Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Se întâmplă la Slobozia

Morții sunt obligați la muncă în folosul comunității

Sancționat pentru fărădelegile pe care le-a făcut în timpul vieții, un bărbat din Slobozia are probleme chiar și după moarte. Pe numele său a fost deschis un proces la Judecătoria Slobozia, instanța urmând să-l oblige la zile de muncă în folosul comunității. Solicitarea a fost făcută de Primăria Slobozia, instituție căreia contravenientul decedat trebuie să-i plătească amenzi în valoare de 4000 de lei. Administrația locală susține însă că a luat act de moartea bărbatului și nu-și explică de ce judecătorii au continuat acțiunea, stabilind chiar și un termen pentru acest proces...

Un viciu de procedură
Potrivit informațiilor, bărbatul pentru care Primăria Slobozia a cerut transformarea amenzii pe care o are de plătit în muncă în folosul comunității a încetat din viață în aprilie 2018. Ioan Mașca a fost sancționat de mai multe ori pentru «tulburarea ordinii și liniștii publice», având, în total, de plătit o amendă de 4000 de lei. Scandalagiu de profesie, bărbatul suferea însă cu inima, boală care i-a adus și sfârșitul. Cu toate acestea, chiar și după moarte problemele nu-l ocolesc... Anul acesta, pe data de 1 octombrie, Ioan Mașca a fost citat să se prezinte la primul termen al procesului pe care Primăria Slobozia l-a deschis împotriva sa. Oficialii administrației locale susțin că nu înțeleg cum a fost posibil ca această acțiune să fie întemeiată în condițiile în care Ioan Mașca a fost radiat din sistemul electronic al debitorilor la scurt timp după ce și-a pierdut viața. «Noi am făcut toate demersurile pentru a-l șterge pe contravenient din sistemul electronic... Practic, el nu mai apare! Cu siguranță au fost transmise documente și către instanță...» apreciază reprezentanți din cadrul Primăriei Slobozia. La o lună însă de la moartea bărbatului, mai exact pe data de 14 mai 2018, Judecătoria Slobozia a înregistrat dosarul numărul 2329/312/2018, în care administrația locală cere ca amenda lui Ioan Mașca să fie transformată în muncă în folosul comunității. Primul termen al acestei acțiuni a fost stabilit pentru data de 1 octombrie 2018.

Sancțiuni pe bandă rulantă
Potrivit legii, administrațiile locale pot cere instanțelor de judecată ca amenzile neachitate de contravenienți să fie transformate în zile de muncă în folosul comunității. Portalul just.ro arată că Primăria Slobozia a deschis de la începutul anului și până în prezent peste 20 de astfel de acțiuni. Cu toate acestea, foarte puțini dintre cei obligați prin hotărâri judecătorești definitive respectă deciziile magistraților și prestează munca în folosul comunității. De cele mai multe ori, aceștia refuză categoric să muncească. De notorietate este cazul a cinci prostituate care își fac veacul la ieșirile dinspre București și Constanța ale Sloboziei și care, la momentul de față, au de plătit amenzi de aproximativ 2,1 milioane de lei! Femeile au fost duse în fața judecătorilor de mai multe ori, însă de fiecare dată acestea au refuzat să presteze zilele de muncă în folosul comunității și și-au reluat «activitățile». Estimativ, Primăria Slobozia are de încasat amenzi în valoare de peste 3 milioane de lei, în mare parte debitele fiind istorice...

Datorii transmise moștenitorilor Cazul Ioan Mașca nu este singular la nivelul Sloboziei. Datele arată că reprezentații administrației locale au început, sub diverse forme, să recupereze sumele datorate de debitorii trecuți în neființă. La momentul de față, pe numele la aproximativ 60 de persoane decedate au fost demarate astfel de proceduri. Chiar dacă a intervenit decesul, datoriile nu se sting, ba chiar se majorează prin aplicarea de penalități. Legea spune că aceste debite se transmit moștenitorilor defuncților, la fel ca bunurile pe care aceștia le-au deținut în timpul vieții. În toate cele 60 de cazuri amintite mai sus, Primăria Slobozia a inițiat acțiuni privind dezbaterea succesorală pe cale notarială pentru a stabili cu exactitate identitățile urmașilor, astfel încât aceștia să poată plăti datoriile lăsate în urmă de strămoșii lor. Până la recuperarea datoriilor făcute de defuncți în timpul vieții este însă cale lungă. De regulă, procedura dezbaterii succesorale durează minim 2 ani până la finalizarea completă.

17 Iulie 2018, 07:50 (6754 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


COCO:
(17 Iulie 2018, 14:15)
Incercati la URBANISM......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????
bravo Anton cu beton :
(17 Iulie 2018, 13:46)
Ai perfecta dreptate !
IONEL ILASI:
(17 Iulie 2018, 10:20)
Ionel ILASI, 0757 738 710.Excelent articol! ATENTIE la ideea fundamentala! DATORIILE DEFUNCTILOR VOR FI PLATITE DE  URMASII ACESTORA. Asadar, ATENTIE LA CE LASAM IN URMA NOASTRA!!! 
metehne psd-iste:
(17 Iulie 2018, 09:19)
Daca mortii pot sa voteze de ce n-ar face si munca in folosul comunitatii..
Anton care toarna'c☆r beton:
(17 Iulie 2018, 08:05)
De sa ne miram?Angajate in primarie=pile,relatii,toante.Sa platesti pe acolo ori sa soliciti un document la parter,suna pupezele alea pe la 2-3 birouri de parca elibereaza planuri de zbor extraterestre.Proasteeeee...Ma,da proasteee...Despre duhoarea din birouri?"Avem probleme de la aer.Bate in noi.Am pus un carton,dar a cazut.Nu sta".Asa ca bietele fapturi se imput in incaperi,creierul acestora suferind distorsiuni si dilatari irevocabile.Desigur,nici la etajele cladirii,in birouri nu stau lucrurile altfel.Salariile se platesc pentru frivolitate,haine mulate,zambete tembele,tocuri si chiloti(sau nu).Urmatorul!