Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Există viață după cancer

Există viață după cancer

Cancerul este o boală cumplită care nu iartă, mai ales într-un sistem medical depășit precum cel din România. Și totuși, chiar și atunci când sunt tratați cu indiferență de medici, asistente sau respinși de cei din jur, unii pacienți reușesc să învingă boala și să meargă mai departe. La Slobozia, ajutate de un psiholog, câteva foste paciente au reușit să înființeze un grup-suport, pentru a veni în sprijinul femeilor bolnave de cancer. Se întâlnesc o dată la două săptămâni și învață împreună cum să lupte împotriva acestei maladii pentru care nu există leac...

«Restart la viață...» De obicei, sunt în jur de zece care frecventează grupul-suport pe care l-au înființat. Locul de întâlnire este o sală cu câteva scaune din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia. Astăzi sunt doar cinci... S-au cunoscut pe internet, iar apoi au decis că este mai bine să discute față în față despre boală. Cancerul le-a furat speranța, le-a aruncat în brațele morții, dar tot el a reușit să le apropie și să le facă să devină prietene. Acum discută liber despre experiențele pe care le-au trăit în spitale, despre chimioterapie, felul în care au fost tratate de medici, cei apropiați și, cel mai important, despre ce e de făcut mâine, pentru că ele nu privesc niciodată înapoi, ci doar în viitor! Se gândesc la acel viitor în care vor fi mai zâmbitoare și mai fericite că au reușit să învingă această boală care omoară, în fiecare zi, mii de oameni... Sunt uimite că altcineva vrea să le asculte poveștile și să le încurajeze. Devin temperamentale, dar încearcă să-și stăpânească emoțiile și să-și spună poveștile. Doina a fost operată la ambii sâni... O dată în urmă cu 14 ani, iar a doua oară acum 8 ani. Cu toate acestea este plină de energie și poftă de viață. În ea se ascunde un suflet de artist. «Eu confecționez bijuterii handmade și-mi place ceea ce fac! Am timp pentru mine și mă bucur de tot ceea ce este în jurul meu...» spune ea. Prin intermediul grupului a aflat ce presupune operația de reconstrucție mamară, iar acum a început deja procedurile pentru a beneficia de o astfel de intervenție. «A venit un medic estetician și ne-a explicat ce trebuie să facem pentru a beneficia de o astfel de operație. Așa că m-am decis să intru și eu într-un astfel de program...» spune Doina, cu o voce încărcată de siguranță.

«Doamna cu prosop în cap...» Cel mai crud adevăr despre cancer este că nu iartă pe nimeni. Copii, adulți, bătrâni sunt secerați de boală într-o clipă. Cătălina, o altă membră a grupului, avea 21 de ani când a aflat că are cancer ovarian. A aflat diagnosticul real abia după ce a fost operată. S-a trezit într-un pat de spital, înconjurată de câteva femei la fel de speriate ca și ea și de un medic care i-a spus diagnosticul sec și i-a recomandat să facă citostatice... Au trecut 3 ani de atunci, iar acum încearcă să-și găsească puterea de a merge mai departe alături de celelalte doamne, membre ale grupului suport. «Mi-a fost greu, mai ales că nimeni nu-ți spune nimic... Nu te învață, nu-ți explică ce ai de făcut! Aici e bine, pentru că suntem toate și ne ajutăm una pe alta, ne îmbărbătăm cum s-ar spune...» spune Cătălina. Un nodul aparent inofensiv a trimis-o pe Mari în urmă cu 5 ani direct în sala de operație. A urmat apoi luni de recuperare și chinuitoarea chimioterapie, din cauza căreia a rămas fără păr. Psiholog de profesie la un centru de zi din Slobozia, s-a întors la serviciu după câteva luni de la operație și, pentru a-și masca lipsa părului, și-a înconjurat capul cu un turban. Așa a devenit pentru copiii centrului «doamna cu prosop în cap...». «Toți îmi ziceau „doamna cu prosop în cap, doamna cu prosop în cap“... Eu am avut noroc că am participat la un astfel de grup la Ploiești, apoi am decis să avem unul și la Slobozia... Și iată că îl avem și sunt mândră că am reușit să-l facem să existe! Discutăm împreună, suntem alături unele de altele și acest aspect contează foarte mult...» spune Mari. Mariana, o altă membră a grupului-suport, a aflat la 45 de ani că are cancer la sân. Ar fi trecut mai ușor peste șocul diagnosticului dacă la momentul respectiv ar fi existat un astfel de grup. A fost nevoită să lupte împreună cu soțul său împotriva mentalităților și a întregului sistem medical. Cel mai greu i-a fost să accepte faptul că are o problemă de sănătate. «A fost ca un ciocan care m-a lovit în moalele capului. Eu așa m-am simțit! Am rămas fără cuvinte... Dacă ar fi existat atunci un grup ca acesta, cu siguranță mi-ar fi fost mai bine. L-am avut lângă mine în permanență pe soțul meu, care m-a ajutat și m-a sprijinit. Nu știu ce-aș fi făcut fără el...» spune Mariana.

Dumnezeu circulă pe autostradă «Grupul-suport al femeilor din Slobozia care au reușit să învingă cancerul» a fost înființat anul acesta, în luna martie. El a fost creat cu sprijinul psihologului Lidia Stoica, terapeut specializat în lucrul cu pacientele diagnosticate în trecut cu diverse tipuri de cancer. Grupul pe care îl coordonează la Slobozia este al treilea după cel din Ploiești, și cel din București. Dincolo de faptul că a reușit să le încurajeze pe femei să meargă mai departe și să le redea speranța de viață și în propriile puteri, Livia Stoica este mulțumită că a reușit să transforme grupurile pe care le-a creat în adevărate proiecte de susținere. «Aici nu discutăm doar despre boală, efectele ei și impactul social și psihologic... Doamnele se întâlnesc cu medici nutriționiști, esteticieni... Am creat un proiect în care doamnele să poată primi răspunsuri la toate întrebările pe care le au și la care eu singură nu puteam să răspund. Mi-am dat seama că este nevoie de mai mulți specialiști și am reușit să-i conving să vină să discute cu ele...» spune Lidia Stoica. Ideea realizării unui astfel de grup-suport a apărut după ce a discutat cu o femeie operată de cancer. «Am început acest proiect cu mâinile goale, dacă pot spune așa. Deși este trist ce spun, trebuie să recunosc faptul că există o cerere mare de astfel de grupuri. Voi încerca să le ajut pe doamne atât cât pot...» mai spune Lidia Stoica.

15 Iulie 2018, 08:05 (3676 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


IONEL ILASI, :
(12 Ianuarie 2019, 16:04)
O crima ramane o crima si la 20 de ani de la musamalizarea ei. iar eu va pot demonstra - prin exhumare -cel putin una. Cat despre "afacerile criminale din mediile spitalicesti", vedeti ca ASISTENTUL DE LA RECOLTARI, SA NU FIE SECURIST, CI ASISTENT SI VEDETI SA DESIGILEZE ACUL DE PUNCTIE IN FATA DUMNEAVOASTRA. Acesta a fost si scopul actiunii mele pentru Apararea Drepturilor Omului de la Centrul Philos din Slobozia, care s-a terminat cu sesizarea politiei. ASISTENTUL TREBUIE A VA ARATE ACUL SIGILAT SI SA-L DESIGILEZE IN FATA DUMNEAVOASTRA. Intr-o actiune similara pe care am intreprins-o in toamna anului 2007 am identificat pe securistul col. VICTOR NENISCU, care, facand pe asistentul medical la un centru de recoltari din municipiul Suceava - situat in blocul unde era Consulatul Ucrainei - infecta lumea cu ace infectate in mod special. In nord-estul Romaniei, elemente criminale folosesc ace din lumenul carora ies microgandaci, pentru a actiona impotriva semenilor sai. Adica ace ce contin arme biologice. Va multumesc! 0757 738 710
IONEL ILASI:
(18 Iulie 2018, 23:53)
Ionel Ilasi, 0757 738 710. Voi desigila chiar acum o mapa din fisetul meu si voi posta pe facebook fotografiile cu IMPLANTUL RADIOCOMANDAT DE FABRICATIE KGB, TEHNOLOGIE DE ANI "70 -'80 SI EFECTUL LA PIELE ATUNCI CAND REOSTATUL RADIOCOMENZII MARESTE INTENSITATEA CAMPULUI. CRED CA E PRIMA DATA CAND SE FACE PUBLIC IN ROMANIA ASA CEVA, DOCUMENTAT, ADICA PRIN PREZENTAREA DE PROBE MATERIALE: RADIOGRAFIE, FOTOGRAFII. INUTIL SA ADAUG, CA SUBIECTULUI I-AU FOST PUSE DIAGNOSTICE DIVERSE, PROPUNERI TERAPEUTICE TOT ASA...DAR NICIUN DOCTOR NU AS VRUT SA SPUNA ADEVARUL SI SA ORIENTEZE PACIENTUL SPRE ORTOPEDIE. DIAGNOSTICUL DE "CANCER" A FOST DRAMATIC. LE POSTEZ IN SPECIAL PENTRU CADRELE SECTIEI JUDETENE A SRI IALOMITA, IN AMINTIREA ACELOR ANI, CAND MA PORECLEAU INTRE EI "CORRADO DE LA MORGA" SI IN CARE AM FOST ONORAT DE INVITATIA DE A MA ALATURA LOR IN INSTITUTIE.
IONEL ILASI:
(18 Iulie 2018, 23:26)
Ionel Ilasi, 0757 738 710. 1/1-2.Doamna Mary Tudorache, Doamna Adriana, Domnule Nicolae, profilul meu oficial de facebook este Ionel Ilas,i, cu s de la scolar, poza de profil este cu mine in fata judecatoriei Slobozia, iar coverul e copia xerox a cartii de identitate eliberata de Politia Slobozia. Accept cererile si raspund la intrebari, De asemenea pe acest profil voi posta lucruri care pot fi interesante. Multumesc frumos, INDEPENDENT, este o sansa sa ma pot exprima aici. SLOBOZIA RAMANE UN LOC MINUNAT, APARTE. PENTRU CEI CE NU STIU, NU AU FOST INTAMPATOARE FILMARILE UNOR FILME, PRECUM "CALIFORNIA DREAMIN", ACOLO. Ca o explicatie, cei mai frumosi ani ai vietii mele au fost in Slobozia, ca si cei mai importanti. Unii oameni au avut existente banale, dar psihologic, erau conditionati la sacrificiu. Unul dintre acestia am fost eu, dar s-a intamplat sa raman in viata, dupa ce s-a dat pe televizor ca am murit (2007). De aceea au fost mirati multi ca au dat nas in nas cu "mortul", ("Mortul e destull de viu"-Mircea Dinescu, "Realitatea tv".), in 2010. Puteau sa se abtina unii de la a fi ticalosi cu copiii orfani. De aceea am inteles si pozitia structurilor speciale din teritoriu, care nu pot opri pe ticalosi prin actiunea legii...puteam sa vin cu "dezvaluiri" ( a facut un reportaj despre mine in Slobozia, Dan  Diaconescu, dar nu am fost de acord cu difuzarea pe OTV), nu am facut-o ca sa pot incheia cei 14-16-17 ani in care am vrut sa inchei cu demonstratiile mele. Le voi face publice. Retineti ca inttre 1995-2000 au fost cateva crime ramase secrete PENTRU CARE NU AU FOST VINOVATI NICI POLITISTII , NICI MEDICINA LEGALA SI NICI PARCHETUL , SAU DIVIZIUNEA DE PROFIL DIN SECTIA JUDETEANA A SRI , pentru verdictul in acele dosare.  De aceea am plecat subit. 
Mary Tudorache:
(18 Iulie 2018, 13:02)
Domnul Ionel Ilasi, multumim mult pentru informatii

ADRIANA:
(16 Iulie 2018, 18:28)
Deci, nu mai sunteți în Slobozia acum...Da, așa da! Acum îmi explic “curajul”! Vă mulțumim și mai dați ce știți că oricum nu mai folosește decât pentru informarea celor care știu să citească. Sănătate și bucurii!
IONEL ILASI:
(16 Iulie 2018, 15:38)
Ionel ILASI, 0757 738 710. Pentru "Adriana". Eu nu fac decat afirmatii in baza unor probe, fie materiale, fie cu mine ca martor ocular. AM PUS MAI PRESUS DEMNITATEA UMANA, IN SPETA DEMNITATEA ELEVELOR /ELEVEI ABUZATE SI AM RESPECTAT DREPTUL LA CONFIDENTIALITATE SI LA PROPRIA IMAGINE, ATUNCI IN 2010, CA SI MAI TARZIU, IMPORTANTA FIIND RAMANEREA IN VIATA A ACELUI/ACELOR COPII. Aceasta cu privire la CNMV, care ramane o forta in elita scolara slobozeana. AM LUCRAT IN SLOBOZIA INTRE 1995-2000 SI CRED CA AM FOST SINGURUL ASISTENT MEDICAL PE CARE DR. ADRIAN JIPESCU NU L-A LUAT NICIODATA LA PER TU.Si in acea vreme, CNVM era nr.1 in Ialomita. Cat despre unele afirmatii ale mele, care par bizare, doar  verificati una: iesiti din Slobozia si veti vedea ca IESIREA DIN CAMPURILE DE RADIOFRECVENTA SI SONICE, VOR DA UN PLUS DE SANATATE ORGANISMULUI UMAN. Am plecat intr-o noapte din Slobozia, definitiv, fara sa mai doresc sa mai revin vreodata, in 10 martie 2000. Eu am luptat pentru Adevar si Demnitate acolo si in momentul in care a trebuit sa aleg intre a-mi pastra DEMNITATEA CU CARE AM VENIT IN SLOBOZIA SI A FI MARTORUL CHEIE IN ARESTAREA UNOR DOCTORI, MI-AM PASTRAT DEMNITATEA SI AM DEMISIONAT, GANDINDU-MA CA NIMENI NU INTRA LA O FACULTATE DE MEDICINA CA SA FIE ASASIN SAU COMPLICE. CRIZA ERA DE SISTEM IN ANSAMBLU, NU CONSTA IN VINI PUNCTUALE. DE ACEEA AM REVENIT ACUM, JURIDIC FIIND TOATE PRESCRISE, PENTRU CA GENERATIILE ACTUALE, DE LA ELEVI LA CEI CONTORSIONATI IN TINERETILE  LOR, SA  POATA SCHIMBA MENTALITATI ACOLO. SUNTEM APROAPE DE 2020, LA 10-20 DE ANI DE ATUNCI. INVATAM DIN GRESELI.
ADRIANA:
(16 Iulie 2018, 12:38)
Ionel Ilași, cam târziu! Încep să cred că nu ești nebun, dar nici vertical... Vii tu acum cu așa lucruri grave despre CNMV, de exemplu! Eu doar le intuiam. M-aș bucura să fiu puțin răzbunată pentru tot ce am îndurat acolo, doar pentru că nu am lăsat Hoții să-și facă de cap...Oricum, l-au avut pe adm. Stănilă Ov., bun la toate...M-aș bucura dacă s-ar reanaliza infracțiuni din urmă cu 10 ani, dar nu cred... Ciocea Daniela Adriana
IONEL ILASI:
(15 Iulie 2018, 23:18)
Ionel ILASI, 0757 738 710. Domnule Nicolae, ma bucur ca ati citit si ca ati reactionat. Asa as fi gandit si eu, poate, daca nu as fi lucrat la MEDICINA LEGALA IALOMITA, CU DR.JIPESCU. EL A MURIT PREMATUR, EU NU. O FAC SI IN MEMORIA LUI, PENTRU CA IN ACEI ANI, 1995-2000, A LUPTAT PENTRU SCHIMBAREA UNOR LUCRURI, DAR NU A AVUT NICI OAMENI, IAR ROMANIA ERA PREA APROAPE DE COMUNISM. ABIA CU MANDATUL LUI BASESCU, S-AU SCHIMBAT LUCRURILE SI VA ASIGUR CA AU FOST SI SACRIFICII UMANE. INJURATI-MA, DAR PUNETI-VA SEMNE DE INTREBARE, ADMITETI CEEA CE AM SCRIS, MACAR SUB FORMA UNEI IPOTEZE...EU AM SCAPAT VIU DIN LUPTA IMPOTRIVA CRIMEI ORGANIZATE DIN ACEI ANI, ALTII NU. SA STITI CA POLITIA SLOBOZIA ARE O CASETA VIDEO CU AUTOPSIA UNUIA EXECUTAT PRIN PUNEREA CAPULUI DE VIU, SUB ROATA. EU SUNT IN ACEA CASETA. CAZUL E DIN 1996. NIMENI NU A STIUT NIMIC PANA ASTAZI. ESTE DORINTA POST-MORTEM A DR. ADRIAN JIPESCU, CEEA CE POSTEZ EU IN INDEPENDENT. SI NU O FAC AVAND BUCURIE IN SUFLET. VEDETI PROFILUL MEU FACEBOOK , POZA COVER ESTE COPIA DUPA CARTEA DE IDENTITATE ELIBERATA DE POLITIA SLOBOZIA.
Nicolae:
(15 Iulie 2018, 18:42)
@ii domnule, faci mișto de oamenii bolnavi! Este condamnabil sadismul d-tale! Ești paranoic? Nu-i mai publcați toate aberațiile! Dai un nr de telefon, vezi doamne, disponibil de a fi contactat. Cine își pune mintea cu d-ta? Mai era unul, @dănuț. Un spurcat needucat care mai scria pe-aici. Cred că a murit; avea tot ca mata ceva anormal... un alcoolic!
IONEL ILASI:
(15 Iulie 2018, 13:28)
Ionel Ilasi, 0757 738 710. Pentru toti pacientii din Slobozia. Indiferent  de diagnostic, fie el si "cancer", faceti examen ORL si vedeti daca aveti timpanele perforate. Daca da, puneti casti cu muzica (nu radio-tv) si dopuri din latex, apoi plecati la minim 110 km de Slobozia, de  exemplu spre Ploiesti, dar nu ajungeti pana acolo... Concentrati-va sa vedeti unde vi se "desfunda" urechile  de  la sine si unde va veti simti capul "eliberat" de o tensiune. Pentru tumorile de pe membre, verificati radiologic existenta  unor impanturi osoase radiocomandate. Aceasta a fost tehnica KGB IN SLOBOZIA, DIN ANII "50 SI PANA IN 2000 CEL PUTIN. VEDETI CA PUTETI FI SI IRADIATI DACA TRECETI SI STATIONATI IN FATA UNOR INSTITUTII, APARENT BANALE. Cea mai buna psihoterapie este sa iesi din campul de radiofrecventa.....