Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Marian Dobrică, fostul șef al Penitenciarului Slobozia, criticat public printr-un Manifest

Mai mulți angajați al Administrației Naționale a Penitenciarelor au transmis pe adresa ziarului nostru un Manifest îndreptat împotriva directorului instituției, comisarul șef de penitenciare Marian Dobrică. Până să devină conducătorul ANP, Dobrică a fost șeful Penitenciarului Slobozia. După plecarea la București, «acesta a lăsat în urma sa un imens haos administrativ», susțin, sub anonimat, foștii subalterni din Slobozia.

Angajații ANP cer demisia șefului Dobrică
Întins pe două pagini, documentul transmis pe adresa redacției noastre pune pe tapet situația dezastruoasă în care se află Administrația Națională a Penitenciarelor. Fără să-și dea numele, cei care l-au redactat folosesc cuvinte grele la adresa șefului instituției, comisarul șef de penitenciare Marian Dobrică, precum «impostură», «oportunism» sau «lăcomie». Mai mult, cei care au conceput Manifestul cer cu insistență ca Marian Dobrică să-și dea demisia din funcția pe care o deține în momentul de față. «(...) domnul comisar șef Marian Dobrică pare să nu aibă nici cea mai mică mustrare de conștiință cum că ar avea vreo răspundere, vreo vină. Dar având în vedere că domnul director general Marian Dobrică se află în vârful Administrației Naționale a Penitenciarelor de mai bine de 7 ani, nu ar trebui să-i pese puțin? Dacă ar fi fost un ofițer cu onoare, credem că și-ar fi dat demisia demult. Dar nu este cazul domnului Marian Dobrică pentru că acesta, ca și alți oportuniști și piloși notorii care s-au perindat înaintea lui pe scaunul DG sau DGA, se visează chestor și chiar crede despre el că are virtuți și calități de conducător. (...) Ceea ce este grav la directorul general al ANP este că nu conștientizează nici în al 12-lea ceas că nu mai are ce căuta în fruntea acestui aparat, acceptând, ați văzut, al treilea mandat în fruntea ANP fără nicio jenă (...)» se arată în respectivul Manifest. Venit de la Penitenciarul Brăila, Marian Dobrică a condus din 2013 până în anul 2016 Penitenciarul Slobozia, când a fost numit director general adjunct al ANP, apoi director general. Foștii săi subordonați din Slobozia susțin faptul că relația profesională pe care au avut-o cu acesta a fost deficitară. Oamenii reclamă faptul că acesta era greu de mulțumit și sancționa abuziv și discreționar abaterile disciplinare ale oamenilor pe care îi avea în subordine. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la Manifestul care îi este adresat, comisarul șef de penitenciare Marian Dobrică nu a răspuns la telefon.

21 Iulie 2018, 15:05 (5842 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Comentariile cititorilor:


Eu:
(26 Iulie 2018, 10:14)
Da. Corect. Jigneste angajatii si se poarta de parca ai fi sclav pe plantatie dar e bn..nu???? Relatiile si acolitii primeaza.
TOT EU:
(24 Iulie 2018, 21:45)
NU. COMSARUL MARIN DOBRICA RAMANE IN FUNCTIE. DE  VOR ALOCA BANII SI SE VFOR DESCHIDE NOI PAVILIOANE. DE  ASEMENEA EFORTURILE COMISARULUI MARIN DOBRICA SE VOR MATERIALIZA IN PESTE O MIE DE LOCURI DE MNUCA CE VOR  FI SCOASE LA CONCURS. DATORITA LUI, AU FOST OPRITE POSIBILE ABUZURI IMPOTRIVA RESPECTARII DREPTURILOR OMULUI IN PENITENCIARE. RASPUNDEREA PE CARE O ARE, ESTE URIASA SI ESTE PRINTRE PUTINII CARE POATE FI EFICACE IN ACEASTA FUNCTIE. UN "MANIFEST" PENTRU PROMOVAREA  INTR-O FUNCTIE GUVERNAMENTALA MAI INALTA, VA ROG!
Nașul:
(24 Iulie 2018, 21:12)
Se pare că NAȘUL va fi noul director. Centarii despre NAȘ.
noi:
(24 Iulie 2018, 21:07)
Din pacate totul este degeaba. Nimeni nu are, inca, vreun interes de a curata sistemul penitenciar. Asa ca in continuare Dobrica va gestiona dupa bunul plac sistemul iar la Slobozia nu se va schimba nimic. Aceleasi persoane abonate la 50% desi lucrari de exceptie ioc, acelasi GAZ pradat de Ovreiu si alolitii sai, aceleasi manevre privind asezarea in functii caldute a celor care servesc interesele sefilor mai mici sau mai mari.
si:
(24 Iulie 2018, 05:56)
dati din casa ca a venit 50% 
el:
(23 Iulie 2018, 21:42)
S-o luam punctual. Acum vreo 2 ani cand se vorbea in targ despre spagile frumusele lucrurile au stat asa:
La concursul de agenti presedinte de comisie Jipa. La femei, din peste 10 candidate pe cele 3 locuri au luat initial concursul 2 surori, coincidenta sotiile a 2 subofiteri. In contestatie una pica iar, coincidenta imediatia concursul la Poarta Alba. Dupa catava luni vine, prin transfer aprobat de Dobrica, la Slobozia. Din declaratia de avere a lui Jipa din 2017 dispare un credit de 41.000 euro  dar veniturile totale sunt de aproximativ 100.000 lei. Cu diferenta testati-va imaginatia. Cu siguranta va fi recompensat cu postul de sef serviciu.
Pe cele 2 posturi de ofiter economist s-au inscris peste 40 de candidati. 2 dintre candidate sunt una sotia lui Dobrica iar cealalta sotia veterinarului puscariei. Ghiciti cine va castiga concursul.
La sef tura si sef sectie aveti 2 incercari. Unul Gheorghe restul ...
Referitor la porumbul de la gaz poate ne explica Ovreiu cum este cu calamitatea.
Nu mai vorbim de nemultumirile noastre privind incadrarea preferentiala in noul stat de functii.
Problemele sunt mult mai grave, stiute de toata lumea - asteptam!
PS. Dobrica nu mai circula cu 200 km/h pe autostrada ca e riscant.
eu:
(23 Iulie 2018, 21:31)
"noi "sunteti  oamenii  care ati stat sub birou la nea MITICA  ????.si va taiat DOBRICA din "drepturi "????
noi:
(23 Iulie 2018, 18:48)
"eu" nu te cred ca esti un om fara avantaje daca il lauzi pe Dobrica. Asta nu rezolva nimic si pentru nimeni gratuit. Este o jigodie penala. Are dreptate "ea" cu concursurile care va sa vina (organizate toate la ANP ca sa le poata controla mai bine). La ultimele concursuri organizate la Slobozia se vorbea prin targ de ceva spagi destul de maricele pentru un simplu agent. Oare cum stam la functiile de conducere? Si bine zice tot "ea" parca anul trecut a fost declarat an record la productia de porumb in toata tara doar la GAZ - ul Penitenciarului Slobozia a fost calamitate. Curat murdar. Ia sa vedem zice Dobrica ceva sau creste si el porci pe la fostul veterinar al puscariei precum actualul director Ovreiu.
ea:
(23 Iulie 2018, 10:12)
Frumos barbat! Daaa, si foarte corect: de urmarit concursurile organizate in aceasta perioada si sa nu uitam: ce s-a intamplat cu porumbul de la gaz? Calamitate, calamitate, nu-i asa?
eu:
(22 Iulie 2018, 09:23)
E un om CORECT  !!! Numai JAVRELE il vorbesc de rau !!!Cei care au avut mai multe AVANTAJE in trecut si el a oprit tot ,aceeia  il vorbesc de rau !!!LA sectorul ADMINISTRATIV e un colectiv de PROFITORI ,daca nu isi primesc AVANTAJELE trec la reclamatii !!!  EU sunt un om fara AVANTAJE ,dar daca am avut o problema mereu m-a rezolvat !!!