Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locatarii Cartierului Transmim au restanțe la plata utilităților

Slobozia

Locatarii Cartierului Transmim au restanțe la plata utilităților

Locatarii Cartierului Transmim din Slobozia au restanțe la plata utilităților. Potrivit operatorului de apă al orașului, firma care administrează acest cartier trebuie să achite o factură veche de 8 luni, în valoare de 21 mii de lei. Reprezentanții Urban SA au declarat că au început chiar și executarea silită a societății Transmim, pentru o datorie de 15 mii de lei. Contactați telefonic, administratorii societății nu au răspuns.

Reclamații pe internet
Problemele cu plata facturilor ale locatarilor din Cartierul Tansmim din Slobozia au fost făcute publice pe rețelele de socializare. Mariana Drăgănoiu, o locatară a acestui Cartier, a relatat într-o postare faptul că cei mai bogați locuitori din Slobozia au restanțe la utilități: «(...) Astfel, administratorul cartierului ridicat din fonduri private, i-a dus în spate și pe cei care nu au plătit. La acest moment însă acesta a spus: „Stop! Noi nu vom mai plăti!“. În aceste condiții, existând facturi neplătite, s-au acumulat și penalități pe lângă debit iar Urbanul ne-a închis apa. Uite așa, noi cei buni platnici și de bună credință, stăm fără apă potabilă. Nu avem apă la toalete, la chiuvetă, nu ne putem face duș, nu putem găti sau spăla vasele. (...) De ce eu, un bun contribuabil, trebuie sa sufăr pentru nesimțirea altora? Mă uimește faptul ca oamenii din cartier nu sunt săraci, au afacerile lor sau funcții publice sau private bine plătite. În momentul în care decizi să te muți într-un cartier trebuie să fii conștient că ai de plătit și ceva taxe în plus. Pentru 25 de lei în plus la factura de apă nu ar fi falimentat Parisul...» este o parte din mesajul pe care femeia l-a făcut pe o cunoscută rețea virtuală de socializare.

Firma Transmim, executată silit
Situația în ceea ce privește datoriile la apă ale locatarilor din Cartierul Transmim este incertă. La momentul de față nu se știe dacă situația a fost generată de indiferența locatarilor cu privire la efectuarea plăților sau de către administratorii Transmim, care colectează banii pentru facturi de la oameni și, apoi, le plătesc furnizorilor de servicii publice. Operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, susține însă că firma Transmim figurează în evidențele sale cu un debit de peste 21 mii de lei, acumulat din toamna anului trecut și până în prezent. «Există acest debit! S-a mai plătit din el, dar doar sume infime, de genul a 400 sau 500 de lei... Trebuie însă să fie clar faptul că restanțele sunt ale unei societăți comerciale, deci cel mai probabil, potrivit înțelegerii cu administratorul, oamenii plătesc către firmă, iar firma către noi!» explică reprezentanții Urban SA. Mai mult decât atât, operatorul de apă al Sloboziei a impus și o măsură de executare silită pe numele firmei Transmim, pentru un debit de 15 mii de lei. Contactați telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la situația restanțelor la apă, reprezentanții firmei Transmim nu au răspuns la telefon.

Peste 500 de slobozeni au restanțe la apă Potrivit unei estimări a operatorului Urban SA situația restanțelor la apă este una generalizată la nivelul municipiului Slobozia. O situație la zi făcută publică de Urban SA Slobozia, societatea care distribuie în oraș apa «potabilă», arată că peste 500 de persoane din municipiu sunt executate silit pentru neplata facturilor. Suma pe care firma o are de recuperat de la rău-platnici este, potrivit estimărilor oficiale, de 1,9 milioane de lei. De menționat este faptul că unele debite sunt istorice. La toată această sumă se adaugă alte 27 mii de lei, reprezentând valoarea cheltuielilor de judecată, și suma de 140 mii de lei constând în cheltuielile de executare. Cu toate acestea, calitatea apei la nivelul orașului continuă să lase de dorit. Urban SA a fost amendată cu 4000 de lei de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița după ce a încălcat Programul de conformare în baza căruia a primit autorizația sanitară de funcționare pentru întreaga rețea de apă a orașului. O serie de analize efectuate la Institutul Național de Sănătate Publică din București au scos la iveală faptul că în apa din Slobozia au existat depășiri ale Trihalometanilor în mai multe surse.

13 Iulie 2018, 11:35 (5251 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Casă mistuită de flăcări în Cartierul «Transmim»

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(17 Iulie 2018, 16:16)
Saracii de ei bogati! Au intrat oare in colaps? Sunt curios cum stau fata de noi cei din Cartierul Garii Noi, fara drumuri si alte utilitati finalizate. Primaria nu se mai implica in astfel de situatii? Ramanem tot la stadiul de promisiuni? Fa ceva domnule primar ca sa se vada pe teren nu in schite si imagini frumos desenate! Implica-te in munca oamenilor din Primarie si condu-i asa cum trebuie sa faca un manager adevarat, nu doar le lua apararea cand gresesc! Sincer mi-ar fi rusine personal sa aflu atatea lucruri rele despre mine si angajati/colaboratori in articolele de presa care apar zilnic. Daca nu te simti in stare, pleaca si lasa pe altul, ca s-o gasi si unul care sa fie si competent si satul pe deasupra. Trist dat adevarat!
Observator:
(16 Iulie 2018, 11:05)
Pai cine ar avea datorii dintre locuitorii cartierului transmim?!?! Petre Tenea sef finante din nastere nu cred... Crisan diami , ceteras paduri, ilie ionut, avicola nici atat... Vasile Munteanu zis Olandezu sau Teparu aici posibil ceva datorii... Agricultorii din Iazu , nu au cum , a mers prea bine productia si si( black/white) Preot Paun imposibil... Asa ca atatia oameni potenti si asa datorii.....rusinica
Valentina:
(16 Iulie 2018, 06:40)
Locuitorii cartierului au probleme nu numai cu apa menajera livrats de Urban,ci si cu epurarea,apele reziduale fiind deversate de Transmim la intimplare fara ca garda de mediu sa ia masuri ! Se pare ca Emi nu este capabila sa administreze firma ! Pacat ! Cit despre interventia lui Crisan,mie imi pare fireasca ,nu poate sa stea omul fara apa la closet !
LOCUITOR:
(13 Iulie 2018, 16:28)
de ce Urban nu debranseaza cartierul de la retea ,nu cum a facut ultima data ,oprind apa doar citeva ore ,rebransind cartierul la interventia lui CRISAN de la DIAMI care are o datorie foarte mare catre TRANSMIM 
adina:
(13 Iulie 2018, 15:53)
Ar trebui sa nu mai platim nici noi cetatenii apa .Mizeria asta de apa la pretul pe care-l factureaza Urbanul.Mai suntem informati din cand in cand ca mai sunt amendati si atat.Nu se schimba nimic.si nici nu se va schimba ceva , ma refer la calitate.Mai sunt si gretosi incasatorii , mai au si tupeul sa-ti impuna sa rotunjesti factura cand platesti , ca doar dumnealor nu se incurca cu maruntis.Niste servicii de tot plansul in acest oras.Dar cine vede ? NIMENI
Locatar:
(13 Iulie 2018, 12:13)
Documentativa mai bine ,societatea Transmim are datorii la apa ,nu locuitorii cartierului !!