna dr.Maerean Ana Maria. La 20 de ani este  prescris  totul, chiar si arhivele Serviciilor Secrete pot fi accesibile. In acel caz, lovitura care a provocat decesul, a fost intr-un anumit loc si a  penetrat corpul pe o distanta de  ....cm. Cereti dosarul de la politie si examinati-l impreuna cu politistii de astazi. CONFORM POLITISTILOR DE CAZ DIN ACEL TIMP -OAMENI DE EXCEPTIE!- A FOST O  SUSPICIUNE DE OMOR MASCAT IN SINUCIDERE. ASTAZI, O ANCHETA JURNALISTICA SUSTINUTA DE COMPARAREA CELOR PATRU PROBE: CERCETAREA POLITISTILOR, RAPORTUL MEDICO-LEGAL, MARTURIA DE ASTAZI A DR.ANA MARIA MAEREAN SI MARTURIA MEA, POT ELUCI
mircea ion:
(12 Iulie 2018, 17:24)
Sa va duce-ti la hotelul Ialomița, sunt 4 maseori, care in sezon, vara au in jur de 50 pacienti/zi... sunt un un pacient care am fost acolo... pacat ca muncesc de la 8 pana la ora 16, fara pauza de masa. Si medicii sunt numai 2 la 450 pacienti. Va dati seama...
IONEL ILASI:
(12 Iulie 2018, 13:02)
Ionel Ilasi, 0757738710. Condoleante familiei. Nu se poate stabili o legatura cauzala intre suprasolicitarea in munca si deces. Pozitia angajatorului ca si ca aceea a ITM, sunt corecte. Exista un ritm de lucru in activitatea de masas care nu este epuizant. Eu am lucrat ca asistent medical, atat in fizioterapie (Eforie Nord, Techirghiol), cat si in Medicina Legala, (IML si LML-Ialomita) si cunosc aspectele specifice de caz. Intr-adevar numarul crescut de pacienti poate ridica ritmul de lucru, dar  nu va suprasolicita angajatii, pentru ca exista un timp/procedura calculat in prealabil, care va da cifra medie a numarului de pacienti ce pot intra intr-o zi de lucru obisnuita pe mana unui angajat. Ce se poate face in acest caz. ITM poate propune Angajatorului, crearea unui/unor noi locuri de munca pe sezon. ITM poate verifica raportul nr pacienti/angajat/zi, cu specificarea tipului de masaj si starea pacientului, (sunt masaje terapeutice specifice afectiunii de care sufera pacientul care necesita mai mult timp si masaje generale "de tonifiere"  , care se fac in general). De asemenea se pot realiza programe-pilot prin care angajatii unei firme sa beneficieze de CONTROALELE MEDICALE PREVENTIVE. Daca maseorul respectiv ar fi beneficiat de un CONSULT MEDICAL GRATUIT PRINTR-UN PROGRAM PILOT intre Angajator si o firma de servicii medicale, atunci scleroza coronariana ar fi fost depistata la  timp si maseorul ar fi fost viu astazi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 26 Iun 2019
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

25 Iunie 2019, 17:50


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

25 Iunie 2019, 17:20


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 17:15
(182 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 17:10
(188 vizualizări - 1 comentariu)


4

Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 17:05
(163 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:35
(160 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:30
(179 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:25
(142 vizualizări - 0 comentarii)


8

O magazie a luat foc la Valea Măcrișului

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, pompierii au acționat cu 2 autospeciale de stingere pentru lichidarea unui incendiu care se manifesta la o magazie de 70 mp. Incendiul a fost provocat de jarul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:20
(147 vizualizări - 0 comentarii)


9

Armășești: Arestat pentru «tentativă de omor»

Vineri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 25 de ani, din comuna Amășești, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:15
(156 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:10
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:05
(140 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:50
(625 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:20
(462 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(488 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 12:15
(455 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 12:10
(426 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 20:07
(817 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 15:45
(755 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 15:40
(538 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 17:15
(645 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 17:05
(614 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 16:35
(717 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 09:50
(626 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 20:25
(831 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:30
(1156 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:25
(1217 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:20
(1121 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:15
(960 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:10