Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiție blocată în Consiliul Local M. Kogălniceanu

Acuzații publice

Investiție blocată în Consiliul Local M. Kogălniceanu

În urmă cu 3 săptămâni, Consiliul Local M. Kogălniceanu a blocat un proiect de hotărâre în care fermierul local Marian Cioară cerea modificarea Planului Urbanistic Zonal. Fermierul reclamă «abuzuri» din partea primarului în funcție, Alexandru Dinu. «Vreau să fac o investiție de 100 mii de euro... Vor fi locuri de muncă pentru oameni! Nu e normal să fiu tratat așa...». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Alexandru Dinu ne-a declarat: «Decizia aparține Consiliului Local. Dar legea trebuie respectată. Există soluții, dar omul ăsta refuză să le ia în considerare!».

Fermă agricolă de 100 mii de euro Marian Cioară este un mic fermier din M. Kogălniceanu care dorește să realizeze o investiție cu fonduri europene în imediata vecinătate a localității. Potrivit declarațiilor sale, timp de 2 ani a făcut toate demersurile legale pentru întocmirea dosarului și accesarea fondurilor necesare acestei investiții. Ultimul act necesar înainte de depunerea proiectului l-a reprezentat aprobarea unui nou Plan Urbanistic Zonal, care să includă și această investiție. Proiectul de hotărâre a fost respins în plenul ședinței, consilierii locali condiționând aprobarea acestuia de modificarea PUZ-ului. «Există un drum între proprietatea mea și gardul Stadionului. Strada are 6 metri. Dacă se aprobă PUZ-ul, strada s-ar îngusta la 3 metri... Adică suficient să treacă orice tip de autovehicul. Dar primarul a instigat Consiliul împotriva mea și au picat proiectul de hotărâre. Le-a spus că nu mai rămâne niciun fel de drum... Ba da, rămâne, doar că nu are 6 m, ca autostrada!» susține Marian Cioară.

Primarul are soluții În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul Alexandru Dinu ne-a declarat că singura soluție este respectarea legii. «Nu eu decid în cadrul Consiliului Local! Votul consilierilor e suveran. Din păcate, acolo este o problemă... Perntru a o rezolva, avem nevoie ca omul ăsta să doneze 300 mp din proprietatea lui administrației. Și să schimbe documentația, evident! Altfel, încălcăm legea... Stadionul despre care vorbim are carte funciară, nu ne putem juca... Și chiar de-am putea, cine își asumă răspunderea?! Dacă așa e legea, așa facem. Altfel nu se poate!». În pofida explicațiilor, Marian Cioară continuă să susțină că i s-au încălcat drepturile legale și că primarul în funcție comite un abuz. «Este o răzbunare politică! Am acceptat să candidez la funcția de primar peste 2 ani și acum se răzbună pe mine... Vreau să fac o investiție de 100 mii de euro... Vor fi locuri de muncă pentru oameni! Nu e normal să fiu tratat așa...» declară el, susținând că va continua să își caute dreptatea în instanță.

15 Iulie 2018, 15:40 (3574 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Membru PNL:
(16 Decembrie 2018, 17:33)
Acest copil Marin Ciiară nu e memru al PSD e copil de suflet la ALDE cu o organizație zice el ALDE în curte cu singurii simpatizanți cei din familie. De când era mic avea o boală,vroia sa fie primar dar la vaci sar părea. A încercat să îl pupe în cu...pe Dinu și sa împotmolit,a alunecat. Acum îl pupă în cu..pe GAE.
Sandu:
(16 Iulie 2018, 09:45)
E mai bine sa asfaltezi 6 metri latime, castigi mai mult. Dar asfaltarile din MK e o alta poveste care se analizeaza, verifica, supraveghiaza. Doamne ajuta.
Anonim :
(16 Iulie 2018, 00:32)
Este simplu, dl Alexandru Dinu este membru PNL, iar domnul Marin Cioara este membru PSD. Personal ii cunosc pe amândoi dar înclin sa i dau dreptate domnului Dinu. Succes in toate demersurile amândurora!
Gunoi:
(15 Iulie 2018, 20:21)
Acest Primar face legea francezului ,a dat CAP ul la francez fără licitație anuntați la DNAWORB